Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Warsztaty z meblarstwa w Instytucie Architektury ANS
Celem warsztatów, które odbywały się od listopada w Instytucie Architektury na kierunku Edukacja Artystyczna, było przybliżenie studentom teorii, jak i praktyki odnawiania i renowacji mebli. W tym z pozoru prostym zdaniu mieści się dość precyzyjny zakres prac i ingerencji, które należało wykonać, aby mebel odzyskał dawny czar i blask.
Praca z meblem wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy o nim, o jego historii, jego powstaniu, o konstrukcji, cechach charakterystycznych itp. I tutaj pomocne okazały się wykłady poświęcone stylom w meblarstwie, zagadnienia z historii sztuki, detalu i wiedzy o drewnie i technologii stolarskiej i designie. Chcąc pracować z dawnymi meblami wiedza ta, jest obowiązkowa i konieczna. Studenci w trakcie warsztatów własnoręcznie zajmowali się przygotowanym dla każdego uczestnika meblem, wykonując wszystkie etapy prac koniecznych przy przeprowadzeniu jego renowacji. Poznali cały proces (wszystkie rodzaje i kolejność prac) od zebrania informacji o typie i rodzaju mebla, przez ocenę jego stanu uszkodzeń, a to z kolei pozwoliło podjąć szereg decyzji dotyczących mebla, które odnosiły się do końcowego efektu i wyglądu, jaki miał być osiągnięty.
Do zakresu prac należało: rozłożenie mebla, zabezpieczenie przed szkodnikami, zdjęcie starych powłok, prace stolarskie uzupełnienie ubytków i klejenie, usuwanie, szlifowanie oraz wygładzenie resztek, montaż i złożenie, zmianę barwy drewna, wykańczanie powierzchni woskiem, lakierem lub politurą.
Nagrodą za włożony trud jest ogromna satysfakcja i widok pięknie odnowionego mebla.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |