Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląska kolekcja sztuki współczesnej - Wieczór Sztuk w Chwałowicach
Dom kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza 14 marca (piątek) 2014 r. na godz. 18.00 na "Wieczór Sztuk". Wstęp wolny. W programie: Galeria Kolumnowa - wernisaż wystawy „Śląska kolekcja sztuki współczesnej - dzieła wybrane”, koncert autorski Duetu PIEPRZYK: Hanna Kaczmarek i Zbigniew Dobrzyński, spotkanie autorskie z Reginą Sobik; Galeria Fotografii DeKa - finisaż wystawy fotografii Uli Strąk pt. „UKRAINA (MÓJ) PORTRET”; Galeria Drugiego Planu - finisaż wystawy fotografii Anny Nicto Stanik pt. „POZAHORYZONTALNE”. Zapraszamy!
ŚLĄSKA KOLEKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ gromadzona w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu” została powołana do życia z dniem 14 marca 2005 roku podczas uroczystości inauguracji programu w regionie śląskim przez Fundację dla Śląska, która powstała, by chronić dziedzictwo kulturowe tej ziemi, tworzyć pozytywny obraz Śląska i jego mieszkańców w środowiskach opiniotwórczych w kraju i za granicą. Ta największa w kraju kolekcja posiada ponad 400 dzieł 100 wybitnych polskich artystów. Obecnie nominalna wartość zakupionych i darowanych przez artystów dzieł wynosi ponad dwa miliony złotych. Śląska kolekcja uznawana jest za bardzo interesującą pod względem koncepcji gromadzenia prac. Anda Rottenberg, kuratorka i krytyk sztuki, uznała, iż w kolekcji tej „wyraziście rysuje się wielopłaszczyznowa narracja, krzyżująca wątek ogólnopolski z lokalnym", zaś autorzy kolekcji odwołują się do dwóch ważnych tendencji w polskiej sztuce: tradycji konceptualnej i tradycji figuratywnej. Kolekcja i jej dzieła eksponowane były na licznych wystawach w kraju i poza jego granicami, m.in. w USA, Australii, Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii a w Polsce m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej i w Bielsku-Białej.
PIEPRZYK - duet gitarowo - wokalny: Hanna Kaczmarek (śpiew, gitara), Zbigniew Dobrzyński (gitara, śpiew), który początek swego istnienia datuje na rok 2010 (debiut w czerwcu 2010 r. podczas III Konkursu Piosenki Poetyckiej Sowa w Rybniku). W listopadzie 2012 za sprawą Łukasza Adamczyka (instrumenty klawiszowe) zespół rozrósł się i przekształcił w trio, by po 9 miesiącach powrócić do korzeni - skromniejszego brzmienia w dwuosobowym składzie. „Gramy piosenkę prawie poetycką, choć częściej jest to piosenka prozaiczna - prosta, lecz nie prostacka... właściwie to taka śpiewana proza życia. Chętnie okraszamy ją bluesem i poczuciem humoru. Nie stronimy przy tym także od innych przypraw.”
REGINA SOBIK - w swoich utworach podejmuje tematy dla dorosłych i dzieci. Jest laureatką wielu konkursów w tym gwarowych. Pisze teksty piosenek, z czego najbardziej znana to piosenka Łzy św. Barbary. Najbardziej ceni sobie jednak 2. miejsce na festiwalu Mound and Mount Kościuszko Festival za tekst piosenki o P.E. Strzeleckim oraz w festiwalu K”Ozzie Fest za tekst piosenki "Hymn dla Zwycięzcy" w Australii. Wydała 2 tomiki wierszy i płytkę z bajkami dla dzieci. Jej utwory drukowano w „Almanachach Literackich” oraz w „Poradniku dla Nauczycieli”. Jest redaktorem Naczelnym internetowej gazety Slonsko Ziymia przeznaczonej dla Ślązaków na całym świecie www.sz.slonskogodka.com. Ponadto współpracuje z Bajkownią www.bajkownia.org, Katolickim Kalendarzem Śląskim „Z tej Ziemi”, miesięcznikiem parafialnym „Wieczernik” oraz z przedszkolami i szkołami w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
O wystawach UKRAINA (MÓJ) PORTRET oraz POZAHORYZONTALNE czytaj TUTAJ.
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 513064196
www.dkchwalowice.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |