Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląski Urząd Wojewódzki zaprasza na nocne zwiedzanie gmachu!
Setki pomieszczeń, 6 kilometrów korytarzy, podziemne tunele, skarbiec i basen – to tylko część atrakcji, dla których warto zwiedzić gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego! Najbliższa okazja już 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Ile waży kandelabr w Westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – na te i inne pytania odpowiedzą przewodnicy, którzy już 19 września br. zabiorą wszystkich zainteresowanych na wycieczkę po gmachu.
Kolejny raz zainteresowani historią Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego będą mogli przejść trasę wycieczki, która będzie prowadziła przez Westybul, reprezentacyjne sale – Marmurową, Złotą i Boazeryjną, gabinety wojewodów – czyli dawne mieszkanie wojewody Grażyńskiego. W odrestaurowanej Sali Sejmu Śląskiego będzie można zasiąść na miejscach radnych Sejmiku lub zarządu województwa, a w Sali Boazeryjnej dostać zaświadczenie o odwiedzinach z rąk „przedwojennego” urzędnika.
Uczestnicy wycieczki będą mieli także niepowtarzalną okazję zobaczenia podziemi, gdzie znajdował się schron, skarbiec oraz chroniący go basen. Tylko na okoliczność dni otwartych udostępniony będzie też jeden z tuneli ewakuacyjnych, którym można opuścić gmach Urzędu.
Wszystkich zainteresowanych historią regionu i tajemnicami jednego z największych osiągnięć inżynieryjnych dwudziestolecia międzywojennego zapraszamy do zobaczenia urzędu!
Kiedy: 19 września 2015 r. od godziny 20.00 do około 2.00
Gdzie: wejście od placu Sejmu Śląskiego
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
W tym roku odbędą się one pod hasłem Utracone dziedzictwo. Szczegółowe informacje i program znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |