Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnym nr 7 w Rybniku poznaje Dubaj
23 listopada w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnym nr 7 w Rybniku odbyło się spotkanie z Państwem Beatą i Karolem Poremskimi, podczas którego dowiedzieliśmy się o ich podróżach do Dubaju i nie tylko. Podczas trwania spotkania pan Poremski, wraz z synem Patrykiem (naszym kolegą ze szkoły), mieli ubrane charakterystyczne długie szaty, które nazywają się khandura [kondura] lub dishsdasha [diszdasza] oraz chusty w kolorach Palestyny i Arabii Saudyjskiej.
Na początku poznaliśmy geografię Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znaczenie godła, flagi i barw narodowych. Potem przeskoczyliśmy do historii. Teraz wiemy, że Emiraty zostały zjednoczone w 1971 przez szejka Zaid ibn Sultan an-Nahajan, władcę Abu Zabi, był on również pierwszym prezydentem, a wiceprezydentem został wtedy szejk Dubaju. Obecnie Emiratami rządzi szejk Chalifa ibn Zaid an-Nahajan, syn szejka Zaid ibn Sultan an-Nahajan. Podsumowując, głową państwa jest prezydent szejk, a szefem rządu premier szejk. Emiratami rządzą natomiast emirowie. Władza w emiratach przekazywana jest z ojca na syna.
Później poznaliśmy stroje noszone w Emiratach, ich elementy, kolory i znaczenie. Następnie dowiedzieliśmy się o paru niezwykłych obyczajach (na przykład w krajach arabskich pisze się i czyta z prawej do lewej) oraz o systemie karnym, który opiera się na islamie. Kary są tu bardzo surowe, np. ujawnienie stosunku homoseksualnego grozi karą śmierci (w 5 z 7 emiratów). Prawa kobiet, tak jak w większości krajów arabskich, są bardzo ograniczone. Kobiety nie posiadają prawa głosu w wyborach i są "własnościami" swoich mężów. To bardzo nas zszokowało. Prawo generalnie zabrania picia alkoholu oraz seksu pozamałżeńskiego. Spotykany wymiar kary za spożycie alkoholu to 30 dni niezależnie czy jest się turystą, czy obywatelem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Potem był czas na krótką przerwę, podczas której zostaliśmy poczęstowani pyszną chałwą, która wywodzi się z Arabii. Następnie przeszliśmy do głównego tematu spotkania - Dubaju. Okazało się, że miasto to słynie z dużej ilości rekordów Guinessa. Jest też stolicą Emiratu Dubaj. Aby lepiej poznać to miasto, szliśmy tropem licznych niezwykłych rekordów. Oto parę z nich.
Najwyższym budynkiem w Dubaju i zarazem na świecie jest Burdż Chalifa. Ma on rekordową wysokość 829 m. Kolejnymi rekordami są stok narciarki oraz pingwinarium. Utrzymująca się tam tempetatura wynosi -2C, podczas gdy na zewnątrz panuje temperatura 50C.Następny rekord - pierwszy dzień 2014 r. mieszkańcy Dubaju przywitali największym pokazem sztucznych ogni na świecie. Pokaz pochłonął ponad pół miliona fajerwerków i trwał tylko sześć minut dostarczając niezapomnianych przeżyć. Kolejny rekord - najbardziej luksusowym hotelem jest Burj Al Arab. Pan Poremski opowiadał nam o pobycie w tym hotelu, o niesamowicie pięknych panoramach, które można było podziwiać z tego budynku oraz korcie tenisowym, który znajduje się 200 m nad ziemią i jest zarazem lądowiskiem dla helikopterów.
To tylko parę ciekawostek dotyczących tego niesamowitego miasta. Na koniec pragnę dodać, że pan Poremski podkreślał wagę znajomości języków i ważną rolę poznawania świata, podróżowania i edukacji. Tylko dzięki niej i naszemu zaangażowaniu możemy odbywać takie niesamowite przygody, o jakich opowiadał nam nasz gość, który na co dzień pracuje jako handlowiec w dużej polskiej firmie i często odbywa służbowe podróże. Spotkanie bardzo mi się podobało, uważam je za udane i pouczające. Mam nadzieję, że będzie takich spotkań coraz więcej i będą tak samo ciekawe, jak te o zapierającym dech w piersiach Dubaju, co mogliśmy zobaczyć na prezentacji multimedialnej i pięknych zdjęciach.
Organizatorkami były panie:Małgorzata Chmielewska i Liliana Babilas.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |