Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rozstrzygnięcie nagrody Juliusz na finał RDL
Coraz bliżej rozstrzygnięcie konkursu o Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”. Z autorami nominowanymi do nagrody i kapitułą konkursu będzie można spotkać się 14 października w urzędzie miasta. Laureata nagrody poznamy dzień później, podczas finału Rybnickich Dni Literatury.
„Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej, „Historia kina polskiego” Dariusza Foksa i „O pochodzeniu łajdaków” Tomasza Wiśniewskiego – to książki nominowane do ustanowionej przez prezydenta Rybnika Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.
Nominacje do pierwszej edycji nagrody wskazane zostały przez kapitułę konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Kapituła wybrała najpierw spośród ponad stu zgłoszonych książek dwadzieścia cztery tytuły, które poddane zostały dalszej ocenie. Spośród nich zaś wytypowano trzy nominacje do nagrody.
Nazwisko autora bądź autorki najlepszej książki 2015 roku poznamy podczas finału Rybnickich Dni Literatury, który zaplanowano na 15 października. Laureat nagrody otrzyma statuetkę Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 tys. zł.
14 października o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorów nominowanych książek z kapitułą nagrody w sali posiedzeń rady miasta im. W. Webera w Urzędzie Miasta Rybnika (sala nr 108). Będzie to okazja do twórczej dyskusji o literaturze współczesnej, rozmowy o nominowanych książkach i zobaczenia jednej z najpiękniejszych sal rybnickiego magistratu, w której szczególną uwagę zwracają oryginalny wystrój oraz witraże.
Przypomnijmy, że opowiadania Tomasza Wiśniewskiego kapituła doceniła za zwięzłą prozę, opartą na przemyślanej anegdocie i twórczo grającej z tradycją. Małgorzata Czyńska zauroczyła esejem biograficznym o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro. Uwagę kapituły zwróciła skondensowana narracja uwzględniająca złożoność aspektów politycznych, artystycznych, historyczno-kulturowych życia bohaterki oraz doskonałe pokazanie uwikłania bohaterów w rożne wyzwania narodowo-religijne. „Historia kina polskiego” Darka Foksa w ocenie jury określona została jako mądra artystycznie i formalnie bardzo polityczna wypowiedź na temat sztuki, historii i jej podmiotów.
Więcej o nominacjach TUTAJ. Zapraszamy także na dedykowaną nagrodzie stronę internetową – ZOBACZ. Więcej o 47 Rybnickich Dniach Literatury TUTAJ.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |