Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Spacer poświęcony historii rodu Haase
Przeciętnemu mieszkańcowi Rybnika nazwisko Haase kojarzy się najczęściej z parkiem „Hasynhaida”, rzadziej z dawną fabryką skór… Jednak o niegasnącym zainteresowaniu dziejami tej rybnickiej, żydowskiej rodziny świadczy frekwencja na niedzielnym spacerze, poświęconym właśnie historii rodu Haase.
Prawie 100 osób (!), pod wodzą rybnickiej specjalistki od historii Żydów, Małgorzaty Płoszaj, ruszyło w niedzielne popołudnie sprzed siedziby "Halo! Rybnik", śladami Haasych i ich związków z Rybnikiem.
Losy rodziny Haase - starego Efraima, jego dzieci Charlotty i Ferdinanda, wnuka Juliusza czy prawnuków, wciąż fascynują, choć ich potomkowie rozjechali się po świecie i nikt z nich od dziesięcioleci nie jest już w żaden sposób związany z Rybnikiem.
Ale śladów Haasych we współczesnym Rybniku nie brakuje. Eksponowana w patio rybnickiego muzeum, a odnaleziona całkiem niedawno macewa Charlotty, wciąż istniejąca przy ul. Rudzkiej willa Haasych (obecnie siedziba jednego z banków), "Stara Garbarnia" w nazwie dzisiejszego centrum handlowego, no i oczywiście ufundowany przez Juliusza park Kozie Góry%u2026
Członkowie żydowskiego rodu Haase byli przez ponad 150 lat właścicielami rybnickiej garbarni, zasiadali w radzie miasta, a Rybnik zawdzięcza im m.in. Park Haasynhajdę, nieistniejący budynek dawnej Szkoły Muzycznej oraz rozbudowę szpitala Juliusza.
Spacer śladami rodziny Haase, to pierwszy z cyklu reaktywowanych spacerów po naszym mieście. Pomysł na trasę tego spaceru nawiązuje do niedawnego odsłonięcia w Parku Kozie Góry obelisku jego fundatora, Juliusza Haase (więcej tutaj). Trasa wiodła ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, Raciborską, Zamkową, 3 Maja, Parkową, aż do parku Hazynhajda (Kozie Góry).
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |