Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odkrywcze podróże z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu
Cykl szkoleń pn. Odkrywcze podróże - to seria warsztatów dla studentów oraz nauczycieli pragnących zgłębić koncepcję pedagogiczną Celestyna Freineta. Tytuł nie jest przypadkowy, gdyż koresponduje z jedną z myśli C. Freineta: Pozwólcie dziecku wyruszać w podróże odkrywcze, czasem trudne, ale pozwalające znaleźć taki pokarm, jaki będzie dla niego pożywny. Aby jednak dziecko mogło tego doświadczać, najpierw w taką podróż muszą wyruszyć nauczyciele, aby poznać i wypraktykować metody i techniki pracy oraz stać się dla niego najlepszym przewodnikiem i partnerem w eksplorowaniu świata.
Organizatorem warsztatów jest nowo powstała Raciborska Grupa Regionalna Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta działającą przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Do prowadzenia szkoleń zaproszono mgr Kazimierę Piwko – przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta (PSAPF), która - jak sama o sobie mówi - jest przesiąknięta ideami jego pedagogiki i nie potrafiłaby już pracować z dziećmi w sposób tradycyjny.
Propozycja uczestnictwa w warsztatach spotkała się z wielkim zainteresowaniem środowiska nauczycielskiego. Na pierwszych warsztatach, które odbyły się 6 lutego 2016 roku, obecnych było 56 osób z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego, a nawet gliwickiego. Tak wysoka frekwencja może być dowodem na duże zapotrzebowanie środowiska nauczycielskiego na wszelkie formy doskonalenia zmierzającego w stronę optymalizacji oraz intensyfikacji pedagogicznego działania.
Podczas spotkania prowadząca zapoznała obecnych nauczycieli z założeniami koncepcji C. Freineta, która – jak się okazuje - jest ponadczasowa, gdyż z powodzeniem wpisuje się w zadania stawiane współczesnej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zakłada bowiem integrację i całościowe postrzeganie świata przez dzieci. Dzięki aktywności własnej oraz szeroko pojętej kreatywności czyni z nich jednostki otwarte na zmiany zachodzące w otaczającej ich rzeczywistości oraz chętnie w niej uczestniczące.
W dalszej części szkolenia uczestnicy pracowali w dwóch grupach systemem rotacyjnym. Pierwsza – zgłębiała uniwersalne prawa naturalne zawarte w kluczowym dziele C. Freineta pt. Gawędy Mateusza, a swoje przemyślenia i wnioski przedstawiła w formie plakatów. Druga grupa poznawała podstawową technikę swobodnego tekstu oraz próbowała swoich sił w tworzeniu wierszy haiku.
Kolejne spotkanie warsztatowe - w marcu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |