Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Krematorium uruchomione
Na rybnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej uruchomione zostało krematorium. Jest ono częścią funkcjonującego tam domu przedpogrzebowego.
Inwestycja zrealizowana na rybnickim cmentarzu, kosztowała przeszło 3,6 mln zł, a w jej ramach rozbudowano północną część istniejącego domu przedpogrzebowego o pomieszczenia mieszczące spalarnię zwłok z piecem krematoryjnym oraz pomieszczenia towarzyszące, w tym chłodnie do przechowywania 16 ciał. Budynek krematorium łącznie z niezbędnymi instalacjami został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, można było w nim zainstalować drugi piec.
- Okres covidu pokazał, że kremacja stała się czymś oczywistym dla mieszkańców, dlatego rybnicki samorząd, siłami Zarządu Zieleni Miejskiej otwarł w Rybniku instalację, społecznie potrzebną – mówi Piotr Kuczera, prezydenta Rybnika. - Ważne, żeby ta ceremonia odbyła się w godnych warunkach, dających możliwość godnego pożegnania swoich najbliższych - dodaje.
Dlatego właśnie z pomieszczeniem, w którym działa piec kremacyjny sąsiaduje nowo powstała Sala pożegnań. Bliscy osoby zmarłej - jeśli wyrażą taką chęć - mają tam również możliwość oglądania na ekranie momentu wprowadzania trumny do pieca.
Kremacja
Sam proces kremacji, odbywa się w temperaturze ok. 800 stopni i trwa od 1,5 do 2 godzin, pogrzeb może odbyć się dzień lub dwa później. Obsługą pieca zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Rybnicki piec dopuszcza do 8 kremacji na dobę.
- Są specjalne trumny kremacyjne - zarówno drewniane, jak i tekturowe, a o jej wyborze decyduje rodzina, jeszcze w zakładzie pogrzebowym. Wtedy też rodzina dostaje wytyczne czego nie można zostawiać przy zwłokach, chodzi na przykład o przedmioty wybuchowe, jak na przykład zapalniczki – tłumaczy Andrzej Kałuziński, kierownik Działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej.
Z obserwacji pracowników rybnickiego cmentarza jasno wynika, że kremacje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej osób unika tradycyjnych pochówków w ziemi, ponieważ później często nie ma kto opiekować się grobami.
Po kremacji
Na rybnickim cmentarzu komunalnym urnę z prochami można pochować na tzw. polu urnowym, czyli miejscu pochówku w ziemi albo w niszach ścian urnowych, czyli w kolumbarium.
Istnieje też możliwość rozsypania prochów osoby zmarłej w tzw. kręgu pamięci - miejscu, w którym są grzebane prochy zmarłych po kremacji. To jedyna dopuszczalna forma "rozsypywania" prochów - teren jest pogłębiany, nadsypywany ziemią i nie można tam wchodzić. Rybnicki krąg pamięci ma średnicę kilku metrów i jest wysypany białym kruszywem. Obok, na kamiennych tablicach, są umieszczane tabliczki z nazwiskami osób, których prochy zostały złożone w kręgu.
Urnę z prochami można również złożyć w tradycyjnym grobie rodzinnym.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |