Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Biskup zdecydował w sprawie najbliższego piątku
W najbliższy piątek, 16 sierpnia, wierni w województwie śląskim będą mogli cieszyć się możliwością spożywania pokarmów mięsnych, gdyż Arcybiskup Adrian Galbas udzielił specjalnej dyspensy na ten dzień. Decyzja ta jest szczególnie istotna w kontekście długiego weekendu, który w tym roku przypada dzięki świętu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonemu 15 sierpnia.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego, jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Wierni gromadzą się na uroczystych mszach świętych, by uczcić wiarę w wzięcie do nieba Matki Bożej z duszą i ciałem. W tym roku święto przypada w czwartek, co daje wielu osobom okazję do przedłużenia weekendu i cieszenia się kilkoma dniami wolnego.
Zwyczajowo, piątki w Kościele Katolickim są dniami pokuty, podczas których wierni zobowiązani są do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Jednak w związku z przypadającym długim weekendem, Arcybiskup Adrian Galbas SAC postanowił udzielić diecezjanom oraz wszystkim wiernym przebywającym na terenie archidiecezji katowickiej dyspensy od tego obowiązku.
Archidiecezja Katowicka poinformowała, że Arcybiskup, udzielając dyspensy, zwrócił się również z prośbą do tych, którzy zdecydują się z niej skorzystać. Poprosił o modlitwę w intencji cierpiących oraz o przekazanie, w miarę możliwości, jałmużny na rzecz potrzebujących. Ten gest ma na celu przypomnienie, że mimo udzielonego pozwolenia na odstąpienie od pokutnego charakteru piątku, wierni powinni pamiętać o miłosierdziu i trosce o bliźnich.
Dyspensa udzielona przez Arcybiskupa Adriana Galbasa podkreśla elastyczność Kościoła w dostosowywaniu praktyk religijnych do potrzeb wiernych, jednocześnie zachęcając do pogłębienia duchowej refleksji i działania na rzecz innych. To także przypomnienie, że wiara chrześcijańska, oprócz zewnętrznych form wyrażania, takich jak post czy wstrzemięźliwość, kładzie duży nacisk na miłość bliźniego i pomoc potrzebującym. Wierni, korzystając z dyspensy, mają okazję doświadczyć radości wspólnego biesiadowania, a jednocześnie, poprzez modlitwę i jałmużnę, wyrazić solidarność z tymi, którzy przeżywają trudności.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |