Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Konferencja prasowa dotyczącą Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku
3 marca o 10.30 w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. Kościuszki 54 odbędzie się konferencja prasowa dotyczącą Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku. Projekt, którego wartość wynosi ponad 27 mln zł, będzie realizowany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
Wezmą w nim udział: prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego (na zdj., fot. T. Żak, UMWŚ), Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej, prof. Janusz Kotowicz, kierownik projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku i prof. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.
W agendzie wydarzenia są krótkie wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych oraz czas na pytanie dziennikarzy. Po konferencji będzie możliwość odwiedzenia klasy o specjalności „technologie wodorowe" prowadzonej we współpracy z Politechniką Śląską.
W ramach projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku powstaną cztery komponenty:
1. Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych
2. Laboratorium Technologii Wodorowych
3. Laboratorium Eko-Dom Energia
4. Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych .
Celem realizacji projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, zmierzającego do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii i klimatu. Badania nad warunkami produkcji, magazynowania i wykorzystania na skalę przemysłową taniej, zeroemisyjnej energii z OZE, w tym „zielonego wodoru" mają kluczowe znaczenie dla transformacji gospodarki regionu, opartej obecnie w zdecydowanej większości na energii pochodzącej z paliw kopalnych, co już negatywnie wpływa na konkurencyjność niektórych branż, a w niedalekiej przyszłości może uniemożliwić rynkową działalność wielu podmiotów.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |