Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Drugi weekend października pod znakiem filmu w Rybniku
W dniach od 9 do 11 października Dom Kultury Chwałowice i Klub Filmu Niezależnego zapraszają na ciekawe wydarzenia w ramach XIV edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2015".
Od tego roku Festiwal nazwany jest imieniem zmarłego w czerwcu wieloletniego Jurora i Przyjaciela Prezentacji, historyka, filmoznawcy, dziennikarza i publicysty, Jana F. Lewandowskiego. W programie "RePeFeNe": pokazy filmów konkursowych, Filmowy Wieczór Sztuk, warsztaty z filmu dokumentalnego (uwaga! Zgłoszenia na warsztaty do 8 października, ilość miejsc ograniczona!), prowadzone przez reżysera Katarzynę Dąbkowską-Kułacz, spotkanie z aktorem Marcinem Trońskim, spotkanie ze scenografem Izabelą Wądołowską i wiele innych atrakcji. Wstęp (poza warsztatami) wolny!
XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego im. Jana F. Lewandowskiego „RePeFeNe 2015"
Organizatorzy: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach i Klub Filmu Niezależnego
Strona Prezentacji: www.repefene.pl
Miejsce: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Program:
Piątek, 9 października
g. 18.00 – Filmowy Wieczór Sztuk
W programie:
- pokaz filmu dokumentalnego pt. „Między światami" w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz.
Spotkanie z autorką filmu i jurorką „RePeFeNe".
- wystawa elementów scenografii Izabeli Wądołowskiej pt. „48 metrów bieżących sztuk".
Spotkanie z autorką i jurorką „RePeFeNe".
- finisaż wystawy fotografii Daniela Eysymonta pt. "Cały świat to scena..."
Izabela Wądołowska:
Absolwentka ASP w Katowicach wydziału Grafiki Warsztatowej. Dyplom 2003 zrealizowany w Pracowni Druku Wklęsłego. Studia podyplomowe w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii przy ASP w Warszawie. Współpraca z wieloma teatrami w Polsce. Liczne realizacje grafiki użytkowej do projektów instytucjonalnych oraz dla osób prywatnych. Stypendystka Ministra Kultury 2007 i 2009 roku w dziedzinie 'sztuki plastyczne'.
Katarzyna Dąbkowska-Kułacz:
Reżyser (absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim); autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz reportaży. Jej film dokumentalny pt. Między światami zdobył nagrodę „Człowiek przezwyciężający zagrożenie" na XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Obecnie jest stypendystką programu Młoda Polska organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego realizuje film dokumentalny pt. Zmysł wolności.
"Między światami" (reż. Katarzyna Dąbkowska):
Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń... Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią, a tutaj ta granica jest krucha jak lód. Nikt nie wie, dlaczego Eskimosi, od stuleci przyzwyczajeni do ekstremalnych warunków życia, teraz znikają wraz z topniejącymi lodami Arktyki. NAGRODY: XXIV Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi (Nagrod im. Aleksandra Kamińskiego : "Człowiek przezwyciężający zagrożenie" - 2014
Daniel Eysymont: ur. w 1965 r. pochodzi z Białegostoku, gdzie już jako dziecko stawiał pierwsze kroki w dziedzinie fotografii, wtedy jeszcze analogowej. Tajniki tej sztuki poznawał pod czujnym okiem swojego taty oraz jego dwóch wspaniałych przyjaciół z Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, panów Zdzisława Rynkiewicza i Henryka Rogozińskiego. To im zawdzięcza wrażliwość na piękno i umiejętność dostrzeżenia go tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. Los sprawił, że przeprowadził się do Ostrołęki, w której mieszka i pracuje od ponad 25 lat. Przez kilka lat współpracował z Tygodnikiem Ostrołęckim jako wolny strzelec. Po dłuższej przerwie w fotografowaniu, na nowo odkrył świat fotografii, tym razem już w wydaniu cyfrowym. Od 2012 r. jest członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego www.otf.ostroleka.pl Jego prace gościły na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Sobota, 10 października:
g. 15.00-21.00 – blok filmów konkursowych w trzech kategoriach: dokument, fabuła, eksperyment lub video-art z podziałem na film nieprofesjonalny i etiuda studencka
Jury w składzie:
Marcin Troński (przewodniczący),
Katarzyna Dąbkowska-Kułacz,
Izabela Wądołowska.
Niedziela, 11 października:
g. 10.00 – warsztaty filmu dokumentalnego
Warsztaty poprowadzi reżyser filmowy Katarzyna Dąbkowska-Kułacz.
Odpłatność za udział w warsztatach: 20 zł
Na zgłoszenia na adres mailowy: repefene@gmail.com czekamy do 8 października. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona!
Ideą naszego warsztatu będzie to, co w filmie dokumentalnym jest najciekawsze, najważniejsze i najtrudniejsze. Spróbujemy zmierzyć się z problemami i wyzwaniami dokumentalisty, czyli z poszukiwaniami tematów filmowych, wyborem bohaterów i sposobie opowiadania o ich historiach. Przy okazji zajmiemy się nie tylko treścią, ale i formą, czyli tym, jak opowiadać, żeby było to ciekawe nie tylko dla nas samych:)? Jak zrobić wielki film małym kosztem? Które granice warto przekraczać, a które omijać? Kiedy ograniczenia są naszym atutem, i jak je wykorzystać w filmie?
Warsztaty podzielimy na dwie części, tak jak w procesie powstawania filmu, czyli na okres przedprodukcyjny i produkcyjny - obie części będą praktyczne, więc zabierzcie coś, czym możecie nagra krótki materiał filmowy (np. aparat fotograficzny, telefon, kamera) oraz kabelek, żeby to zgrać na komputer i wspólnie obejrzeć w sali kinowej) Pamiętajcie, że nie jest tak ważne czym nagrywacie, ale CO i PO CO to robicie:) Zabierzcie ze sobą także swoje filmy, jeśli już takie macie!
Film dokumentalny, w moim rozumieniu, jest podróżą – podróżą w świat konkretnego bohatera, ale i naszą, wieloetapową drogą od pomysłu na film, poprzez dokumentację, zdjęcia i post-produkcję. Trzygodzinne warsztaty to bardzo mało czasu, ale wystarczająco, żeby wspólnie poszukać inspiracji i motywacji do odbycia podróży z filmem dokumentalnym:) Katarzyna Dąbkowska-Kułacz
g. 15.00 – otwarte konsultacje jury
g. 17.00 – ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, pokaz nagrodzonych filmów, spotkanie z aktorem Marcinem Trońskim, przewodniczącym jury „RePeFeNe"
Marcin Troński:
Urodził się 13 czerwca 1954r. w Warszawie. W 1977r. ukończył warszawskie PWST. Był jednym z wykładowców tej uczelni. W latach 1977-1997 występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 1997r. związany jest z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Choć grał w bardzo wielu filmach np. w "Barytonie" w roli Leonardo tudzież jako Pijak w "Małym Księciu", kojarzony jest głównie z dubbingiem. Np. w "Kosmicznym Meczu" jako Micheal Jordan lub jako Clayton w "Tarzanie". Często występuje także w serialach. Choćby w "Klanie" jako detektyw Bogdan Sawicki oraz jako Tomasz Niemirski w "Pierwszej Miłości".
W załączniku lista filmów zakwalifikowanych do konkursów.
Pliki do pobrania |
|
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |