Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Uczniowie rybnickiej szkoły spotkali się z Irlandczykiem
Szkoła Podstawowa nr 36, a wcześniej Gimnazjum nr 7, gościło już Australijczyka, Anglika, a teraz przyszedł czas na Irlandczyka. W marcu 2018 roku szkołę odwiedził Mark Henderson, z pochodzenia Irlandczyk, który od kilku lat mieszka i pracuje w Rybniku.
Uczniowie mieli wyjątkową okazję do spotkania z native speakerem, osłuchania się z akcentem, a przede wszystkim, żywym, codziennym językiem. Uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy na temat Irlandii, irlandzkich zwyczajów i historii. Podjęli także próbę nauczenia się kilku zwrotów po irlandzku. Co nie było łatwym zadaniem.
Mark przyszedł na spotkanie z gitarą, więc oprócz perfekcyjnego angielskiego uczniowie mogli również posłuchać kilku utworów w jego wykonaniu, a także nauczyć się irlandzkiej piosenki oraz poćwiczyć popularne angielskie łamańce językowe.
Z opowiadań gościa uczniowie dowiedzieli się, że urodził się w irlandzkim mieście Enniskillen, gdzie uczęszczał do szkoły dla chłopców, w której obowiązywały mundurki. Wspominał, że podczas lekcji wychowania fizycznego grał w rugby oraz brał udział w bardzo popularnych w Irlandii regatach. Studiował na Uniwersytecie Queen’s w Belfaście, który uznawany jest za jeden z najlepszych w Wielkiej Brytanii, a drugi co do wielkości i rangi uniwersytet w Irlandii.
Uczniowie z zaciekawieniem oglądali przygotowaną przez Marka prezentację, słuchali jego opowiadań na temat historii Irlandii, Celtów, kultury, zabytków, czy dnia św. Patryka, którego on sam specjalnie nie obchodzi. Było też kilka ciekawostek, między innymi o słynnym Titanicu, który został zbudowany w stoczni w Belfaście, o irlandzkim zespole U2, którego fanem jest również Mark lub to, że święty Patryk przegonił węże z zielonej wyspy. Na zakończenie spotkania uczniowie sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz oraz chętnie zadawali gościowi pytania, dzięki czemu sami mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. Była to wyjątkowa lekcja języka angielskiego i irlandzkiego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |