Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wręczono Karolinki, nagrody za wybitne zasługi dla rozwoju i rozsławiania Czerwionki-Leszczyn [FOTO]
Wczoraj, 29 grudnia, w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia - statuetki Karolinki. Nagrody te są przyznawane za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
- Przez dłuższy czas Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach zastanawiała się, w jaki sposób uhonorować tych mieszkańców gminy, którzy w wyjątkowy sposób działają na rzecz rozwoju i promocji Czerwionki-Leszczyn. Mija już 25 lat od 21 listopada 1997 roku, kiedy Rada zdecydowała o podjęciu uchwały dotyczącej wyróżnienia osób i instytucji rozsławiających naszą małą ojczyznę statuetką Karolinki - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, przedstawiając rys historyczny wyróżnienia.
Kapituła w składzie: Przewodniczący - Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski oraz Członkowie Kapituły - Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Bogdan Knopik, Leszek Salamon i Józef Szczekała obradowała 7 grudnia i rozpatrywała 34 wnioski: 22 wnioski, które wpłynęły w latach poprzednich oraz 12 wniosków, które wpłynęły w roku 2022. Wyłoniono laureatów, którymi zostali:
Izabela Krasowska-Salamon
Jolanta Szejka
Stanisław Breza
Henryk Fuchs
Bogdan Knopik
Marek Szczech
Marian Uherek
Stowarzyszenie Luxtorpeda
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach
Chór Magnificat parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie
Laureaci odebrali z rąk członków Kapituły statuetkę, pamiątkowy dyplom oraz gratulacje i słowa uznania za swoją pracę na rzecz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Pandemia dała nam impuls do refleksji - gońmy stracony czas, nadrabiajmy wszystko, co jest związane ze słowem „dziękuję”, z oddaniem dobra, które płynie od naszych zaangażowanych mieszkańców. Zachęcam do składania wniosków do Kapituły, aby nagrodzić wszystkich, którzy działają na rzecz naszej społeczności i zasługują na uznanie - zaznaczył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
W imieniu laureatów głos zabrał Stanisław Breza: Dziękujemy Kapitule za docenienie naszego zaangażowania. Praca społeczna to powołanie, ale przede wszystkim poświęcenie. Trzeba poświecić sporo czasu, co odbywa się zazwyczaj kosztem naszych rodzin. Praca społeczna to sukcesy, ale także porażki. Często pojawia się zniechęcenie, zwątpienie, a nawet frustracja, w takich momentach ważne i potrzebne jest wsparcie naszych najbliższych.
Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.
Podczas uroczystości wręczono również Medale 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom. Wyróżnienia otrzymali:
ks. Antoni Reginek
ks. Piotr Cionaka
ks. Jan Piątek
ks. Antoni Drosdz
ks. Reinhard Schittko
ks. Michał Matejczyk
ks. Józef Bryzik
ks. Arkadiusz Nowak
ks. Misjonarz Bogdan Cofalik
Siostra Franciszkanka Misjonarka Maryi Urszula Brzonkalik
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce
Parafia Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach
Parafia p.w. św. Jacka w Stanowicach
Stowarzyszenie imienia Wilhelma Szewczyka
Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Czerwionce-Leszczynach
Gazeta Lokalna „Kurier”
Zakład „Multipak” z Palowic
Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Wilhelm Szewczyk”
Zespół Claudia i Kasia Chwołka
Śląska Kapela Podwórkowa „Kowole“
Zespół wokalno-instumentalny „Światło”
Teresa Bierza
Janina Binda
Antoni Bluszcz
Ewa Bukowska
Andrzej Cofalik
Henryk Dyrbuś
Jan Dytko
Czesław Fojcik
Eugeniusz Fojcik
Prof. dr hab. Andrzej Gamian
Alfred Głąb
Henryk Głombik
Magdalena Goraus
Katarzyna Grzegorzek
Maria Grzegorzyca
Gustaw Dziadek
Artur Harazim
Hubert Hasa
Janusz Jasiek
Ryszard Jonderko
Jadwiga Kowalska
Brygida Kozierkiewicz
Jerzy Krzyżowski
Edward Kubas
Erwin Kuśka
Marek Looze
Prof. zw. dr hab. Franciszek Marek
Zbigniew Nowak
Aleksandra Ostroch
Tadeusz Otremba
Jerzy Pasierbek
Urszula Pasierbek - Patas
dr Stanisław Pyszny
Krystyna Sosna
Leon Starzyczny
Alojzy Stawinoga
Romuald Stencel
Felicja Swoboda
Prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk
Marian Uherek
Czesław Wałach
Eugenia Wiatrak
Danuta Zieleźny
Na zakończenie uroczystości wystąpił Alexander Martinez. O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.
Sylwetki nagrodzonych
Izabella Krasowska-Salamon
Urodziła się 9 stycznia 1961 roku w Katowicach.
Ukończyła szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej, a następnie studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, uzyskując z wyróżnieniem dyplom lekarza w 1985 roku.
Po studiach podjęła pracę w Szpitalu w Rybniku na Oddziale Pediatrycznym, następnie w Klinice Pediatrii w Zabrzu, gdzie uzyskała tytuł specjalisty w zakresie pediatrii. Przez piętnaście lat pracowała w poradni dziecięcej w Czerwionce. W międzyczasie ukończyła studia podyplomowe na kierunku Administracja i Zarządzanie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz kurs Zarządzania Opieką Zdrowotną przy Centrum Kształcenia Menagerów i Konsultingu OTREK we Wrocławiu.
Od 2002 roku pełni funkcję Kierownika Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej FAMILIA w Leszczynach, który świadczy usługi dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki dobrej organizacji pracy pacjenci przyjmowani są w poradni w dniu rejestracji. W czasie pandemii COVID-19 Poradnia przyjmowała także wszystkich pacjentów w normalnym, stacjonarnym trybie. Od początku stycznia 2021 roku w ramach Narodowego Programu Szczepień w NZOZ FAMILIA utworzony został punkt szczepień przeciw COVID-19.
W 1998 roku w pierwszych wyborach do powiatu rybnickiego została wybrana radną powiatową i funkcję tę pełni do dziś. W kadencji 1998 do 2002 była członkiem Zarządu Powiatu, a od 2002 roku do chwili obecnej - pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu. Jest członkiem Komisji Drogownictwa, Transportu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Komisji Kultury, Sportu, Zdrowia i Promocji. Podejmuje liczne inicjatywy prozdrowotne, oświatowe, na rzecz ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Działając wspólnie z radnymi powiatu miała i ma wpływ na wiele inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej oraz oświatowej.
Została odznaczona Medalem 50-lecia oraz 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom i 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski - za zasługi dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego oraz Złotą Odznaką Honorową Związku Kynologicznego w Polsce.
Jest członkiem Stowarzyszenia Wspólnota. Pełniła funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Głos Wspólnoty Subregionu”.
Dodatkowo - hobbystycznie - od wielu lat jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, międzynarodowym sędzią kynologicznym oceniającym psy rasowe na wystawach w kraju i za granicą, organizatorem wystaw, między innymi Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Rybniku Kamieniu, w której licznie uczestniczą także mieszkańcy Czerwionki -Leszczyn.
Jolanta Szejka
Urodziła się 19 czerwca 1952 roku w Bełku. Tam ukończyła Szkołę Podstawową. Naukę kontynuowała w Zasadniczej Szkole Handlowej a następnie w Technikum Ekonomicznym w Rybniku. Pracę zawodową rozpoczęła w Gminnej Spółdzielni w Bełku, od 1975 roku pracowała jako inspektor w Urzędzie Miejskim w Wodzisławiu, a w latach 80-tych - w Powszechnej Spółdzielni Spożywczej w Rybniku. Od 1991 aż do przejścia na emeryturę prowadziła własną działalność gospodarczą. Przez cały ten czas zamieszkuje w Bełku i udziela się społecznie. Doceniając jej zaangażowanie oraz kompetencje, w 2004 roku została wybrana przez społeczność lokalną na funkcję sołtysa, którą pełni nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W 2010 roku natomiast, w wyborach samorządowych, wybrano ją na radną Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, w której przez trzy kolejne kadencje pełni funkcję przewodniczącej Komisji Promocji, Kultury i Rozwoju. Obecnie aktywnie pracuje też w pięciu innych komisjach Rady Miejskiej.
W działalności samorządowej priorytetem dla niej są sprawy związane z sołectwem, które reprezentuje oraz działalność na rzecz dalszego rozwoju gminy. Stąd, w 2007 roku z jej inicjatywy, zostało założone Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. Współpracuje też ze wszystkimi organizacjami i podmiotami skupionymi na terenie sołectwa i działającymi na jego rzecz.
Istotny dla niej jest kontakt z mieszkańcami, ich problemy, w tym osób starszych. W tym zakresie jest m.in. współtwórcą projektu Senior Enter, mającego na celu aktywizację osób starszych w społeczności lokalnej. Jest także jedną z inicjatorek założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ponadto jest pomysłodawcą i realizatorem wielu różnorakich projektów i przedsięwzięć z zakresu inicjatyw lokalnych, prezentowanych m.in. w Senacie RP oraz na łamach ogólnopolskich periodyków.
Pod jej kierownictwem Sołectwo Bełk w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego 2020” zostało laureatem drugiego miejsca w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi za projekt: „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII w. nasze wspólne dziedzictwo”, zaś w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi stary cmentarz w Bełku uzyskał certyfikat: "Miejsca Ciekawego".
Przy jej wsparciu, zarówno na terenie sołectwa jak i całej gminy, zrealizowano wiele inwestycji. Jest też współorganizatorką takich imprez jak: ulicówka, dożynki w Bełku czy Europejskie Dni Dziedzictwa.
Za wyjątkową działalność i zaangażowanie w 2012 roku otrzymała tytuł Sołtysa Roku w XII Edycji konkursu Sołtys Roku, organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i Gazetę Sołecka, pod patronatem Marszałka Senatu RP. Z kolei w ramach ogólnopolskiego Kongresu Odnowy Wsi otrzymała wyróżnienie: za zaangażowanie i umiejętności łączenia rozwoju z dbałością o zachowanie lokalnych tradycji i wartości kulturowych.
Za pracę zawodową, społeczną i samorządową została odznaczona:
brązowym Krzyżem Zasługi,
srebrną odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego,
Medalem 50-lecia za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny oraz Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom i 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Stanisław Breza
urodził się 20 grudnia 1947 roku w Stanowicach; tam też ukończył szkołę podstawową. Następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Technicznej w Rybniku na kierunku „Budowa i remont maszyn górniczych”. Kolejnym etapem kształcenia były studia w Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomii na Wydziale Przemysłu, kierunek Organizacja i Zarządzanie. Pracę zawodową rozpoczął w 1978 roku w KWK Dębieńsko w Czerwionce, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę.
Od młodości zajmował się pracą społeczną. Na przestrzeni tych wielu lat działalności dał się poznać jako dobry organizator.
W 1968 roku był jednym ze współzałożycieli Klubu Sportowego LKS „Ruch” Stanowice oraz głównym inicjatorem i budowniczym boiska piłkarskiego, które w tym miejscu funkcjonuje do dziś.
W latach 1982-1986 był kierownikiem pierwszoligowej sekcji podnoszenia ciężarów w klubie KS 23 Górnik Czerwionka. W czasie pełnienia tej funkcji jego podopieczni kilkakrotnie zdobywali indywidualne mistrzostwo Polski w różnych kategoriach wagowych oraz wicemistrzostwo drużynowe.
Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice, które powstało w 2007 roku. Od dnia założenia w 2012 roku jest też członkiem Stowarzyszenia Wspólnota Śląska „Ciosek”, gdzie w obecnej kadencji pełni funkcję członka zarządu.
Od 1996 do 2009 roku był aktywnym członkiem Rady Sołeckiej w Stanowicach. W 2010 roku, zdobywając zaufanie społeczności lokalnej, został wybrany na funkcję Sołtysa, którą pełni nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Ponadto w kadencji 2010-2014 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach i wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. W roku 2018 ponownie został radnym Rady Miejskiej i obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. Jako radny Rady Miejskiej pracuje aktywnie w czterech komisjach.
W tym czasie podejmował szereg działań na rzecz rozwoju sołectwa. Z jego inicjatywy zostały przeprowadzone remonty i modernizacje obiektów użyteczności publicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dróg, chodników, miejsc wypoczynku i rekreacji. Jest również organizatorem festynów i corocznych obchodów dożynkowych w sołectwie.
Za swoja prace zawodową i społeczną został odznaczony:
Brązowym, Srebrnym, Złotym Krzyżem Zasługi i Orderem Sztandaru Pracy II klasy,
Srebrną Odznaką Zasłużony dla Górnictwa RP,
Srebrną Odznaką Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego,
Złotą Odznaką Wojewódzkiej Federacji Sportu w Katowicach,
Medalem Honorowym PZPC za zasługi w rozwoju podnoszenia ciężarów w Polsce,
Medalem 50-lecia w uznaniu zasług dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny,
Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich w Czerwionce-Leszczynom oraz 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Henryk Fuks
urodził się 30 lipca 1953 roku w Czerwionce.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Czerwionce, kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hanki Sawickiej w Rybniku, w Studium Ekonomicznym oraz Technikum Górniczym, również w Rybniku.
Pracę zawodową rozpoczął w 1975 roku jako pracownik dozoru w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia”, którą następnie kontynuował w KWK „Budryk” w Ornontowicach, gdzie przez 18 lat służył swoim braciom górnikom pomocą również jako ratownik górniczy. Był także Honorowym Dawcą Krwi.
Ponad 26 lat temu zainspirowała go praca społeczna, angażując się m.in. jako członek Rady Sołeckiej w Szczejkowicach. W tym czasie, będąc jednym z założycieli Społecznego Komitetu Ekologicznego, przeciwdziałał niszczeniu zasobów i zabiegał o ograniczenie uciążliwości powodowanych przez Zakład Utylizacji „BACUTIL” i Zakłady Drobiarskie Szczejkowice oraz walczył o niedopuszczenie do wybudowania wysypiska śmieci przy ulicy Palowickiej na terenie byłej piaskowni. Inicjatywy te zostały następnie poparte przez sąsiadujące sołectwa przez co w konsekwencji ochroniono Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny przed dalszą degradacją środowiska naturalnego. Uzyskując zaufanie mieszkańców sołectwa Szczejkowice, w 2016 roku został wybrany sołtysem, a następnie w wyborach samorządowych w 2018 - radnym Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, gdzie obecnie m.in. pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz pracuje aktywnie w trzech innych komisjach Rady Miejskiej.
W działalności samorządowej priorytetem dla niego są sprawy dotyczące sołectwa, które reprezentuje, ale i działalność na rzecz dalszego rozwoju całej gminy. Szczególnie bliska jest mu tematyka związana z drogami i komunikacją, dotycząca osób potrzebujących pomocy i wsparcia, dzieci i młodzieży, w tym z zakresu kultury i sportu. Zależy mu na poprawie zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy - w latach 2000-2004 był sekretarzem LKS „Borowik” Szczejkowice, który w tym okresie awansował z klasy C do klasy A. W ostatnim czasie jest szczególnie zaangażowany w sprawy związane z planowanym przebiegiem linii Centralnego Portu Komunikacyjnego przez naszą gminę.
Współpracuje z organizacjami na terenie sołectwa, w tym m.in.: Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Emerytów i Rencistów, Kołem Gospodyń Wiejskich, parafią oraz miejscowym chórem "Jutrzenka".
Za swoją pracę zawodową, społeczną i samorządową, w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, został wyróżniony m.in.: Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Bogdan Knopik
Urodził się 12 marca 1969 roku w Dębieńsku Starym i wraz z rodziną dalej tam zamieszkuje. W 1989 roku ukończył Technikum Hodowlane w Ornontowicach.
W wieku 20 lat przejął gospodarstwo rolne po rodzicach, które ciągle rozwija i modernizuje, w dużej mierze przy pomocy środków unijnych. Obecnie prowadzi także własną działalność gospodarczą.
Pracę społeczną rozpoczął ponad 25 lat temu. Szybko zyskał zaufanie społeczne mieszkańców dzielnicy, co zostało potwierdzone w wyborach samorządowych w 1998 roku, kiedy to po raz pierwszy został wybrany radnym Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Od 2000 roku jest także członkiem Rady Dzielnicy Dębieńsko, a w latach 2004-2008 był wiceprzewodniczącym Zarządu Dzielnicy.
Od początku działalności w Radzie Miejskiej - w kolejnych kadencjach -sprawował różne funkcje, w tym: Wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Gruntami, Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów, a obecnie - Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Obecnie aktywnie pracuje też w pięciu komisjach Rady Miejskiej.
Na przestrzeni wielu lat społecznej działalności dał się poznać jako dobry organizator, samorządowiec, propagator ochrony środowiska naturalnego w którym żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, inicjator wielu przedsięwzięć z zakresu oświaty, sportu i rekreacji - w szczególności rozbudowy i modernizacji szkół, boisk, budowy i remontów: dróg, chodników, oświetlenia, czy też organizator miejscowych dożynek i festynów. Zawsze gotowy do pomocy innym i zaangażowany w sprawy regionu, gminy, dzielnicy - swojej małej ojczyzny.
Od 1997 roku do nadal jest delegatem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny do: najpierw katowickiej, a obecnie Śląskiej Izby Rolniczej, gdzie reprezentuje gminę i rolników na forum walnych zebrań, konferencjach i szkoleniach. Od 2011 roku do nadal jest przewodniczącym Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Rybnickiego. Z ramienia tej Izby jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy w Rybniku.
Nie będąc jeszcze radnym, w trakcie „wielkiej powodzi 1997” włączył się w pomoc dla rolników - powodzian powiatu raciborskiego, organizując dla nich i przewożąc własnym transportem wraz z innymi mieszkańcami Dębieńska - 7 ton zboża i 195 bali siana. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, LKS „DĄB” Dębieńsko, Spółki Wodnej oraz Towarzystwa Sympatyków Dębieńska. Współpracuje też ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie dzielnicy, którą reprezentuje.
Za działalność został odznaczony:
odznaką honorową Zasłużony dla Rolnictwa,
brązową odznaką Zasłużony dla Samorządu Rolniczego,
brązowym i srebrnym medalem Za zasługi dla pożarnictwa,
Medalem 50-lecia za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom i 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Marek Szczech
urodził się 25 września 1969 roku w Chorzowie. Skończył Szkołę Podstawową Nr 66 im. Janusza Korczaka w Katowicach. Naukę kontynuował w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. W roku 1993 ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku informatyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Od 1995 roku mieszka w Książenicach i udziela się na rzecz społeczności lokalnej.
Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach. Następnie został zatrudniony w Instytucie Gospodarowania Odpadami w Katowicach. Od 1993 roku pracuje jako informatyk w katowickiej firmie GEOBID. Ponadto od 1996 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w dziedzinie oprogramowania.
Był szefem zespołu opracowującego System Zarządzania Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym OŚRODEK. System został wdrożony we wszystkich Wojewódzkich Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w kraju, a za jego opracowanie w 1994 roku został nagrodzony Nagrodą I stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii; kolejne wersje systemu funkcjonują obecnie w wielu powiatach w kraju.
Od 2003 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Wspólnota. W 2012 roku, zdobywając zaufanie mieszkańców sołectwa, został wybrany na funkcję sołtysa sołectwa Książenice, którą pełni nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Od 2014 roku jest radnym Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach. W poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym, a obecnie przewodniczącym Komisji Zdrowia, Sportu, Rodziny i Polityki Społecznej. Aktywnie działa także w innych pięciu komisjach Rady Miejskiej.
Od 2021 roku jest Prezesem Zarządu Gminno-Miejskiej Spółki Wodnej w Czerwionce-Leszczynach.
Przy jego udziale i zaangażowaniu, zrealizowano na terenie sołectwa jak i całej gminy Czerwionka-Leszczyny, liczne inwestycje i inicjatywy, w szczególności z zakresu infrastruktury drogowej, oświatowej, kultury, sportu i rekreacji.
Dał się też poznać jako dobry organizator corocznych dożynek sołeckich z wyjątkowym korowodem oraz spotkań dla mieszkańców dotyczących bliższej i dalszej historii Książenic.
Został uhonorowany Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Marian Uherek
Urodził się 1 maja 1954 roku w Rybniku.
Ukończył liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku a następnie kierunek Chemia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W trakcie pracy zawodowej brał udział w restrukturyzacji różnych dziedzin życia publicznego sprawując funkcje m.in.: Kierownika Urzędu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, p.o. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia, członka Rady Gospodarczej powołanej przez Wojewodę Katowickiego w ramach Kontraktu Regionalnego.
Jest wieloletnim pracownikiem i dyrektorem zakładów zarządzających nieruchomościami, w tym w latach 2007 - 2020 dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach- jednostki organizacyjnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Od 2002 roku jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości. Jest również wykładowcą na kursach i studiach podyplomowych z zakresu zarzadzania nieruchomościami, Przewodniczącym Rady Programowej Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, a wcześniej wiceprezesem tej Izby.
W trakcie swojej pracy zawodowej w sposób szczególny zajmował się pracami modernizacyjnymi i remontowymi zabytkowego osiedla "Familoki" w Czerwionce. Jest współautorem "Studium rewitalizacji zabytkowego zespołu zabudowy robotniczej kopalni Dębieńsko", co w dalszej kolejności doprowadziło do wpisania osiedla "Familoki" na „Szlak zabytków techniki” Województwa Śląskiego. Jest stałym przewodnikiem oprowadzającym zainteresowanych klimatem osiedla licznych turystów, w tym studentów, członków delegacji i przedstawicieli różnych instytucji.
„Spacerkiem po ulicach naszego miasta” - to książka jego autorstwa, opisująca piękno i urok miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest także twórcą licznych publikacji i artykułów naukowych związanych z funkcjonowaniem osiedla „Familoki” i „Zameczku” w Leszczynach.
Pasjonat historii, autor książek i artykułów o tematyce historycznej. Stały współpracownik Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” oraz Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Instruktor Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego, autor wydanego przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP podręcznika do nauki wiosłowania.
Stowarzyszenie „Luxtorpeda”
Stowarzyszenie „Luxtorpeda” działa od 2012 roku. Zajmuje się promocją aktywności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki - głównie biegów długodystansowych. Prowadzi sekcję dzieci, sekcję MTB - rowery górskie, a także grupę morsów. W ramach Stowarzyszenia działa grupa wolontaryjna poMOCNI. W ostatnich latach jest jedną z wiodących organizacji pozarządowych w obszarze sportu, przyczyniających się do rozsławiania i promowania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym sołectw: Stanowice i Palowice oraz śląskich tradycji - zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
Corocznie, od 10 lat, organizuje „Bieg po moczkę i makówki”, który jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w środowisku biegaczy w regionie, wpisującym się w imprezy gminne i dla których jest swoistym uzupełnieniem Święta Makówek. Po malowniczym Pojezierzu Palowickim - od wielu sezonów - przeprowadzany jest Bieg „Grill+Run=Fun”. Stowarzyszenie jest także inicjatorem powstania Drużynowego Pucharu Śląska, wokół którego zintegrowały się kluby sąsiednich gmin: z Gliwic, Rybnika, Żor i Wodzisławia.
Organizacja, od samego początku działalności, zaangażowana jest w promocję wolontariatu poprzez prowadzenie gminnej grupy poMOCNI oraz pomoc szkolnym kołom wolontariatu, co zasługuje na szczególną uwagę i docenienie.
Współpracuje i wspomaga inne organizacje oraz grupy nieformalne z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W ramach projektu wsparło m.in. Młodzieżowe Forum Samorządowe.
Nie jest też obojętne na zaistniałe tragedie ludzkie. W 2020 roku zorganizowało pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarach familoków w Czerwionce. Pozyskane środki przekazało dla poszkodowanych.
Za 10-letnią działalność zostało uhonorowane Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Prezesem jest Edyta Woryna.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach
został utworzony w 2013 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny przy wsparciu Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach, Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Obecnie funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach.
Uroczysta inauguracja pierwszego roku jego działalności odbyła się 3 października 2013 roku w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym, z udziałem 250 słuchaczy i władz samorządowych Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Na przestrzeni dekady prowadzenia zajęć wydano 835 legitymacji studenckich, przy czym w najliczniejszym roku zrzeszał aż 420 słuchaczy.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom środowiska seniorów, swoją działalność skupia na ich aktywizacji intelektualnej, społecznej i fizycznej oraz na propagowaniu wiedzy, kultury i zdrowia w myśl idei kształcenia ustawicznego.
W jego ramach prowadzone są wykłady z najróżniejszych dziedzin i tematyk, lektoraty oraz kursy. W programie semestralnym stałe miejsce zajmuje rękodzieło, florystyka oraz szczególnie popularne: malarstwo i rysunek. Jego chlubą jest chór żeński, który swymi występami uświetnia wiele uroczystości. Dużym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się organizowane wyjazdy edukacyjne i wycieczki turystyczno-krajoznawcze, zarówno krajowe i jak i zagraniczne.
W jego działalności szczególną rolę odgrywają Rada Programowa, Rada Słuchaczy oraz osoba koordynatora i jego najbliższych współpracowników, którzy stale pełnią dyżury w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Wolności 2. Prawie dziesięcioletnia jego obecność stanowi dziś nieodzowny element życia społecznego Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Został uhonorowany Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Chór Magnificat parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie
został założony we wrześniu 2012 roku. Osiągnął liczne sukcesy na różnych konkursach, przeglądach i festiwalach.
Zdobył:
- nagrodę GRAND PRIX na Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” 2014 oraz pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie „Rozśpiewany Śląsk” w Koszęcinie,
- nagrodę GRAND PRIX na XX Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni: „Bóg się rodzi”, nad którym patronat objęli: Prezydent Miasta Żory oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych,
- dwukrotnie ZŁOTY DYPLOM za zajęcie pierwszego miejsca w Konkursie Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach.
Na zaproszenie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” koncertował w neogotyckiej sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z okazji jubileuszowego XV Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II - Patron Rodziny”.
Koncertował z okazji 65-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz czterokrotnie brał udział w koncertach kolęd w Sali Koncertowej Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie.
Na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków w Rybniku wystąpił w Rydułtowskim Centrum Kultury w ramach Festiwalu Muzycznego „U źródeł sławy” Henryka Mikołaja Góreckiego.
W ramach Festiwalu Chóralnego „Dni Cecyliańskie” koncertował w kościołach:
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Boguszowicach, Świętego Jana Sarkandra w Rybniku Paruszowcu, Królowej Apostołów w Rybniku oraz w Bazylice św. Antoniego w Rybniku.
Wystąpił na Przeglądzie Muzyki Chóralnej w Kościele Krzyża Świętego w Strzebiniu oraz dwukrotnie w Katedrze Piotra i Pawła w Gliwicach.
Uczestniczy w koncertach kolędowych, wielkanocnych, maryjnych oraz podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Ubogaca swoim śpiewem uroczystą liturgię w kościele parafialnym i aktywnie uczestniczy w dekanalnych prezentacjach muzyki kościelnej.
Został uhonorowany Medalem 50-lecia za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom i 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
W 2016 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt działalności.
W tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalności.
Pięćdziesięcioosobowym chórem dyryguje jego założycielka Stefania Szyp.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |