Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nauka niemieckiego w praktyce – jak to zrobić?
Posiadanie najnowszych pozycji z rynku wydawniczego, jak i dostępu do platform learningowych nie pomoże nam w nauce niemieckiego, jeśli sami nie zaangażujemy się w naukę. By przyswoić niemiecki konieczna jest aktywność w tym obszarze, może mieć ona rozmaite oblicze. Na rynku dostępne są różne metody nauki od bezpośredniej, przez mnemotechniki, aż po naukę przez sen promowaną przez SITA. Co wybrać dla siebie? By wiedzieć czego szukać, warto jest mieć rozeznanie w potrzebach. Jeśli znamy swoje zdolności i preferencje łatwiej będzie nam dostosować naukę do siebie, nie zważając na reklamy, czy polecenia znajomych. Czasem warto jest posilić się rekomendacją innych, jednakże nauka języka to kwestia indywidualna i każdy z nas uczy się w nieco inny sposób, innym tempie i inne metody, pomoce przemawiają do niego. Łatwo jest mówić o samodzielnej nauce niemieckiego w teorii, jednak czy w praktyce jest to równie łatwe? Do samodzielnej nauki wymagana jest samodyscyplina oraz kreatywność.
Od czego zacząć naukę niemieckiego?
Co prawda możliwości jest wiele, to nie wszyscy potrafią je wykorzystać z korzyścią dla zdobycia wiedzy. Na czym się oprzeć, z jakich źródeł skorzystać? Bezwzględnie nie powinniśmy korzystać z nieautoryzowanych źródeł niewiadomego pochodzenia, gdyż ryzyko błędów merytorycznych jest duże. Jeśli jesteśmy początkujący warto jest oprzeć się na wytycznych Goethe Institut, gdzie znajdziemy przykładowe programy nauczania, linki do stron godnych zaufania, zagadnienia egzaminacyjne i szereg pomocy. Z czasem można spróbować również serwisów edukacyjnych o charakterze amatorskim, wiele z nich wcale nie jest gorszych od tych, które oferują pomoc w nauce niemieckiego za opłatą, chwaląc się certyfikatami jakości.
W sieci można znaleźć wiele różnorodnych porad i pomocy dydaktycznych. Nawet jeśli znamy już podstawy jeżyka niemieckiego warto jest zacząć od absolutnego początku. Powtórka podstaw nam nie zaszkodzi a wprawi nas w rytm nauki. Jeżeli nie chcemy uczyć się w formie zorganizowanego kursu grupowego, warto jest zaplanować indywidualny proces nauki, dzięki któremu będziemy mogli monitorować postępy.
Warto rozważyć naukę niemieckiego poprzez praktykę w dosłownym słowa tego znaczeniu
Poprzez używanie języka niemieckiego w codziennym życiu, osłuchanie się z nim możemy nauczyć się o wiele więcej niżeli zakuwając słówka ze słownika. Wbrew pozorom o używanie języka nie jest tak trudno, nie musimy wyjeżdżać z Polski do Niemiec, by spotkać osoby niemieckojęzyczne gotowe do rozmowy, dyskusji. Wystarczy wejść na niemieckie fora, grupy społecznościowe, czy blogi językowe i nie tylko. Osób chętnych do rozmowy i ćwiczenia niemieckiego w praktyce znajdziemy mnóstwo, przy okazji możemy poznać ciekawych znajomych, jak i kulturę języka niemieckiego. Prócz zwyczajnych dyskusji wesprzeć się możemy profesjonalnymi konwersacjami z native speakerami. Dostępne są one zarówno stacjonarnie poprzez szkoły językowe, czy prywatne ogłoszenia, jak i online. Korzystając z portali takich jak preply.com znaleźć możemy zarówno lektorów niemieckiego z całego kraju, jak i native speakerów. Dzięki Preply możemy oddać się nauce niemieckiego z profesjonalnymi lektorami, jednocześnie dopasowując formę nauki do własnych możliwości, dyspozycyjności czasowej i oczekiwań merytorycznych.
Nauka online cechuje się niskim kosztem inwestycji, bowiem by skorzystać z konwersacji, czy korepetycji zdalnych wystarczy posiadać dostęp do internetu oraz Skype, jak np. w Preply (https://preply.com/pl/Bielsko-Biała/korepetycje-z-niemieckiego) . Ceny korepetycji są konkurencyjne względem wielu form nauki stacjonarnej, za to e-nauka z korepetytorem to świetna alternatywa dla grupowego kursu, zwłaszcza dla osób, które nie radzą sobie z systematycznością nauki i samodzielną organizacją lekcji niemieckiego. Poza nauką poprzez osobiste doświadczenie językowe w kraju możemy także wyjechać do Niemiec, Austrii, by poznać język niemiecki z bliska. Ta oferta tyczy się tak początkujących, jak i zaawansowanych. Przebywając w otoczeniu języka niemieckiego, nie mając kontaktu z językiem polskim uczymy się efektywnie, zapamiętujemy całościowo, kontekst. To spora zaleta tej formy nauki, dzięki której kursy zagraniczne języka i wyjazdy na wymiany cieszę się dużym zainteresowaniem. Intensywność bodźców i ich różnorodność wpływają na różnorodność informacji, jakie pozyskujemy z otoczenia, z czynności codziennych jak zakupy, wiadomości w telewizji, czy zamówienie kawy w kawiarni. Edukacyjne wyjazdy to również wyjazdy do pracy sezonowej, czy na krótkoterminowe kontakty. Poprzez tego typu wyjazdy możemy nauczyć się języka ze słuchu, podobnie jak uczą się dzieci nabywając język.
Obojętne w jaki sposób zadbamy o praktyczne zdobywanie umiejętności językowych winno nam pomóc w zrozumieniu języka i szybszym jego opanowaniu. Najtrudniej jest nam pojąć to co zostało nam przedstawione w teorii poprzez definicje i reguły, najprościej niezrozumiałe zagadnienia przełożyć na przykłady. Wówczas często okazuje się, że nie jest to tak trudne, na jakie wyglądało. Dobrze jest zatem zadbać o naukę z interaktywnymi ćwiczeniami, poprzez multimedialne pomoce. Liderem rynku w tym zakresie są e-kursy oraz aplikacje mobilne. Wiele z nich dostępnych jest zupełnie bezpłatnie. Jedną z praktycznych aplikacji jest FluentU (http://www.fluentu.com), w której to poza obejrzeniem fragmentów video pochodzących z różnych programów telewizyjnych, filmów, wywiadów można poćwiczyć znajomość słówek, gramatyki i rozumienia ze słuchu. Jeżeli cenimy sobie kontakt z człowiekiem, nie z komputerem świetną aplikacją do nauki i ćwiczenia spontanicznej rozmowy na każdy temat jest iTalk. Poza aplikacjami możemy również zadbać o grono dyskutantów w portalach takich jak FB, czy G+, jak również w blogach językowych, które w ciekawy sposób przedstawiają nie tylko jeżyk niemiecki uczony w szkole, ale i język potoczny, slang, żargon branżowy itp. Jeżeli chcesz nauczyć się niemieckiego tak, by czytać literaturę, warto sięgnąć po podręcznik, jeżeli jednak zależy ci na nauce niemieckiego na potrzeby rozmowy z innymi, swobodnych relacji towarzyskich warto jest również uczyć się „w praktyce”.
Wbrew pozorom codzienny niemiecki może okazać się niezrozumiały dla osób kończących kursy językowe w Goethe Institut (https://www.goethe.de/ins/pl/pl/index.html) i przeciwnie nasze wypowiedzi na ulicy w Berlinie mogą zostać niezrozumiane. Główna trudnością w nauce języków jest wyczucie i intuicja językowa, jak również szereg wyrażeń idiomatycznych, które występują, także w języku niemieckim. Nabywając język poprzez oczytanie i osłuchanie się nabywamy go wraz z akcentem, niuansami w znaczeniu słów, jak i tempem wypowiedzi. To bardzo ważna umiejętność, którą pomija się na kursach językowych. Tym samym od tego jak się uczymy zależy nasza znajomość języka praktycznego, codziennego, jak i tego spotykanego w literaturze pisanej. Uczymy się języka niemieckiego głównie z potrzeby komunikacji z innymi osobami, co za tym idzie to nauka praktycznego jeżyka przeważa w naszych oczekiwaniach. Gdy zauważamy, iż nie radzimy sobie ze spontaniczną komunikacją warto jest zmienić metodę nauki na bliższą codzienności, językowi ulicy.
artykuł sponsorowany
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |