Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Industriada 2012 w Rybniku – zobacz filmy i zdjęcia
Zakończyła się Industriada w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Mimo doskwierającego upału, impreza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród przybyłych osób. Z jakimi atrakcjami mogli spotkać się goście? Zobacz zdjęcia i filmy z wydarzenia.
Organizatorem Industriady był Urząd Marszałkowski w Katowicach, który sprawował pieczę nad 39-cioma podobnymi przedsięwzięciami, zaplanowanymi w całym Województwie Śląskim. Trzecia edycja Industriady zagościła także w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Zwiedzający mogli zobaczyć wnętrza pomieszczeń kopalni, jak np. halę Gwarek - istną galerię, w której prezentowane były trójwymiarowe zdjęcia, stare telefony, waga czy sprzęt górniczy. Trochę dalej wchodzimy do budynku gdzie stoi ogromna maszyna wyciągowa szybu „Głowacki”. To tutaj kontrolowano szolę, która wciągała i spuszczała górników w głąb ziemi. Kilkanaście metrów dalej stoi bliźniaczy „Kościuszko”. Na obudowie tłoku widnieje nazwa miasta i data produkcji: Wrocław 1920.
Przed wejściem na teren kopalni, w niebo pnie się 40-sto metrowa wieża ciśnień, zmodernizowana dla zwiedzających. – Aby wejść na szczyt, trzeba przebyć ze 300 schodów – ktoś powiedział w oddali. Próbowaliśmy je policzyć, ale ich ilość oraz zmęczenie przy wspinaniu, zniweczyło szczytne zamiary. Trud ciężkiej wspinaczki poszedł w zapomnienie. Widok z głowicy wieży ciśnień zapierał dech w piersiach: po prawej stronie piętrzyły się za drzewami kominy Elektrowni Rybnik, z prawej zaś strony bliźniacze wieże rybnickiej bazyliki.
Industriada to także czas zabawy. Do gustu maluchów przypadły wygłupy klaunów. Nieco starsze dzieci wolały wykonywać fikołki na trampolinach. Chłopcy natomiast, zainteresowali się sprawnością strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rybniku. Sceny rozcinania samochodów pozostaną im w pamięci zapewne na długo. Na terenie kopalni pojawiła się nawet maskotka miasta - Rybek, która chętnie witała się z brzdącami.
Święto Szlaku Zabytków Techniki 2012 zakończyło się laserowo. Nocne niebo poprzecinały słupy kolorowych świateł, które wraz z muzyką układały się w przedziwne konstelacje ku radości zebranych. Piękno pokazu laserowego najlepiej oddadzą zdjęcia i filmy zamieszczone poniżej.
BaFu
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |