Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sukces Gimnazjum nr 5
Grupa projektowa Gimnazjum nr 5 im. W. Webera w Rybniku zajęła I miejsce w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Pamięć dla przyszłości”, organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie „Dzieci holocaustu” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W skład grupy projektowej weszli uczniowie klasy 2b: Szymon Dziadosz, Adam Nosel, Dawid Łysień i Bartek Płowy oraz nauczyciele: Gabriela Chraboł i Izabela Zaleska. Temat przewodni konkursu brzmiał: „Poszukiwanie i upamiętnianie śladów obecności Żydów w przestrzeni lokalnej”. Uczniowie Gimnazjum nr 5 zostali docenieni za pracę: „Ślady obecności Żydów w przestrzeni lokalnej – historia cmentarza żydowskiego w Rybniku”.
– Znakomity w swej prostocie projekt mocno osadzony w przestrzeni miejskiej i skutecznie oddziałujący na społeczność lokalną. Projekt łączy różne formy działania, z których instalacja artystyczno-przestrzenna budzi podziw. Umiejętnie wykorzystane wsparcie merytoryczne w postaci przeprowadzonych wywiadów z miejscowymi pasjonatami – tak decyzję o przyznaniu gimnazjalistom pierwszego miejsca komentowali członkowie jury.
Komisja konkursowa w składzie: Piotr Kowalik – przewodniczący (Muzeum Historii Żydów Polskich), Urszula Fuks (Żydowski Instytut Historyczny), Aleksandra Leliwa-Kopystyńska (Stowarzyszenie „Dzieci holocaustu”), Zofia Mioduszewska (Muzeum Historii Żydów Polskich) i Joanna Sobolewska-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci holocaustu”) oceniała prace konkursowe w oparciu o następujące kryteria: oryginalność projektu, jego różnorodność i innowacyjność (pomysł i realizacja), zgodność przesłanej pracy konkursowej z celami konkursu, poprawność merytoryczna ujętych w pracy zagadnień historycznych, wykorzystanie lokalnych historii związanych z tematem, stwarzanie okazji do kształtowania empatii wobec innych, inspirowanie do refleksji nad rolą Żydów w historii i kulturze Polski, formułowanie własnych opinii, analizowanie związków przyczynowo-skutkowych, analizowanie wartości i postaw uczestników wydarzeń historycznych.
Finał konkursu odbył się 7 czerwca w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich. Laureatów przywitali dyrektor muzeum Andrzej Cudak oraz zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego Ryszard Burek. Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” w Polsce, na wstępie przybliżyła ideę i historię konkursu, następnie zostały wręczone laureatom nagrody rzeczowe i dyplomy. W ramach części oficjalnej odbyła się również projekcja filmów przygotowanych przez zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Następnie finaliści zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pałac Prezydencki.
Źródło: Gimnazjum nr 5 w Rybniku
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |