Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Cesarski Wiedeń – szkolna wycieczka do Wiednia
W dniach 28-30 września 2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 7 w Rybniku wraz z opiekunami wyruszyli autokarem na wycieczkę szkolną do Wiednia. Po długiej podróży przez Czechy dotarliśmy na miejsce – jak relacjonuje jedna z uczennic.
Pierwszym punktem pierwszego dnia wycieczki był Kahlenberg - "polskie wzgórze w Wiedniu", które stanowi nieodzowny element wycieczek Polaków do Wiednia. Z tego wzgórza w 1683 roku król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Tam zwiedziliśmy kościół św. Józefa prowadzony przez polskich księży, w którym znajduje się izba upamiętniająca zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Wszystkim podobały się ciekawe opowieści związane z królem Janem III Sobieskim, a malowniczy widok na Wiedeń i Dunaj, który rozpościera się ze wzgórza zachwycił nas swoim pięknem. Następnie udaliśmy się do znajdującego się w centrum miasta parku rozrywki na Praterze. Wiedeński Prater to wspaniały europejski przykład tradycyjnego, klimatycznego wesołego miasteczka, w którym znajdują się karuzele i inne atrakcje, w tym słynny wiedeński diabelski młyn wybudowany w 1897 roku dla uczczenia 50. jubileuszu cesarza Franciszka Józefa I. Po zabawie na Praterze udaliśmy się do hotelu gdzie czekała smaczna kolacja i wieczorne pogawędki w pokojach.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem. Następnie autokarem udaliśmy się do centrum Wiednia na przejażdżkę po Ring Strasse. Potem zwiedzaliśmy Belweder - barokową rezydencję księcia Eugeniusza Sabaudzkiego z przepięknym kompleksem parkowym. Spacerowaliśmy po starym mieście podziwiając parlament, katedrę św. Szczepana, operę wiedeńską oraz wizytowe ulice miasta – Graben, Kohlmarkt, aby później udać się do cesarskiej zimowej rezydencji Habsburgów – pałacu Hofburg. Kolejną atrakcją dla nas było Muzeum Historii Sztuki, które stanowi jedną z największych na świecie galerii, posiadającą w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet. Było to dla nas niezwykłe wydarzenie móc z bliska podziwiać dzieła słynnych malarzy, takich jak Rembrandt, Rubens, Tycjan, czy Rafael. Jeszcze więcej zabawy dostarczyło nam Muzeum Techniki, w którym było tyle ciekawych urządzeń i eksponatów, które można było dotknąć, a także przeprowadzać interesujące eksperymenty. Tak nas to wymęczyło, że omal nie zasnęliśmy w autobusie w drodze powrotnej do hotelu. Ostatnią atrakcją tego dnia był dom Hunderwassera. Artysty, który uważał, że prosta linia jest czymś nienaturalnym. Ta nietypowa, kilkupiętrowa kamienica, która wyróżnia się na tle pozostałych budynków swoimi barwami, kształtami oraz brakiem jakiejkolwiek symetrii wzbudziła w nas zachwyt swym bajkowym charakterem. Po powrocie do hotelu, mimo naszego zmęczenia, po kolacji odbyła się dyskoteka.
Trzeciego, ostatniego dnia zwiedziliśmy Krypty Cesarskie, gdzie znajdują się grobowce członków austriackiej dynastii Habsburgów. Mogliśmy osobiście zetknąć się z miejscem pochówku monarchów znanych z kart historii, takich jak Maria Teresa, czy Józef II. Interesujące dla nas było również Muzeum Historii Naturalnej z całym swym bogactwem przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na dinozaurach. Wizyta w tym muzeum to prawdziwa podróż po naszej planecie i super lekcja biologii, historii i geografii. Na koniec naszego pobytu w Wiedniu udaliśmy się do letniej rezydencji Habsburgów - pałacu Schönbrunn. Pałac, którego elewacja została pomalowana na żółto, ulubionym kolorem Marii Teresy, wraz z usytuowanymi wokół majestatycznymi ogrodami zrobił na nas imponujące wrażenie. Najciekawsze było wnętrze, komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa. Najbardziej urzekająca była naszym zdaniem Sala Lustrzana, w której koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko. Zwiedzając tę salę przy dźwiękach muzyki klasycznej aż chciało się zatańczyć walca. Była to ostatnia atrakcja tej wycieczki.
Naszym zdaniem był to jeden z najciekawszych szkolnych wyjazdów. Na pewno uczestnicy nigdy go nie zapomną. Mając w głowie pełno ciekawych historii o księżniczce Sisi, czy cesarzu Józefie II, przed oczyma oszałamiające budowle, a w sercach wiele wspomnień wróciliśmy zadowoleni do domu. „Cesarski Wiedeń” – była to podróż pełna wrażeń…
Tak oto wycieczkę wspominają jej uczestnicy:
„Wycieczka do Wiednia była niezapomnianym przeżyciem. Najlepsza ekipa, wspaniała atmosfera. Najbardziej podobał mi się Belweder oraz dom Sisi i Franciszka – Schönbrunn. Przepiękne widoki i ogromne ogrody w stylu francuskim zapierały dech w piersiach. Świetnie bawiliśmy się również w parku rozrywki na Praterze. Z Wiednia przywieźliśmy niezapomniane wspomnienia schowane w naszych sercach, a ukazane na pamiątkowych zdjęciach. To była najlepsza wycieczka w moim życiu.”
„Na wycieczce w Wiedniu najbardziej podobało mi się Muzeum Techniki, w którym można
było wykonywać wiele ciekawych eksperymentów. Podobały mi się również wiedeńskie
dorożki…”
„Wiedeń jest bardzo pięknym miastem wartym zwiedzenia. Wiele budowli zaskakiwało mnie swoim wyjątkowym wyglądem…”
„Najbardziej na naszym wyjeździe podobała mi się atmosfera. Wszyscy, chociaż byli z różnych klas i przedziałów wiekowych dobrze się razem bawili. To jak wspólnie zwiedzaliśmy Wiedeń było dla mnie wielkim przeżyciem..”
„Wycieczka do Wiednia okazała się wspaniałą przygodą. Choć trwała tylko trzy dni poznaliśmy tamtejszą historię, piękne zabytki. Udaliśmy się do „polskiej ziemi” w Austrii gdzie walczył król Jan III Sobieski. Zwiedzając krypty cesarskie mogliśmy zobaczyć gdzie spoczywają członkowie rodziny Habsburgów”
„Wiedeń jest pełen turystów, których tak jak i nas ciekawi historia Wiednia, piękne zabytki i niezapomniane widoki.”
„Wycieczka była wspaniała. Pogoda dopisała nam przez całe trzy dni. Zdjęcia w internecie nie oddają tego co jest w rzeczywistości. Najbardziej zapadły mi w pamięć przepiękne rezydencje z ogromnymi ogrodami. Zaciekawił mnie też Hundertwasserhaus – czyli dom bez prostej linii. Byłam w Wiedniu po raz pierwszy i zakochałam się w tym mieście.”
„Najbardziej w Wiedniu podobała mi się letnia rezydencja cesarska „Schönbrunn”. To miejsce było najbliższe memu sercu, ponieważ bardzo lubię słuchać o historii. Zaciekawiła mnie postać Marii Teresy oraz księżniczki Elżbiety – Sisi.”
„Chętnie wróciłabym do Wiednia, ponieważ zachwycił mnie swoim pięknem”
„Wycieczka do Wiednia była udana, towarzystwo najlepsze, pogoda super, zabytki cudowne. Więcej takich wycieczek!”
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |