Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Antysmogowa przypominajka
Choć jakość powietrza w Rybniku poprawiła się, to rozpoczęty sezon grzewczy nie pozostawia złudzeń: problem smogu nadal jest. Przypominamy zatem najważniejsze informacje dla osób, które wciąż ogrzewają swoje domy nieekologicznie.
Kontrole
Mieszkańcy, którzy korzystają ze starych węglowych źródeł ciepła nie mogą czuć się bezkarni. Z uwagi na trwający sezon grzewczy Ekopatrol Straży Miejskiej zintensyfikował kontrole palenisk pod kątem realizacji przez mieszkańców uchwały „antysmogowej” województwa Śląskiego.
Terminy wymiany kotłów
Za nami już dwa ważne kroki związane z wymianą tzw. „kopciuchów”, kolejne dwa istotne terminy jeszcze przed posiadaczami nieekologicznych kotłów:
- do 31 grudnia 2025 roku należy wymienić kocioł zainstalowany od 01.01.2013 r. do 31.08.2017 r. (tj. mający w 2017 roku mniej niż 5 lat )
- do 31 grudnia 2027 roku należy wymienić kocioł klasy 3 lub 4 wg Normy PN-EN 303-5:2012
Deklaracje CEEB
Przypominamy, o obowiązku złożenia deklaracji CEEB czyli oświadczenia właściciela lub zarządcy budynku składanego na stronie ceeb.gov.pl, dotyczącego liczby i rodzaju wszystkich posiadanych źródeł ciepła i spalania paliw w budynku lub lokalu.
Jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, że obowiązek ten (wynikający z ustawy z dnia 21.11.2008 o wspieraniu termomodernizacji i remontów) znika. Powinniśmy ją powtarzać za każdym razem gdy następuje instalacja nowego lub zmiana dotychczasowego źródła ciepła.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw tworzona jest m.in. na podstawie deklaracji od właścicieli domów lub zarządców budynków zawiera dane, które dotyczą źródeł ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW.
Kto wypełnia deklarację w CEEB?
- właściciel domu jednorodzinnego
- właściciel domu wielorodzinnego lub jego części, np. tak zwanego bliźniaka, szeregowca
- zarządca budynku/przedstawiciel wspólnoty budynku wielorodzinnego np. bloku lub kamienicy w przypadku jednego, wspólnego źródła ciepła
- właściciel lokalu/mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym nie ma wspólnego źródła ciepła lub w przypadku posiadania dodatkowego źródła ciepła np. kominek
Ile czasu na przesłanie deklaracji CEEB ?
- 14 dni - dla wymiany źródła ciepła lub spalania paliw w budynku
- 14 dni - od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw w nowym lub istniejącym budynku
W jaki sposób można złożyć deklarację ?
- elektronicznie na stronie ceeb.gov.pl – deklaracja jest widoczna w CEEB od razu
- papierowo w urzędzie gminy – urząd ma 30 dni na wprowadzenie deklaracji do CEEB
Dofinansowania
Program Czyste Powietrze: dofinansowania do wymiany starego kotła węglowego oraz do termomodernizacji budynku jednorodzinnego lub wydzielonego lokalu w budynku jednorodzinnym.
Pomoc udzielana jest w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym zlokalizowanym w pasażu przy ul. Sobieskiego 15 w Rybniku. Punkt miejski prowadzony jest przez pracowników Fundacji Europejski Instytut Outsourcingu z siedzibą w Orzeszu, która wykonuje to zadanie jako zadanie publicznego.
Zainteresowani mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy punktu, telefon kontaktowy: 517 664 090 lub za pośrednictwem adresu e-mail: czystepowietrze@feio.pl
Program Ciepłe Mieszkanie: dofinansowania do wymiany źródła ciepła dla właścicieli mieszkania w wielorodzinnym budynku mieszkalnym na terenie Rybnika, ogrzewających swoje mieszkanie nieekologicznym źródłem ciepła (piec kaflowy lub tzw. kopciuch) Dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie pochodzi ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wsparcie można uzyskać na:
- demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego,
- zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (dalej cwu),
- podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku,
- dodatkowe prace poprawiające komfort termiczny mieszkania i wpływające na ergonomiczność jego użytkowania.
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od określonych w regulaminie programu kryteriów dochodowych.
Ciepłe Mieszkanie – edycja II – wspólnoty mieszkaniowe: program skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, obejmująca od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
W ramach programu wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowanie na przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródła ciepła, a obejmujące:
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
- dokumentację dotyczącą powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy,
- zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
Poziom dofinansowania wynosi do 60% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia realizowanego przez beneficjenta końcowego, jednak nie więcej niż 150 000 zł na jeden budynek mieszkalny. Wspólnoty mieszkaniowe ubiegające się o dofinansowanie, w terminie od 26.08.2024 r. do 31.12.2024 r. muszą złożyć wniosek o przyznanie dotacji w formie papierowej na druku dostępnym w kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik w godzinach wyznaczonych do obsługi klientów. Wnioski złożone przed i po wyznaczonej dacie nie będą rozpatrywane. W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski złożone przez wspólnoty mieszkaniowe, które w okresie od 04.10.2023 r. do 27.10.2023 r. złożyły ankiety będące załącznikiem do wniosku o udzielenie dofinansowania ze środków NFOŚiGW w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Program Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie realizowany na terenie Miasta Rybnika ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Szczegółowe informacje w Urzędzie Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 056, w godzinach obsługi klientów: poniedziałek – środa w godz. 8.00–15.00; czwartek: 8.00–17.30; piątek: 8.00–12.30. Możesz też zadzwonić pod nr tel.: 32 43 92 056.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |