Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Młodzież w działaniu. Napisz projekt i wyjedź za granicę
Wolontariat zagraniczny, szkolenia, wymiany młodzieży i inicjatywy lokalne to szansa dla młodych ludzi na rozwój, poprawę zdolności językowych i zdobycie doświadczenia. To możliwe dzięki programowi Młodzież w działaniu. Najbliższy nabór wniosków potrwa do 1 października.
Wyjazd na wolontariat czy wymianę młodzieżową to nie są wakacje, ale proces uczenia się podczas takiego wyjazdu to również nie typowe osiem godzin w ławkach albo na wykładach. – Mówimy o edukacji pozaformalnej albo nieformalnej, czyli formach uczenia się poza głównym nurtem edukacji. Często to szansa na zdobycie kompetencji, których nie zdobylibyśmy w szkole czy na studiach. Spotykanie się z przedstawicielami różnych kultur naprawdę poszerza horyzonty, rozwija osobowość , uczy poszanowania dla innych poglądów, innych systemów wartości, nie mówiąc już o poprawie samych kompetencji językowych – mówi Anna Cebula, która w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych zajmuje się projektami międzynarodowymi.
Jak zapewnia Anna Cebula zdobyte doświadczenia cenne są również na rynku pracy. Coraz częściej pracodawcy pytają nie tylko o ukończone szkoły czy doświadczenie w pracy, ale coraz większą wagę przywiązują do zaangażowania społecznego i działań obywatelskich kandydatów do pracy. – U wielu pracodawców można zapunktować dzięki wolontariatowi, udziałowi w różnego typu szkoleniach. Zresztą właśnie taka idea przyświeca programowi, żeby zwłaszcza obecnie w dobie kryzysu gospodarczego zaoferować młodym ludziom jakąś możliwość rozwoju, podnoszenia kwalifikacji i angażowania się społecznie. To szansa dla osób, które mają problemy ze znalezieniem pracy na rozwijanie swoich kompetencji zanim uda im się odnaleźć na rynku pracy – mówi Anna Cebula.
Projekty mogą łączyć partnerów z dwóch, trzech, kilku lub nawet kilkunastu krajów. Udział w działaniach młodzieżowych jest bezpłatny, uczestnicy muszą tylko ponieść część kosztów podróży, najczęściej jest to 30% kosztów transportu. Wnioskować o granty mogą organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje publiczne, ale też grupy nieformalne. – Jeśli grupa młodych osób, uczniów czy studentów ma jakiś pomysł na swoje działania może samodzielnie go zrealizować, potrzebny jest tylko podmiot, który użyczy jej osobowość prawną w celu złożenia projektu – mówi Anna Cebula i dodaje: – Przy pisaniu projektu najważniejsze jest, żeby to młodzież decydowała, co chce robić, żeby włączać ją w każdy element działań, od pomysłu, opracowywania projektu aż do końca jego realizacji i jego rozliczenie.
- To jest naprawdę ważne doświadczenie dla młodych ludzi. Nasze społeczeństwo nie jest wielokulturowe, nie mamy aż tak dużej styczności z przedstawicielami innych kultur, dlatego takie wyjazdy naprawdę uczą otwartości, pomagają obalić wiele stereotypów, naprawdę uczą życia - zapewnia Anna Cebula.
Więcej informacji o programie na stronie: www.młodziez.org.pl
Zdjęcia: Jedna z wymian młodzieżowych, w której uczestniczyli młodzi rybniczanie, organizowana przez CRIS. Młodzi ludzie z sześciu krajów spotkali się w Poczdamie.
MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU
Co to?
"Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej, który pozwala uzyskać dofinansowanie na realizację różnych projektów np. wymian młodzieżowych, szkoleń, wolontariatów czy inicjatyw lokalnych. „Młodzież w działaniu” wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz sprzyjać nabywaniu nowych umiejętności. Za realizację programu w Polsce odpowiada Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu”, której rolę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Program został powołany do życia 15 listopada 2006 r.
Dla kogo?
Głównymi odbiorcami działań są młodzi ludzie w wieku 13–30 lat. Program adresowany jest również do osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji działających na rzecz młodzieży, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć działalność czy nawiązać współpracę międzynarodową.
Jaki jest cel programu?
Program "Młodzież w działaniu" powstał nie tylko po to, aby finansować projekty młodych ludzi, ale także po to, by realizować inne, długofalowe cele, takie jak: przezwyciężanie barier, uprzedzeń i stereotypów wśród młodych ludzi i zastępowanie ich poczuciem solidarności i tolerancji, wspieranie mobilności młodzieży oraz promowanie aktywności obywatelskiej, a w szczególności obywatelstwa europejskiego.
Jakie są obszary działań?
Wszystkie projekty dofinansowane w ramach programu „Młodzież w działaniu” powinny wpisywać się w priorytety określane przez Komisję Europejską oraz Narodową Agencję. Wyróżniamy ich trzy rodzaje: stałe, roczne i krajowe. Priorytety stałe obowiązują każdego roku do końca edycji programu, czyli do 2013 roku. Priorytety roczne, jak sama nazwa wskazuje, określane są każdego roku przez Komisję Europejską, natomiast priorytety krajowe ustalane są na poziomie Narodowych Agencji oraz poszczególnych Akcji.
Jaki jest budżet programu?
Łączny budżet programu na siedem lat (2007-2013) wynosi 885 milionów euro. Finansowany jest zarówno ze środków Komisji, jak i z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |