Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Spacer śladami Janów
Kolejny z cyklu cieszących się niezmiennym zainteresowaniem spacerów z przewodnikiem, prowadził tym razem śladami Janów. Świętych Janów.
Uczestnicy niedzielnej wycieczki ruszyli sprzed siedziby „Halo! Rybnik”, mieszczącej się przy ulicy Jana (a jakże!) III Sobieskiego, na rynek do pierwszego pomnika św. Jana Nepomucena. Stamtąd do kościoła Matki Boskiej Bolesnej, przed którym znajduje się drugi pomnik tego świętego, a następnie ulicą Św. Jana do parku „Na Górce”, noszącego nazwę Św. Jana Sarkandra, i dalej do bazyliki i do trzeciego, najbardziej nam znanego Jana, czyli do pomnika Św. Jana Pawła II.
Grupie blisko 50 spacerowiczów przewodziła Małgorzata Płoszaj, która jak zwykle w doskonałym gawędziarskim stylu, przybliżyła uczestnikom życiorysy i wizerunki rybnickich Janów.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo popularnym w Rybniku świętym jest Jan Nepomucen – jego figurek i wizerunków można w mieście znaleźć blisko 30! Poza najbardziej znanymi, czyli pomnikami na rynku i przed „Starym Kościołem”, obrazem wewnątrz kościoła MB Bolesnej, muralem Kazimiery Drewniok czy witrażem w bazylice, święty ten jest główną postacią licznych kapliczek w wielu dzielnicach Rybnika – np. Radziejowie, Niedobczycach czy Kamieniu. Jest też patronem parafii w Rybniku-Chwałęcicach. Kult żyjącego w XIV wieku Jana Nepomucena szczególnie silny jest w Czechach (skąd pochodził) oraz na Śląsku. Według zachowanych przekazów po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi, z polecenia królowi czeskiego Wacława IV został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy. Dziś jest patronem m.in. spowiedników, ale też patronem mostów.
Urodzony w Skoczowie św. Jan Sarkander - drugi z Janów, patronujących niedzielnej wycieczce – jest dziś patronem Moraw, Śląska oraz dobrej spowiedzi. Jego wizytę w Rybniku w 1619 roku i wygłoszenie kazania, na ustawionym wówczas specjalnym rusztowaniu, upamiętnia dziś tablica, znajdująca się na płycie rynku. Ale to oczywiście nie jedyny ślad tego świętego w naszym mieście - jego wizerunek zdobi na przykład jeden z witraży w oknach bazyliki. Święty patronuje też parafii w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Św. Jan Sarkander nie ma wprawdzie swojego pomnika w Rybniku, ale jego imieniem nazwano jeden z rybnickich parków – park im. Jana Sarkandra to inaczej park „Na Górce”, przy ul. Gliwickiej.
Sylwetki trzeciego z Janów – naszego rodaka św. Jana Pawła II przedstawiać nikomu nie trzeba. Warto jednak przypomnieć, jeszcze jako ksiądz poznał on Rybnik, gdy kilkakrotnie odwiedzał swoją ciocię Stefanię Wojtyłę, pracującą jako nauczycielka w Rybniku-Stodołach. Przyszły papież przyjeżdżał do Rybnika pociągiem, a następnie szedł pieszo pod kościół Matki Boskiej Bolesnej, skąd odjeżdżały autobusy w kierunku Stodół. Podczas odwiedzin ksiądz Karol nocował w domu gospodarzy Morgałów. Miał więc niejedną możliwość poznania Rybnika.
Niedzielna wycieczka „Szlakiem Janów” zakończyła się przy stojącym przed bazyliką pomnikiem św. Jana Pawła II pamiątkową fotką wszystkich uczestników.
Kolejny niedzielny spacer z cyklu „Przewodnik znowu czeka…” już we wrześniu, a prowadził on będzie szlakiem rybnickich budowli w stylu funkcjonalizmu. Serdecznie zapraszamy!
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |