Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
XIII Gwara śląska na wesoło
W niedzielę, 28 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się po raz kolejny Święto Kultury Ludowej. W XIII Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło” wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich z Rybnika oraz z gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Lyski i Świerklany.
Etap powiatowy konkursu poprzedziły eliminacje gminne i miejskie. Pierwszą konkurencję turnieju stanowiła scenka kabaretowa na temat od razu budzący uśmiech na twarzy - „Za płotem u sąsiada”. Jak co roku Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaskakiwały kreatywnością, odwagą i pasją, a humor w wielu przypadkach nie ustępował kabaretom, które prezentują swoje skecze na deskach tegoż teatru podczas znanego wszystkim „Ryjka”. Oczekiwanie na występy pań, widzom umilała fantastyczna "Klika Machnika", Kapela Biesiadna działająca przy ŚODR oraz formacja taneczna „Zygzak – Plus”.
Duże zainteresowanie wzbudziła także druga konkurencja - piosenka o górnictwie. Temat znany tutaj doskonale wszystkim, przez co może jeszcze trudniej poruszyć zebranych dobrym tekstem. A jednak udało się - czasem na wesoło, czasem nostalgicznie. Uzupełnieniem były barwne stroje ludowe i galowe górnicze mundury i pióropusze. Trzecią konkurencją był popis kulinarny – w sam raz na karnawał - faworki. W przerwach, w foyer teatru goście mogli degustować faworki upieczone przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Były naprawdę pyszne i w mig się „rozeszły”. Panie z chęcią dzieliły się recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Jak co roku występy cieszyły się takim zainteresowaniem, że widownia teatru wypełniona była po brzegi. Nie zabrakło naprawdę znamienitych gości. Wśród nich byli: Starosta Rybnicki Damian Mrowiec, Wicestarosta Marek Profaska, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Wojciech Świerkosz, Zastępca Dyrektora ŚODR w Częstochowie Anna Szymik, Burmistrz GiM Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wójt Gminy Świerklany Tomasz Pieczka, Wójt Gminy Gaszowice Paweł Bugdol, Milena Karkut, reprezentująca Wójta Gminy Lyski, Prezes WZRKiOR w Katowicach Andrzej Krawczyk, Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Katowicach Renata Niedziela, Prezes WZRKiOR w Gdańsku Piotr Hałuszczak, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Rybniku Stanisław Jaszczuk, Beata Bujanowska-Kowalska reprezentująca UG Żukowo, woj. pomorskie oraz posłowie.
Występy Kół Gospodyń Wiejskich były naprawdę fantastyczne! Niemniej najbardziej spodobał się publiczności występ Koła Gospodyń Wiejskich Jankowice 2 z gminy Świerklany. Gratulujemy! Koło otrzymało Nagrodę Publiczności - statuetkę ufundowaną przez Dyrektora ŚODR Marka Dziubka. Zresztą prezentów było całe mnóstwo! Żadne Koło nie zostało pominięte, a włodarze miast i gmin szczerze docenili promocję kolebek poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie bowiem zawsze bardzo chętnie reprezentują folklor regionu, jego niepowtarzalność – stroje, gwarę i kuchnię.
Turniejowi z widowni, z wypiekami na twarzy przyglądała się duża grupa gości z województwa pomorskiego, z gminy Żukowo - Koło Gospodyń Wiejskich Chwaszczyno. Nie łatwo im było zrozumieć śląska gwarę! Wkrótce jednak role się odwróciły. Byli bowiem gwiazdą wieczoru! Na deskach teatru zaprezentowali folklor kaszubski – bogaty repertuar piosenek kaszubskich, zaznajomili publiczność z abecadłem kaszubskim, a także zatańczyli polkę Mareszka i taniec czarownic Grelkę. W kuluarach można było podziwiać kaszubski haft. Publiczność Gości przyjęła niezwykle serdecznie, a odmienna kultura zrobiła piorunujące wrażenie.
Celem turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocja gmin powiatu rybnickiego i miasta Rybnika. To wszystko naprawdę udało się zrealizować poprzez wesołą zabawę. Takim sposobem na pewno uda się ocalić od zapomnienia kulturę Śląska, a nawet ją popularyzować. To nie wszystko. Pokazaliśmy naszą kulturę gościom z Kaszub, a ich kulturą udało się oczarować śląską publiczność. Kultura Ludowa Polski jest różnorodna i bardzo atrakcyjna, a naszą rolą jest ją doceniać, chronić i kultywować. To nasza tradycja i tożsamość narodowa. Do zobaczenia za rok w Teatrze Ziemi Rybnickiej!
Więcej zdjęć TUTAJ.
Ewa Widuch
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |