Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dzień Świętego Patryka w SP36
W tym roku Szkoła Podstawowa została szczególnie wyróżniona, gdyż do niej właśnie jako pierwszej szkoły na świecie zawitał Święty Patryk. Zwykle jego święto obchodzone jest 17 marca, jednak w tym roku ten patron Irlandii postanowił przybyć wcześniej. Na dodatek wybrał sobie Szkołę Podstawową 36 w Rybniku - Boguszowicach Starych!
Wizyta tego dostojnego gościa sprawiła, że wszyscy czekający na niego uczniowie i nauczyciele próbując godnie go przyjąć poczynili specjalne przygotowania. Przypuszczamy, że dostąpiliśmy tego zaszczytu dzięki innowacji pedagogicznej pt. "New Horizons", która jest u nas realizowana przez nauczycieli języka angielskiego dla szkolnych pasjonatów tego języka.
W realizację wszystkich innowacyjnych działań aktywnie włączają się pracownicy biblioteki szkolnej. I to właśnie tam zorganizowano przyjęcie dla Świętego Patryka. Święto rozpoczęli uczniowie klasy 4b i 2a, którzy pod opieką pań Ewy Kuli-Fizi i Martyny Zimny przedstawili wszystkim postać patrona Irlandii, opowiedzieli kim był oraz dlaczego świętuje się jego pamięć. Opowiedzieli także o historii Irlandii oraz o jej symbolach. Pani Patrycja Rusin uzupełniła te wiadomości opowiadając o zwyczajach i tradycjach irlandzkich. Po prezentacji przybył do nas gość specjalny, pan Mark Henderson. Pan Mark urodził się w Irlandii Północnej i w języku angielskim opowiadał młodzieży o kraju swojego pochodzenia. Jego wystąpienie było ekscytujące dla uczniów, gdyż nie tylko mogli wysłuchać jego historii, ale także mogli z nim porozmawiać i zadać mu różne pytania.
Ponadto Mark nauczył nas ludowej piosenki o Molly sprzedającej małże. Po prelekcji pana Marka uczennice klasy 6c i 6a wykonały taniec irlandzki. Taniec tak bardzo się spodobał, że podczas gier i zabaw o Irlandii prowadzonych przez panią Marzenę Kuś prawie wszyscy uczniowie chcieli wziąć udział w konkursie stepowania. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się inne konkursy i zabawy: układanie piramidy ze złotych monet, wypowiadanie życzenia dla Leprechuna, mnemotechniki o kolorach tęczy, zagadki o krasnalach w polskich miastach, pytania o irlandzkie instrumenty muzyczne oraz rybnickie zespoły irlandzkie, i wiele, wiele innych. Po tych wszystkich atrakcjach uczniowie mogli sprawdzić zdobytą wiedzę o szmaragdowej wyspie w quizie Kahoot.
Całej imprezie towarzyszyło oglądanie wystaw przygotowanych przez nauczycieli, przeglądanie książek, sesje zdjęciowe z gościem specjalnym w przygotowanych rekwizytach. Punktem kulminacyjnym jednak było rozdanie nagród za konkurs na symbol Irlandii oraz degustacja przygotowanych smakołyków. W naszym irlandzkim menu znalazły się ciasteczka shortbread biscuits, irlandzkie krówki mleczne Irish dairy cream fudge prosto z Dublina, irlandzkie chipsy Tayto cheese & onion, salt & vinegar crisps, krakersy z irlandzkim solonym masłem Pure Irish Butter Kerrygold, mnóstwo smakowitych babeczek i ciasteczek z zielonym lukrem…a nawet złote czekoladowe monety ze skarbu Leprechauna.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział i wspólną zabawę. Jesteśmy wdzięczni także wszystkim organizatorom za ogrom pracy włożonej we wszystkie przygotowania. To bardzo budujące, że organizowane przez nas działania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Cieszymy się, że uczniowie się angażują i są coraz bardziej otwarci i odważni. Uśmiechy i zadowolenie są największą motywacją i nagrodą dla pomysłodawców tych przedsięwzięć. Chcemy podziękować nauczycielom za wkład pracy, uczniom za chęć i zaangażowanie, rodzicom, dyrekcji i pracownikom szkoły za pomoc, Dziękujemy także naszemu gościowi panu Markowi Hendersonowi za przybycie i przybliżenie kultury Irlandii, a także panu Adamowi Drewniokowi z zespołu Carrantuohill za użyczenie instrumentów muzycznych i rekwizytów. Mamy nadzieję, że to wyjątkowe wydarzenie pozostanie na długie lata w pamięci naszych uczniów.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |