Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnickie służby podsumowały działania
Rybnik poradził sobie z sytuacją kryzysową, związaną z intensywnymi opadami deszczu i znacznie podwyższonym stanem wód w rzekach.
W poniedziałek 16 września, w Rybniku-Stodołach odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której przedstawiciele miasta i służb podsumowali swoje działania.
Piotr Kuczera - Prezydent Rybnika:
Chciałem bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc naszym mieszkańcom. Przede wszystkim Państwowej Straży Pożarnej wraz z ochotnikami, bo wszystkie zespoły OSP – a jest ich w naszym mieście 14 – brały udział w akcjach. Dziękuję służbom mundurowym – Policji, Straży Miejskiej oraz tym, którzy bardzo napracowali się przy czyszczeniu krat i upustów – myślę głównie o Rybnickich Służbach Komunalnych. Dziękuję Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Zakładowi Gospodarki Komunalnej. Dziękuję również mojemu zastępcy, który przejął rolę koordynatora oraz wszystkim pracownikom urzędu miasta, którzy uczestniczyli w tych akcjach. Dziękuję mieszkańcom i wolontariuszom – zwłaszcza tym, którzy zgłosili się wczoraj wieczorem do pomocy tutaj w Stodołach. Dziś możemy powiedzieć, że Rybnik jest bezpieczny i trzymamy kciuki za wszystkich tych, którzy w innych częściach Polski wciąż walczą z żywiołem. Miasto Rybnik na pewno włączy się w akcje pomocowe. Również rybnickie służby – jeśli będzie taka konieczność – zostaną być może włączone w akcje pomocy lub usuwanie skutków powodzi w innych częściach regionu.
Wojciech Kiljańczyk – zastępca Prezydenta Rybnika:
W tej chwili organizujemy zbiórkę najpotrzebniejszych produktów – wody mineralnej żywności długoterminowej, środków czystości. Te działania będzie koordynował Ośrodek Pomocy Społecznej. Będzie również uruchomiony specjalny numer telefonu, gdzie będzie można zgłaszać potrzebę kontaktu i weryfikacji czy powstały szkody na terenie nieruchomości naszych mieszkańców, po to, by zaplanować wypłatę odszkodowań – te działania są w toku. Do uruchomienia zbiórki przygotowuje się również Rybnicka Rada Kobiet – będziemy te działania koordynować, tak by mieszkańcy wiedzieli, w które miejsca i w jakich godzinach te produkty mogą być przywożone.
Zbigniew Dyk - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej:
Opady, które w największym nasileniu już za nami, były przyczyną ponad 350 interwencji, które wspólnie z jednostkami ochotniczymi realizowaliśmy na terenie miasta i powiatu rybnickiego. W samym Rybniku tych interwencji było niespełna 150, trzy z nich wymagały znacznych nakładów pracy, w związku z tym siły zaangażowane w realizację tych interwencji były znaczące. Mówię tutaj o działaniach na ul. Skalnej, Partyzantów i Stalowej, gdzie wczoraj podnosiliśmy wały, budowaliśmy specjalne zabezpieczenia, tak aby mieszkańcy tutaj nie ucierpieli podczas podwyższonych zrzutów wody ze zbiornika Elektrowni Rybnik. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest stabilna, a my w tych strategicznych miejsca powoli kończymy działania. Na ul. Skalnej woda jest wypompowana, na ul. Partyzantów wypompowujemy jeszcze jedno zalewisko – w tej chwili nie ma już zagrożenia dla mieszkańców i ich nieruchomości. Tutaj w Stodołach wały mamy przygotowane i nie spodziewamy się zagrożenia ze strony zbiornika. Jestem po rozmowie z głównym inżynierem ruchu Elektrowni Rybnik i mamy dobre informacje – przypływ na zbiorniku rybnickim już się równoważy ze zrzutami, w związku z tym można już myśleć o zmniejszaniu tych zrzutów, a sytuacja tutaj będzie się stabilizować.
Arkadiusz Więcek - Komendant Miejski Policji:
Za nami kilka ciężkich dni wytężonej pracy – wykonywaliśmy szereg niestandardowych interwencji, starając się pomagać naszym kolegom strażakom, jak również innym służbom. Byliśmy przygotowani na najgorsze, włącznie z możliwością przeprowadzenia ewakuacji, ale na szczęście wszystko wskazuje na to, że będzie już tylko lepiej, bo na to też wskazują prognozy.
Dawid Błatoń - rzecznik Straży Miejskiej:
Działania Straży Miejskiej skupiały się w dużej mierze na monitorowaniu stanu wód w mieście – na bieżąco sprawdzaliśmy na wodowskazach na jakim poziomie jest aktualnie woda. Wczoraj mieliśmy do czynienia z nietypową sytuacją, związaną z tym co wydarzyło się za naszą południową granicą czyli podtopieniu i wyłączeniu z ruchu kilku torowisk. Na rybnickim dworcu PKP na kilka godzin unieruchomiony został pociąg, w którym znajdowało się kilkaset osób. Dzięki doskonałej współpracy z policją, strażą pożarną i PCZK udało się zorganizować i rozdysponować ciepły posiłek dla pasażerów.
Joanna Fojcik – dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej:
Sytuacja na ul. Janiego 57 była krytyczna – jedno mieszkanie zostało dość mocno zalane, drugie z zaciekami. W wyniku przecieku dachu została wyłączona instalacja elektryczna w jednej klatce, ale na miejscu jest wykonawca i pracownicy ZGM i dziś, najdalej jutro prąd zostanie przywrócony. Jeszcze w sobotę moi pracownicy wykonali doraźną możliwość korzystania z prądu w tym budynku tak, żeby mieszkańcy mogli podłączyć lodówkę, lampkę czy czajnik. Jeżeli chodzi o lokatorów z mieszkania, które zostało najbardziej poszkodowane, to mamy dla nich mieszkanie zastępcze, do którego będą mogli przeprowadzić się na stałe. Jeśli jednak zechcą wrócić do dotychczas zajmowanego mieszania też będą mieli możliwość.
Rafał Guziak - Rybnickie Służby Komunalne:
Od piątku rana pracowaliśmy na miejscu, workowaliśmy piasek, wraz z jednostkami OSP. Zworkowaliśmy w sumie ok. 250 ton piasku - był on dostarczany m.in. na ul. Partyzantów, dzisiaj w nocy tutaj na ul. Stalową. W bazie mamy jeszcze zmagazynowane ok. 100 ton piasku oraz ok. 350 worków z piaskiem. Przez cały weekend pracowaliśmy też przy czyszczeniu przepustów, np. na ul. Pełczyńskiego czy Groborza, a przy zbiorniku Paruszowiec na bieżąco czyściliśmy kraty, bo ten napór wody był tam duży. Jesteśmy nadal przygotowani do działania jeśli tylko zajdzie taka konieczność.
Mirosław Górka – wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej:
Wszyscy pracownicy socjalni są gotowi by służyć mieszkańcom, być z nimi, przeprowadzać wywiady środowiskowe w miejscach, w których doszło do podtopień. Na podstawie tych wywiadów będą wypłacane środki, którymi dysponuje wojewoda. Poszkodowani mieszkańcy mogą się zgłaszać zarówno do OPS przy ul. Żużlowej jak i do punktów terenowych – zostaną wysłuchani i podjęte zostaną działania odpowiadające ich realnym potrzebom. Będzie też uruchomiona zbiórka przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Rybnicką Radę Kobiet.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |