Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA zaczyna się 20 marca!
W dniach 20-22 marca 2015 r. w Domu Kultury Chwałowice (Rybnik, ul. 1 Maja 91B) odbędzie się Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA.
Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotografii: Matushka Fromeast (Marta Kotlarska) - „Nie boję się nocy - jestem Bompo”, Tomasz Woźny - „Akcja Humanitarna”.
W trakcie festiwalu: kiermasz książek podróżniczych (w tym książek festiwalowych gości: Bartłomiej Majzel - poezje, Monika Witkowska, Tomasz Owsiany, Karol Lewandowski - Busem Przez Świat) i kiermasz rękodzieła etnicznego (www.kuferpodroznika.pl, www.nikamon.pl, www.moringa-art.com, www.kashmir-bg.pl) oraz smaczne i ciepłe posiłki przygotowane przez Bar Wegetariański MASALA.
Karnet na 1 dzień - 20 zł, karnet na 2 dni - 30 zł. Spotkanie w piątek - wstęp wolny.
Rezerwacja i zakup karnetów pod nr tel. 32 4216222 wew. 39 i w kasie DK Chwałowice.
Szczegóły na stronie internetowej.
Organizatorzy KARAWANY: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life i Agencja Extreme.
Bartłomiej Majzel - "Moja KARAWANA"
Karawana. Bo życie człowieka jest zawsze rodzajem wędrówki, a piękne dźwięki i słowa wędrują zawsze razem z nami. Zapraszam Państwa w każdy sobotni wieczór w dźwiękową krainę tego, co niezwykłe, nieodzowne i tajemnicze. 90 minut dla tych, którzy nie potrafią pogodzić się z szarością. Bo jak powiedział klasyk, w każdej wędrówce nie liczy się punkt, do którego chcemy dotrzeć, ale sama wędrówka i otwartość na nieznane oraz drugiego człowieka. Karawana - muzyczny program autorski w Radiu eM - sobota 19.30.
Eliza Kubarska - film "Badjao. Duchy z morza"
Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając na wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą.
David Kaszlikowski – "Tioman - na zapomnianej górze"
Opowieść o polskiej eksploracji na jednej z największych granitowych ścian w Azji, Płd-wsch. Choć leży na znanej wyspie Tioman w Malezji, a od świata dzieli ją zaledwie 1 km gęstej dżungli, Dragon Horns, nazywane też Rogami Smoka, do roku 2000 pozostawały niezdobyte, a przez kolejne 10 lat niemal zapomniane. David Kaszlikowski opowie o swoim „odkryciu” tej góry, o niezwykle bogatej tropikalnej przyrodzie i o tym, jak kolejne eksploracje - zarówno górskie, jak i fotograficzne - zmieniają oblicze nieznanego dotąd zakątka.
Paweł Drozd - "W poszukiwaniu szczęścia - Bhutan"
O Bhutanie, kraju wciśniętym między potężne Indie i Chiny, świat usłyszał dopiero w latach 60. Wtedy to po długoletniej izolacji himalajskie królestwo postanowiło otworzyć swoje granice na ludzi z zewnątrz i ich idee. Krótko później w Bhutanie narodził się wynalazek, który dość dziś inspiruje do myślenia - Szczęście Krajowe Brutto. Czy zatem po ścieżkach Królestwa Grzmiącego Smoka chadzają ludzie szczęśliwi? Co przyniosło Bhutańczykom gwałtowne przejście z systemu społeczeństwa feudalnego do demokracji? I dlaczego bhutańskie świnie do niedawna karmione były marihuaną? O tym opowie Paweł Drozd, dziennikarz Trójki, który w grudniu 2013 roku na antenie Programu III przeprowadził relacje reporterskie “na żywo” bezpośrednio z Królestwa Grzmiącego Smoka.
Kamila Kielar - "Jukon z pazurem"
Kamila Kielar jest w trakcie pięciomiesięcznej zimowej rowerowo-pieszej podróży przez Jukon w Kanadzie. Potrafi budować schronienia, rozpalać różne rodzaje ognisk, rozpoznawać tropy zwierząt. Ponad 20 razy spotkała się z niedźwiedziem, czasem z kilkoma w jednym miejscu. Uwielbia włóczyć się po Północy, lubi być sama, ale bez dziennika, w którym pisze codziennie, nie rusza się nigdzie. Ma 29 lat, mieszka w Krakowie. Prowadzi blog "Bear Girl" o podróżach w zimne strony świata. Za 30-dniową wyprawę rowerową przez Kamczatkę nominowano ją do Kolosów w 2014 r. Za pięciotygodniowy przejazd przez Alaskę otrzymała Nagrodę im. Tony'ego Halika w 2013 r.
Wataha W Podróży - "Himalaje na czterech łapach"
Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski i Diuna - wilczak czechosłowacki - 55-dniowa wędrówka przez Himalaje Garhwalu, przemierzyli ponad 500 km, 12 himalajskich dolin, średnio na wysokości ponad 4300 m n.p.m., w pionie pokonali ponad 63 km, a plecaki ważyły ok. 30 kg każdy. Codziennie towarzyszyły im krew, pot i łzy, deszcz, śnieg i grad, ryż i soczewica. Gubili się, wspinali zboczami porośniętymi przez kwitnące rododendrony, zsuwali po urwistych śnieżnych zboczach himalajskich dolin. Palili kadzidełka w przydrożnych stupach, rozbijali namiot z widokiem na sześcio- i siedmiotysięczne szczyty, kąpali się w lodowatej wodzie wypływającej z lodowców górskich i codziennie budzili się w najpiękniejszych górach świata. “Podróż Roku 2013″ National Geographic Polska.
Busem Przez Świat - "Australia i Ameryka"
Busem Przez Świat to studencki projekt podróżniczy zakładający objechanie świata starym hipisowskim busem jak najniższym kosztem. W 5 lat busik przejechał już 52 państwa na 5 kontynentach w 12 wyprawach i pokonał ponad 100 tysięcy kilometrów. Projekt zaowocował jednym z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce, 2 książkami i dziesiątkami naśladowców. Na spotkaniu ekipa opowie o swoich kilkumiesięcznych wyprawach przez Australię i Amerykę Północną.
Katarzyna Dąbkowska – Nie tylko śnieg topnieje w Arktyce - film „Między światami”
Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach.... Film dokumentalny "Między światami" to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń…
Robert Drak - "Grand Canyon Colorado 2013"
Po 19 latach oczekiwania na wymagane pozwolenie, grupa polskich kajakarzy z krakowskiego klubu Bystrze www.bystrze.org pokonała legendarną rzekę Kolorado płynącą przez słynny canzon, który co roku odwiedza prawie 5 milionów turystów. Uczestnikami wyprawy byli jedni z najbardziej doświadczonych w Polsce kajakarzy górskich, którzy na swoim koncie mają wiele premierowych i spektakularnych przepłynięć rzek na całym świecie. Przemierzyli 450 kilometrów amerykańskiej rzeki, pokonali prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych, widzieli gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych spośród prawie setki łączących się z Kolorado.
Tomasz Owsiany - "Madagaskar. Niecodzienna codzienność prowincji"
Madagaskar jest dziś domem użytkowników Facebooka i tych, którzy nigdy nie widzieli żarówki. Gdzieś pomiędzy ich światami, wśród termitier, luźnych drzew i kęp suchej trawy leży miasteczko Mampikony. Turyści tam nie zaglądają - nie mają po co. W Mampikony atrakcją jest bowiem zwykła codzienność... Zwykła? W żadnym razie! Jest pełna niesamowitych historii, intryg i absurdów godnych Monty Pythona. I o niej między innymi opowie autor. Opowie, jakie dźwięki budzą mieszkańców i dlaczego co rusz słyszy się mora-mora, powolutku! O tym, co robili Milion, Miliard i Dolar w szkolnej ławce i tym, jak leczy się malarię z dala od szpitala. Będzie o cebulowym złocie i o wartości madagaskarskich banknotów. O mentalności i duchowości prowincji. Będą też malgaskie kalambury, odciski lemurzych łapek i zapachy ylang-ylang... Strona FB: www.facebook.com/madagaskar.tomek.
Agata Majerczak - "Dream Walker - każdy może skoczyć wszędzie"
Dream Walker - ideą projektu jest otwarcie dla wszystkich, hermetycznego dotąd środowiska ekstremalnych profesjonalistów. Jest to możliwe dzięki technice skoków na linach Dream Jump (maksimum swobodnego lotu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa). Dream Walker - 80 skoków dookoła świata, cykl 80 wypraw ekip technicznych skoczków z całego świata i partnerów wspierających. Są w miejscach, które łączą w sobie dwie cechy: monumentalne piękno natury i ekstremalne wysokości. Poznamy i zobaczymy świat z zupełnie nowej perspektywy. Perspektywy skoku.
Bartosz Malinowski - "Chadar - lodowa droga"
Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały, aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa. Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się tsampą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do -30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru.
Monika Witkowska - "Everest. Góra Gór"
Na czym polega trudność w zdobywaniu Mt. Everestu? Dlaczego Ice Fall jest taki niebezpieczny? Co się kryje pod nazwą Strefa Śmierci? Jak wygląda codzienne życie na dwumiesięcznej wyprawie? Kim są Szerpowie i jakie mają zwyczaje? O co chodzi w aklimatyzacji i jak to jest z wspomaganiem się tlenem z butli? Dlaczego na Evereście nie uda się ugotować makaronu i co w takim razie się jada? Jak się przygotować do tego typu wyprawy? Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, która zdobyła najwyższą górę świata w 2013 roku.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |