Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wieczór Sztuk w Ogrodzie Ukochań
W programie: wernisaż wystawy malarstwa Izabeli Wolskiej pt. „Ogród Ukochań” - Galeria Kolumnowa, wernisaż wystawy fotografii Adama Fleksa pt. „Transcendencja - Oliwa” - Galeria Fotografii DeKa i Galeria Drugiego Planu, koncert Zespołu Wersja Robocza - muzyka celtycka.
Izabela Wolska - ur. 25 lutego 1982 roku w Szczecinie. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz akwarelę. Bierze udział w plenerach malarskich, swoje prace prezentowała zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Strona autorska: www.malarstwo-iza.pl
"Ogród Ukochań” jest tym jednym fragmentem wspomnień, w którym wszystko zyskuje ostateczny kształt. Nie całkiem miejsce, niezupełnie czas. Złociste ciepło, migotliwe muszki, błękitne drzewo, ogrodnik o wąskich, skupionych palcach - ale nic nie dzieje się w czasie. Symboliczne przedstawienie jedności, zanurzenie w powietrzu. To, co w dawniejszych pracach wycinało się z tła, wielowarstwowe i egzaltowane, tu się zatrzymuje i zatopione w słońcu pozwala dojrzewać jabłkom, z których został tylko zapach. W Ogrodzie nic nie umiera i nic się nie zmienia. Czas nie upływa. Światło leniwie przesącza się przez palce. Drzewo życia ma czarne liście. Jego niebieskie gałęzie przenikają przez ściany."
Adam Fleks - z zawodu tłumacz z j. duńskiego i j. szwedzkiego, męż pięknej żony, ojciec dwóch synów, absolwent historii i skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego www.gtf.org.pl - obecnie pełni funkcję prezesa., należy również do Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Gdański www.zpafgdansk.pl. Swoje prace prezentował na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i ok. stu wystawach zbiorowych. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i w Danii. W fotografii interesuje go czysta, nie zmanipulowana obróbką cyfrową fotografia analogowa na tradycyjnych czarno-białych materiałach srebrowych. Pod powiększalnikiem dąży do uzyskania odbitek o jak największej rozpiętości tonalnej. Strona: http://adamfleks.blogspot.com.
„Transcendencje. Oliwa” to próba pokazania świata poza-rzeczywistego, czyli metafizycznego, wykreowanego i istniejącego wyłącznie skutkiem dwukrotnego naświetlenia tej samej klatki materiału światłoczułego. Oliwa sama w sobie stanowi miejsce magiczne i wyjątkowe na mapie Gdańska, chociażby ze względu na długą niezależność administracyjną, działalność artystów czy istnienie opactwa z katedrą i parkiem. Jest to także próba nowej wypowiedzi utrzymanej w duchu fotografii piktorialnej, która chyba nadal tkwi w podświadomości wielu polskich fotografików, podobnie jak skryte marzenia o białych dworkach otoczonych malwami, czy chrzęście żwiru wyściełającego zacienione drzewami alejki starych parków, po których spacerują elegancko ubrane pary.
Zespół Wersja Robocza - większość repertuaru to tradycyjne melodie bretońskie i irlandzkie, jest też kilka skandynawskich, ale też stanowią go własne kompozycje. Gatunek tych kompozycji jest wypadkową gatunków muzycznych, którymi interesują się poszczególni członkowie zespołu. Można więc usłyszeć i wpływy folku skandynawskiego, i akustyczne, i jazzowe. Zespół tworzą: Elżbieta Skrzymowska - violin, Zuzanna Tomaszewska - flety, Damian Małecki - gitara basowa, Piotr Komarnicki - gitara akustyczna. Nazwa zespołu jest pamiątką po koncercie grupy na Mikołajkach Folkowych w Lublinie, kiedy to nie mając jeszcze sprecyzowanej nazwy, musieli podać ją na zgłoszeniu i padła propozycja „Wersja Robocza”. Pomyśleli wtedy, że zawsze będą mogli ją zmienić, ale przyjęła się i tak już została.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |