Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
VIII Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna
Czy muzyka wzbogaca słowa? - dowiemy się tego niebawem, ponieważ 9 i 10 listopada 2012 r. w Rybniku z impetem rusza kolejna, VIII już edycja Międzynarodowego Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna” im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję doświadczać ogromnej energii i radości, jaką amatorskim chórom daje wykonywanie muzyki oraz wspólne celebrowanie jej piękna.
Organizatorami tegorocznego Festiwalu są: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach i Śląskie Stowarzyszenie Muzyczne „Muzyka i Ruch” w Rybniku. Strona Festiwalu: www.rjch.dkchwalowice.pl.
Ramowy program Festiwalu przedstawia się następująco:
W piątek, 9 listopada 2012 r. o godz. 19.00 odbędzie się KONCERT INAUGURACYJNY z udziałem chórów z Republiki Czeskiej oraz Polski, uczestników projektu Wokalny Dialog.
W programie pieśni kompozytorów narodowych oraz występ połączonych chórów. Całością dyrygować będą: Beata Borowska (PL) oraz Jiri Sikula (CZ). Koncert odbędzie się w Kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (ul. Henryka Wieniawskiego 7).
W sobotę, 10 listopada 2012 r. od godz. 9.00 w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku (ul. F. Rybnickiego 2), będą trwały Przesłuchania Konkursowe. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku (ul. Kard. Kominka 18) odbędzie się KONCERT LAUREATÓW połączony z ogłoszeniem wyników Festiwalu i wręczeniem nagród.
W Rybnickiej Jesieni Chóralnej wezmą udział następujące chóry konkursowe:
Męski Zespół Wokalny „CANVI CANTORES” z Knurowa - zespół zadebiutował na scenie w czerwcu 2006 r. Od momentu powstania dał kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą zdobywając szereg nagród w konkursach i na festiwalach. Utwory wykonywane przez grupę to wokalna muzyka dawna, muzyka sakralna, negro spirituals i gospel, muzyka ludowa, polska i światowa muzyka rozrywkowa. Zespół prowadzi Tomasz Paweł Sadownik, wokalista-baryton a zarazem nauczyciel śpiewu, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz School of Music University of Louisville (Kentucky, USA).
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej z Warszawy - chór debiutował w 2001 r., tworzą go w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Wykonuje on muzykę a cappella ostatnich dziesięcioleci. Zespół wykonuje również dzieła uznanych mistrzów renesansu, romantyzmu, klasycyzmu i innych epok. W ciągu 12 lat swojej działalności chór miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i zagranicznych międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych, często zdobywając nagrody. Obecnie ChAPW śpiewa ponad 30 koncertów rocznie. Od 2004 roku dyrygentem chóru jest dr Dariusz Zimnicki.
Zespół „CLASSIC ” z Mińska na Białorusi - zespół istnieje od 2008 r. Śpiewa utwory klasyczne, religijne, ludowe i jazz. Często daje koncerty, występuje na twórczych spotkaniach kompozytorów białoruskich, Belgosfilharmonii. Bierze udział w różnych konkursach i festiwalach. „Classic” stale poszerza swój repertuar dzieł chóralnych.
Chór „SINE NOMINE” z Ciechanowa - chór został założony w 1999 r. Przez12 lat działalności dał wiele koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach, laureat Konkursu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W swoim bogatym repertuarze ma ok. 300 utworów, od muzyki staropolskiej po muzykę współczesną. Dyrygentem chóru jest Joanna Makijonko.
Chór dziecięcy PSM I stopnia z Jastrzębia-Zdroju - chór dziecięcy działa od początku istnienia szkoły tj.1990 r. Bierze udział w Regionalnych Przesłuchaniach Szkół Muzycznych I stopnia zdobywając wysokie lokaty. Chór koncertuje w szkole i poza jej murami. Występował między innymi w Czechach i na Słowacji. Od 1998 roku chór prowadzi Małgorzata Lucjan.
Chór Kameralny AB IMO PECTORE z Ożarowa Mazowieckiego - chór pod kierownictwem Mariusza Latka istnieje od 1999 r. Brał udział w licznych konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ab imo pectore wykonuje religijne utwory a cappella różnych epok - od renesansu po muzykę współczesną Zespół sięga po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów W repertuarze zespołu znajdują się również utwory przeznaczone na chór, głosy solowe i organy.
Stowarzyszenie Śpiewacze „Chór Mieszany im. J. Słowackiego” z Radlina - chór istnieje od 1920 roku i działa przy Domu Kultury w Radlinie. Prowadzony jest przez Agnieszkę Patalong. Obecnie liczy ok. 40 członków. W swoim repertuarze chór posiada wiele pieśni religijnych i świeckich. Oprócz oprawy muzycznej podczas uroczystości państwowych i kościelnych zespół wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przeglądach. W roku 2010 podczas Rybnickiej Jesieni Chóralnej śpiewacy zdobyli „ Brązowe pasmo”.
Chór „CANTATE DEO” z Tychów - chór prowadzony przez Michała Brożka, absolwenta chóralistyki AM w Katowicach został założony w 2008 r. Zespół liczy 43 osoby. Zasadnicza część działalności chóru to praca na rzecz parafii Krzyża Świętego. Zespół, więc współtworzy oprawę muzyczną mszy i innych uroczystości parafialnych w ciągu całego roku liturgicznego. „Cantate Deo” często występuje także poza parafią, prezentuje swoje dokonania na wszelkiego rodzaju konkursach, z których nie rzadko przywozi nagrody.
Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic - swoją działalność rozpoczął w 1996 r. Głównym zadaniem AZM jest oprawa uroczystości w macierzystej uczelni, jednak w jej murach nie zamyka się cała działalność zespołu. Zainicjowana już 1997 r. współpraca międzynarodowa przerodziła się w doroczną imprezę pod nazwą „Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Musica pro Europa”. AZM brał udział i by nagradzany medalami i wyróżnieniami w konkursach i na festiwalach. W teczce chórzysty znaleźć można utwory od chorału gregoriańskiego począwszy, a na rock’n’rollach skończywszy. Dyrygentem chóru jest Krystyna Krzyżanowska-Łoboda.
Młodzieżowy Chór Kameralny BEATITUDO z Chorzowa - zespół istnieje od 6 lat przy Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie - Klimzowcu. Głównym zadaniem zespołu jest oprawa uroczystości kościelnych. W swoim repertuarze chór posiada zarówno wielogłosowe pieśni liturgiczne jak i sakralne kompozycje chóralne od średniowiecza po muzykę współczesną. Zdobył Srebrny Dyplom oraz wyróżnienie na Rybnickiej Jesieni Chóralnej. Dyrygentem chóru jest Krzysztof Dudzik.
Stowarzyszenie Śpiewacze Chór „SERAF” z Rybnika - „SERAF” to najdłużej działający chór spośród uczestników tegorocznego Festiwalu - powstał w 1913 r. Chór do dzisiaj często przy akompaniamencie organów prezentuje nie tylko rybnickiej publiczności swoje dokonania. Promuje Rybnik poza granicami kraju, spotykając się z uznaniem słuchaczy. Uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia. Systematycznie wzbogaca swój repertuar o nowe, ambitne utwory muzyki dawnej i współczesnej. Nadal ważne miejsce w repertuarze chóru zajmuje muzyka kościelna i patriotyczna. Dyrygentem zespołu jest Aleksandra Orzechowska-Niedziela.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |