Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kupuj zabawki zgodne z aktualnymi umiejętnościami dziecka
Etapy rozwoju chwytu i manipulacji u niemowlęcia są najlepszymi wytycznymi co do wyboru odpowiednich zabawek.
Do 4 miesiąca dziecko reaguje, gdy ma włożoną zabawkę do rączki. Trzyma też przedmiot z czymś do pociągania. Czas na metki. Około 6 miesiąca życia pojawia się chwytanie pełną dłonią, potem szukanie przedmiotu, aby go sięgnąć, wybadać. Czas na większe bryły. Po kolejnym kwartale powodzeniem cieszą się zabawki z kółeczkami do chwycenia, oglądania, kostki manipulacyjne, mniej skomplikowane książeczki sensoryczne. Około 10 miesiąca maluch chwyci np. szersze materiałowe wstążeczki. Gdy kończy roczek, chwyta już całkiem małe przedmioty, np. wielkości kasztana.
Poza rozwojem chwytania, rozwija się też manipulacja. Gdy dziecko interesują już mniejsze przedmioty i przeglądanie zabawek sensorycznych, czyli w 7-8 miesiącu. Wtedy zaczyna rozumieć, że gdy się coś zrobi pojawia się jakiś efekt. Samodzielnie umie potrząsnąć grzechotką, by usłyszeć jej dźwięk. Gdy osiąga roczek, umie raczkować a nawet chodzić, rozwój manipulacji jest bardzo intensywny. Nie tylko przemieszcza się, aby coś osiągnąć, ale przy okazji poznaje struktury, nowe przedmioty, meble. To też czas naśladowania osób dorosłych z otoczenia.
W późniejszym okresie, około przedszkolnym, dzieci chętnie używają zabawek wpływających na tzw. małą motorykę, czyli ćwiczenie paluszków i rączek. Jest to przyjemny wstęp do nauki pisania. W okresie niemowlęcym bawi się bezpiecznymi dla niego masami plastycznymi, może używać kisielu i innych bardziej domowych form zapewniających wrażenia sensoryczne.
Około 2 roku życia warto wprowadzić malowanie palcami, proste stempelki i farbki do tego potrzebne. Rok później wszelkie zabawki z pojemnikami, np. plastikowe wieże, które można użyć do precyzyjnego przelewania wody.
W okresie przedszkolnym wszelkie zabawki, których elementami są pomponiki i kulki, ich przesypywanie, segregowanie, wybieranie pojedynczo, nawlekanie. To coś dla dziewczynek, chłopcy w tym czasie chętnie zajmą się zabawkowymi śrubkami i młotkami w swoich warsztatach. Dla 4-latka dobre będą wszelkie przedmioty służące pisaniu i rysowaniu, stosowne zestawy kreatywne. Potem np. odrysowywanie szablonów.
Ćwiczenia zdolności manualnych zawsze są wielką frajdą dla dzieci a zabawki dostarczają pretekstu do ich rozwijania. Zabawki dla niemowląt i małych dzieci są np na www.babyland.pl/pl/list/zabawki-gry
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |