Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt w drugim odcinku podcastu Kino ma głos
W drugim odcinku podcastu Kino ma głos Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza na spotkanie dwojga twórców, których połączyła historia rodziny Beksińskich. Magdalena Grzebałkowska - reporterka i pisarka, autorka bestsellerowej biografii „Beksińscy. Portret podwójny” i Marcin Borchardt - filmowiec, wykładowca i reżyser dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny” w blisko godzinnej rozmowie o możliwościach i ograniczeniach literackiego i filmowego dokumentalizmu, odkrywaniu swoich bohaterów, a także dlaczego prawda jest ciekawsza od fikcji i kto cierpi na „syndrom oszusta”.
Rozmowa Magdaleny Grzebałkowskiej i Marcina Borchardta, zarejestrowana w sopockim domu reżysera (którego pisarka jest, notabene, sąsiadką) to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla miłośników biografii Beksińskich, którym zarówno Grzebałkowska, jak i Borchardt poświęcili kilka lat swojego zawodowego, i, jak się okazuje, prywatnego życia. Refleksje dotyczące pracy nad książką i filmem dokumentalnym o Beksińskich stają się dla Grzebałkowskiej i Borchardta punktem wyjścia dla fascynującej, błyskotliwej wymiany myśli i anegdot dotyczących współczesnej kultury, kina, literatury faktu i procesu twórczego jako formy kontaktu ze sobą i z drugim człowiekiem. Do posłuchania i pomyślenia – z niezwykłą przyjemnością.
Magdalena Grzebałkowska - polska pisarka i dziennikarka. Nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” autorka bestsellerowych biografii: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” (2011), „Beksińscy. Portret podwójny (2014)” i „Komeda. Osobiste życie jazzu” (2018).
Marcin Borchardt - scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej i na Uniwersytecie Gdańskim. Jego dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017) zdobył liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Krakowie, Chicago i Nowym Jorku.
Rozmowa do posłuchania już od 17 lipca na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube!
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |