Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wiosna, lato, jesień, zima – typy urody i tajniki mody, czyli spotkanie z projektantką w G7
Sonia Tattam jest projektantką mody, zajmuje się wykonywaniem kolekcji indywidualnych i dla firm, współpracowała z wieloma osobami i markami. Jej praca oparta jest głównie na rozpoznawaniu potrzeb klienta i tworzeniu interesującego jakościowo oraz wizerunkowo produktu. Na początku projektowała rzeczy, które jej odpowiadały, więc postanowiła stworzyć własną markę, swój własny styl. I tak powstała linia „Mellody”, która jak określa ją projektantka, jest delikatna jak mgiełka, poruszająca jak muzyka, a przy tym stworzona dla ludzi kochających wolność.
Projektantka opowiadała uczennicom na czym polega jej praca, że największą przyjemnością dla niej jest kreowanie, tworzenie czegoś, co miało się w głowie. Każda osoba jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Warto poznać swój styl, typ urody, czy sylwetki aby produkt, który wybieramy do nas pasował.
Na spotkaniu uczennice zostały zapytane przez projektantkę jak określiłyby swój styl. Dziewczyny prezentując swój ubiór starły się go rozpoznać. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że istnieje styl casualowy, czyli taki na co dzień, w którym czujemy się swobodnie i dobrze. Styl zara, czyli styl klasycznej elegancji, styl street wear, co oznacza modę uliczną i charakteryzuje się tym, że ludzie w oryginalny sposób podkreślają swój styl, wyrażają siebie za pomocą ubioru. Projektantka wymieniła, że w modzie występuje również styl boho, który można nazwać stylem eklektycznym, ponieważ łączy w sobie elementy zaczerpnięte z mody hippisowskiej, cygańskiej oraz wygodne fasony. Uczennice, jak się okazało reprezentowały bardzo różnorodne style, nie zawsze będąc świadome tego jak się dany styl nazywa. Poprzez to, w co jesteśmy ubrani, projektant może powiedzieć o osobowości danej osoby. Ważne jest aby ubranie pokazywało nasz charakter, abyśmy się dobrze w tym czuli i wyglądali.
Aby dopasować idealny dla siebie styl istotne jest określenie naszego typu urody. I tu uzyskaliśmy od naszego gościa wiele cennych wskazówek. Dowiedzieliśmy się, że istnieją cztery podstawowe typy urody: wiosna, lato, jesień, zima. Klasyczną „wiosnę” charakteryzuje jasna cera, niebieskie lub zielone oczy i blond włosy. Typowe „lato” to oliwkowa cera, włosy blond lub popielate, jasna oprawa zazwyczaj niebieskich lub jasnobrązowych oczu. Osoby, których typem urody jest „jesień” mają zwykle karnację jasną, bladą z piegami, która jest wrażliwa na słońce, oczy brązowe lub zielone, a włosy najczęściej kasztanowe lub rude. Jeśli chodzi o wzorcową „zimę”, to zdaniem projektantki, jest to uroda charakterystyczna dla „Królewny Śnieżki”, czyli bardzo jasna, nawet mleczna cera, niebieskie lub ciemne oczy, z równie ciemną oprawą, a włosy są brązowe lub czarne.
Jak opowiadała nasza ekspertka z indywidualnym wyglądem każdego człowieka harmonizują określone kolory. Chcąc uświadomić dziewczynom jaki typ urody mają podkreślała fakt, że z każdym typem urody wiąże się określona paleta barw. Wiosna to ciepły typ urody i będzie jej do twarzy w złotawych kolorach, morskim błękicie, ciepłym zielonym, czy kolorze łososiowym. Lato powinno ubierać się w pastelowe, chłodne odcienie niebieskiego, szarego, grafit, czy pudrowy róż. Jesień natomiast dobrze będzie wyglądać we wszystkich kolorach jesieni, czyli żółcie, czerwienie i brązy. Do delikatnej urody Pani Zimy doskonale pasują biel, beże i brązy. Interesujące będą kontrastujące z jej urodą intensywna czerwień i czerń, a także granat.
Pani Tattam mówiła także jak nie należy łączyć kolorów. Na przykładzie slajdów z wizerunkiem znanych celebrytów dziewczyny uczyły się rozpoznawać typy urody i czy dana stylizacja gwiazdy była odpowiednia do jej typu urody i czy wyglądała korzystnie. Nasza ekspertka udzielała dziewczynom cennych wskazówek, mówiła, że kolor nie powinien ich dominować, lecz podkreślać to, co w nich najlepsze. Zdecydowanie też odradzała dziewczynom farbowanie włosów. Najlepszy jest naturalny kolor, raz zafarbowanym włosom nie da się już przywrócić naturalnego odcienia.
Niezbędnym czynnikiem w dobraniu właściwej kreacji jest umiejętność określenia typu naszej sylwetki. I tu pani Tattam przyszła z pomocą tym wszystkim dziewczynom, które nie potrafiły określić kształtu swojego ciała. Najprostszego podziału typów sylwetek można dokonać na podstawie liter alfabetu. Poznaliśmy bliższą charakterystykę sylwetek w kształcie litery A, która jest także potocznie zwana gruszką i najczęściej występuje u kobiet, sylwetkę w kształcie litery X, która inaczej zwana jest klepsydrą i ten typ figury w oczach wielu jest kwintesencją kobiecości, sylwetkę w kształcie litery I, czyli sylwetki bardzo szczupłej i wysokiej, a według magazynów modowych postrzeganej jako ideał.
Całe szczęście, że wszystkie kobiety nie są odlane z jednej formy - każda ma inne ciało. Pamiętać należy, że nie ma sylwetek lepszych ani gorszych - są tylko źle dobrane stroje. Dobrze jest znać najmocniejsze strony swojej figury i potrafić je podkreślić, równocześnie tuszując niedoskonałości, co z reguły sprowadza się do wyrównania ewentualnych dysproporcji. Odpowiedni efekt można w łatwy sposób osiągnąć krojem, fasonem, a nawet wzorem garderoby dobrze dobranej do typu figury. I tu przyda się idealny projektant.
To był swoisty poradnik mody i urody. Z pewnością, po tej nietypowej lekcji dowiedzieliśmy się, że w naszej szkole są wszystkie pory roku, cała paleta barw i wiele liter alfabetu. Z tymi wskazówkami uczennice na pewno nie będą miały kłopotu z dobraniem kreacji na komers!
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |