Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tablica upamiętniająca prof. Nowomiejskiego stanęła w budynku Politechniki Śląskiej
W budynku Politechniki Śląskiej, przy ul. Kościuszki w Rybniku, odsłonięta została tablica upamiętniająca profesora Zygmunta Nowomiejskiego - rybniczanina, długoletniego zasłużonego wykładowcę uczelni, wychowawcę wielu pokoleń studentów.
Uroczystość otworzył dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej, Stefan Makosz. - Jest pan u siebie, Profesorze - powiedział, nawiązując w swoim wystąpieniu do nierozerwalnych związków Zygmunta Nowomiejskiego z Rybnikiem i Politechniką Śląską.
- W życiu człowieka często bywa tak, że choć robi wiele ważnego, to ślady tej działalności są ulotne, przemijają wraz z pokoleniami - mówił podczas spotkania prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Tego typu tablice służą upamiętnieniu wyjątkowych osób, ale służą również refleksji kolejnych pokoleń. Życzę studentom, którzy będą przewijali się tymi korytarzami, by patrząc na tę tablicę mogli myśleć o swoim życiu naukowym, o tym jaki wkład mogą wnieść w rozwój intelektualny Rybnika, Politechniki i polskiej nauki.
Sylwetkę zawodową profesora przypomniał dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Paweł Sowa, który w szczególny sposób podkreślił nie tylko osiągnięcia profesora Nowomiejskiego, ale i jego wyjątkową umiejętność współpracy z młodymi ludźmi. Z kolei obecny na uroczystości brat profesora, Jan Nowomiejski, ze wzruszeniem wspominał wspólną młodość.
Odsłonięcia tablicy dokonali: brat profesora - Jan Nowomiejski, prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Paweł Sowa.
Warto dodać, że kilka tygodni temu bliźniacza tablica odsłonięta została w budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To jedyny w historii uczelni przypadek, by jedna osoba uhonorowana została w ten sposób w dwóch różnych miejscach.
Fundatorem obu tablic było Miasto Rybnik.
***
Prof. Zygmunt Nowomiejski urodził się 18 listopada 1922 r. w Rybniku. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Koniec wojny zastał Go w Anglii, gdzie w 1945 r. zdał maturę i ukończył podchorążówkę wojsk łączności. Studia rozpoczął w 1945 r. na Wydziale Elektrycznym Heriot-Watt College w Edynburgu. W 1948 r. wrócił do kraju i kontynuował studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W 1951 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera elektryka i od 1 stycznia 1952 r. został asystentem w katedrze prof. S. Fryzego. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1960 r., a doktora habilitowanego w 1963 r. W 1960 r. prof. Z. Nowomiejski został powołany na stanowisko kierownika Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, a od 1963 r. kierownika Katedry Podstaw Elektrotechniki, która po kolejnych zmianach organizacyjnych weszła w skład Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej. Najpierw Katedrą, a następnie Instytutem kierował aż do śmierci. Bogaty dorobek naukowy prof. Z. Nowomiejskiego obejmuje kilkadziesiąt publikacji oraz skryptów i monografii z syntezy i dynamiki układów elektrycznych oraz zastosowań matematyki w teorii obwodów. Ze szczególnym zaangażowaniem zajmował się uogólnioną teorią mocy w układach o przebiegach odkształconych, a ostatnio także w układach o dowolnych przebiegach prawie okresowych i przypadkowych. Prof. Z. Nowomiejski jest twórcą Seminarium Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów SPETO, przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu SPETO od chwili jego powołania w 1977 r. aż do śmierci. Seminarium to jest organizowane corocznie, w 2004 r. odbyło się już XXVII. Prof. Z. Nowomiejski zmarł 27 stycznia 1985 r. pełniąc funkcję Dziekana i Dyrektora Instytutu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |