Sport | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kącik statystyka futbolu cz. II
Kolejny weekend i kolejna garść statystyk dotyczących zespołów naszego regionu. Tym razem przedstawimy dokonania zespołów, które występują na szczeblu II grupy klasy okręgowej. Zapraszamy do lektury Kącika statystyka futbolu.
Klasa okręgowa grupa II
GKS Dąb Gaszowice
Ekipa gaszowickiego Dębu zaliczała w rundzie jesiennej sezonu 2016/2017 zwycięstwo za zwycięstwem. Statystyki zespołu Zdzisława Marszolika popsuł nieco remis z trzynastej kolejki, kiedy to gracze Dębu mierzyli się ze zbrosławicką Dramą. Spotkanie to, choć wszystko wskazywało, że zakończy się wygraną Gaszowic, zakończyło się wynikiem 2:2. Wynik Gaszowic i tak jest nie lada osiągnięciem. Stawia on zespół Dębu w pierwszej piątce zespołów z klasy okręgowej z całej Polski. Pośród tych zespołów znalazły się między innymi rezerwy ekstraklasowego Bruk-Bet Termalici Nieciecza. Jest to więc swego rodzaju nobilitacja. Jeśli mowa o bilansie bramkowym zespołu Gaszowic, to jest on naprawdę godny podziwu. Ekipa ta strzeliła w ciągu rundy sześćdziesiąt dwa gole, a straciła tylko siedemnaście. Oznacza to, że defensywa Gaszowic była najlepsza w całej lidze. Teraz przed zespołem trudne zadanie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że bronienie pozycji lidera jest trudniejsze, aniżeli gonienie przewodzącego w tabeli. Z dwunastoma punktami przewagi nad drugimi w tabeli Przyszowicami, zadanie to wydaje się jednak sporo łatwiejsze. Zasada „bij lidera” będzie z pewnością przyświecała niejednej drużynie z niższych miejsc. Czy okażą się na tyle skuteczne, by jako pierwsi pozbawić zespół lidera kompletu punktów? Przekonamy się o tym już w rundzie wiosennej.
Bilans bramek: 62:17
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 4,13 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 1,13 bramki
Procent zwycięstw: 93%
Procent remisów: 7%
Procent porażek: 0%
LKS Zameczek Czernica
Zameczek Czernica spisał się w rundzie jesiennej dość dobrze. W piętnastu meczach zdobył dwadzieścia osiem punktów. Zawdzięcza je wygraniu dziewięciu meczów i jednemu remisowi. Pięć meczów zakończyło się porażkami Zameczku. Gracze tego zespołu zdołali strzelić w całej rundzie pięćdziesiąt trzy gole. Defensywa Czernicy nie należała jednak do zbyt szczelnych. To pozwoliło przeciwnikom tej drużyny na zdobycie trzydziestu czterech punktów. Tak więc jest to element, który zespół ten powinien poprawić przed startem rundy wiosennej. Będą starali się tego dokonać w przerwie zimowej, na treningach i w meczach sparingowych. Efekty są trudne do przewidzenia, lecz założyć można już teraz, że gracze Zameczku dołożą wszelkich starań, by ten element poprawić. Kibice liczą, że gracze ich ulubionego zespołu ruszą w pogoń za Gaszowicami, lecz piętnaście punktów przewagi wydaje się różnicą dość trudną do odrobienia. Wiara czyni jednak cuda, i jeśli sami gracze Czernicy uwierzą w swe powodzenie, to wszystko może się zdarzyć.
Bilans bramek: 53:34
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 3,53 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 2,27 bramki
Procent zwycięstw: 60%
Procent remisów: 6%
Procent porażek: 33%
KS Naprzód Rydułtowy
Naprzód z Rydułtów uplasował się w tabeli II grupy klasy okręgowej tuż za podium. Na swym koncie w ciągu rundy jesiennej zgromadził dwadzieścia sześć punktów. Dorobek ten zdobył wygrywając osiem meczów i dwa kolejne remisując. Jak to zwykle bywa, przytrafiły się także porażki. W przypadku zespołu Naprzodu dokładnie pięć meczów zakończyło się bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. Jeśli mówimy o bilansie bramkowym, to ten, choć nie stawia defensywy zespołu w najlepszym świetle jest póki co dodatni. Gracze Rydułtów strzelili trzydzieści siedem goli, stracili o siedem mniej, czyli trzydzieści. Stawia to zespół Naprzodu praktycznie w tym samym miejscu, co ekipę Czernicy. Oba zespoły powinny w zimie popracować nad poprawą formacji defensywnej. Jeśli to się powiedzie, wtedy Rydułtowy mogą włączyć się do walki o podium tej klasy rozgrywkowej. Marzenia o awansie trzeba odłożyć póki co na bok.
Bilans bramek: 37:30
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 2,47 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 2,00 bramki
Procent zwycięstw: 53%
Procent remisów: 13%
Procent porażek: 34%
LKS Unia Książenice
Zespół ten jest beniaminkiem rozgrywek, i jak na nowy zespół w tym zestawieniu, w rundzie jesiennej poczynał sobie bardzo dobrze. Pozwoliło to na zdobycie dwudziestu czterech punktów i uplasowanie się na piątym miejscu w tabeli. Zdobyte punkty zespół Unii zawdzięcza siedmiu wygranym, i trzem remisom. Pięć meczów zakończyło się porażkami beniaminka. Niestety, ekipa z Książenic jest pierwszym zespołem w naszym statystycznym podsumowaniu, który ma ujemny bilans bramkowy, czyli strzeliła mniej bramek, aniżeli straciła. Różnica nie jest spora, ale mimo to negatywnie rzutuje na linię obrony Unii. Graczom Książenic udało się strzelić dwadzieścia siedem bramek, stracili o trzy więcej. Oznacza to, że ekipa ta musi podobnie jak wyżej wymienione zespoły Rydułtów i Czernicy przyłożyć się do poprawy jakości swej defensywy. Jeśli w rundzie wiosennej, zagra co najmniej tak, jak jesienią, to utrzymanie powinna sobie zagwarantować na długo przed końcem sezonu.
Bilans bramek: 27:30
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 1,8 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 2,00 bramki
Procent zwycięstw: 47%
Procent remisów: 20%
Procent porażek: 33%
KS ROW 1964 Rybnik II
Rezerwy drugoligowca, które są spadkowiczem z IV ligi w niższej lidze poczynały sobie nie najgorzej. Wielu kibiców powie jednak, że mogło być zdecydowanie lepiej. Na to jest jeszcze czas, choćby w rundzie wiosennej. Jesienią drużyna rezerw ROW-u zapisała na swym koncie dwadzieścia trzy oczka, na które złożyło się siedem wygranych, dwa remisy i sześć porażek. Nie ma co prawda sensu porównywanie poziomu II ligi z klasą okręgową, ale dorobek punktowy rezerw jest o pięć punktów lepszy od pierwszego zespołu. Jeśli idzie o bilans bramek, to gracze „drugiego garnituru” strzelili swym przeciwnikom pięćdziesiąt jeden bramek, stracili natomiast dwadzieścia siedem. Tak więc można się pokusić o stwierdzenie, że rezerwy ROW-u są obok gaszowickiego Dębu zespołem, który nie musi „na gwałt” pracować nad poprawą defensywy. Oczywiście dalsze treningi są wskazane, gdyż obecna sytuacja drużyny z całą pewnością nie pozwala jej osiąść na laurach.
Bilans bramek: 51:27
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 3,4 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 1,8 bramki
Procent zwycięstw: 47%
Procent remisów: 13%
Procent porażek: 40%
KS Rymer Rybnik
Ostatnią ekipą w tej części statystycznego podsumowania rundy jesiennej jest zespół Rymera Rybnik. Gracze tej drużyny nie rozpoczęli rundy zbyt dobrze. Pierwsze cztery mecze były swego rodzaju sinusoidą. Remis, porażka, remis, porażka... Dalsza część rundy była dość podobna, z tą różnicą, że miast remisów, zespół wygrywał. Ostatecznie drużyna ta wygrała w całej rundzie cztery razy. Pięć meczów zakończyła podziałem punktów, a sześć razy musiała uznać wyższość rywali. To wszystko pozwoliło na zdobycie siedemnastu punktów i zajęcie miejsca dwunastego. Biorąc pod uwagę bilans bramkowy zespołu Rymera nie było najgorzej. Dwadzieścia trzy bramki zdobyte i dwadzieścia osiem straconych nie są co prawda najlepszym wynikiem, ale przez zespołem jeszcze cała runda wiosenna. Jeśli zimę drużyna ta przepracuje odpowiednio, to w kolejnej rundzie powinna zdobyć jeszcze kilkanaście punktów, co pozwoli jej na spokojnie utrzymanie. Czy się to potwierdzi, przekonamy się już niebawem.
Bilans bramek: 23:28
Średnia bramek strzelonych na jedno spotkanie: 1,53 bramki
Średnia bramek straconych na jedno spotkanie: 1,87 bramki
Procent zwycięstw: 27%
Procent remisów: 33%
Procent porażek: 40%
W kolejnej części cyklu przedstawimy dokonania zespołów naszego regionu występujących na szczeblu III grupy klasy okręgowej.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |