Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wieczór sztuk w DK Chwałowice
Zapraszamy na Wieczór Sztuk do Domu Kultury Chwałowice, dnia 15 marca 2013 r. o godz. 18.00. W programie m.in. wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Ołdak, wernisaż wystawy fotografii Józefa Wolnego, poezja Marty Gracz.
WIECZÓR SZTUK - SYMBOL I PORTRET
15 marca (piątek) 2013 r. o godz. 18.00
W programie:
- Wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Ołdak, pt. W mitycznym kręgu znaków i symboli oraz
projekcja wideo - Galeria Kolumnowa;
- Wernisaż wystawy fotografii Józefa Wolnego, pt. Haiti - Galeria Fotografii DeKa;
- Wernisaż wystawy fotografii Barta Pogody, pt. Sudan: portret kobiet - Galeria Drugiego Planu
- Recital Natalii Mańki (sopran) i Davida Bonka (gitara) - muzyka hiszpańska;
- Poezja Marty Gracz - spotkanie autorskie.
WSTĘP WOLNY
Wystawy czynne do 23 kwietnia 2013 r.
Izabela Ołdak - urodziła się 5 grudnia 1982 w Rybniku. Jest artystką wizualną i kuratorką. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, performansem, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Studiowała w Dutch Art Institute, ArtEZ w Enschede w Holandii, gdzie otrzymała dyplom Master of Fine Arts (2008-2010) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni prof. zw. Piotra C. Kowalskiego (2002-2007).
„Prace artystki swoją złożoną symboliką, znaczeniami odwołującymi się do najgłębszych, nieprzeniknionych myśli ulokowanych w ludzkiej psychice, wskazują na ich niezwykle kontemplacyjny charakter. Ich odczytywanie i analizowanie, oprócz skłonienia do refleksji nad własną egzystencją, może również poddać w wątpliwość jedyne racjonalne życie ludzkie, które od swoich prapoczątków wypełnione jest wierzeniami magicznymi i symbolami o tajemniczej, niewiadomego pochodzenia sile”. Justyna Łabądź
Józef Wolny - rocznik 60, urodzony w Rudzie Śląskiej. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami: „Panorama”, „Katolik”, „Gazeta Wyborcza”, „Superexpress”. Zajmował się fotografią reklamową. Obecnie pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny” jako fotoedytor i szef działu foto. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia metafotofizyczności. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski www.zpaf.katowice.pl.
W połowie stycznia 2010 roku na Haiti zatrzęsła się ziemia. Jestem fotoedytorem, więc wybierałem zdjęcia do Gościa Niedzielnego ilustrujące kataklizm i śmierć tysięcy ludzi. Trzy miesiące później, będąc już na zrujnowanej wyspie, spotkałem w grupie żebrzących dzieci czarną dziewczynkę. Rezolutna Esterka zaprowadziła nas do drewnianej kaplicy, w której zgromadzono sfatygowane rzeźby wyciągnięte z gruzów kolonialnej katedry. Ogromne, piękne oczy dziecka kontrastowały z zasmuconym spojrzeniem figury Matki Boskiej. Zrobiłem zdjęcie. Jest ono jednym z wielu, które odbierają mi dziś dobre samopoczucie.
Bart Pogoda - podróżnik i fotograf. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) w Opavie. Od 2000 roku odwiedził ponad 80 krajów. Interesują go miejsca i ludzie. Współpracuje z magazynami „VIVA!”, „Pani”, „Podróże”. Na co dzień pracuje jako fotograf reklamowy przy sesjach fotograficznych i produkcjach filmowych. Oprócz fotografii podróżniczej i reportażowej realizuje także projekty multimedialne. Jego blog (www.bartpogoda.net) zaliczany jest do czołówki blogów podróżniczych w Polsce. Strona: www.bartpogoda.com.
Sudan Południowy to jeden z najbiedniejszych rejonów świata. W 2005 roku, po ponad dwudziestu latach wewnętrznej wojny między północą a południem, zawarto porozumienie pokojowe gwarantujące autonomię. Długotrwała wojna doszczętnie wyniszczyła kraj. Ludzi mających za sobą traumatyczne przeżycia dotyka bieda, brak wszelkiej infrastruktury, brak funkcjonującej struktury państwowej. Mimo trudnych warunków życia i wynikających z nich wielu ciężkich codziennych obowiązków, kobiety w Sudanie są dumne, pewne siebie i aktywne w zabieganiu o poprawę jakości życia. Pytane o marzenia powtarzają: bezpieczeństwo, woda, dostęp do wiedzy.
Marta Gracz - wł. Wiesława Lampert-Szczyra. Autorka tomików poetyckich Marionetki (2009), Apokalipsa (2009 - I wersja, 2011 II - wersja), Cieniobranie (2012), opowiadań Opowieści po życiu (2012). Inicjatorka, redaktor i autor wstępu almanachu poetyckiego Myśli w słowach zapisane (2010/11), zawierającego wiersze dwudziestu współczesnych, polskich poetów. publikowała na łamach czasopism Akant, Znaj, Kozirynek, Portret, Szafa. Jej wiersze znalazły się w antologiach w wielu antologiach poezji polskiej. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. Założyła wydawnictwo Mart-Gra oraz Internetową Księgarnię Literacką „Autor”. Na Blogu Twórczym wydawnictwa, promuje artystów z całego kraju, zarówno literatów, jak i grafików, malarzy, kompozytorów. Współpracuje z tyską grupą poetycką „Orion” oraz „Spichlerzem poetyckim” Yvette Popławskiej, na stronie belgijskiego Radia Róża.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |