Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
II Rybnicki Festiwal Teatrów Przedszkolnych
Już po raz drugi odbędzie się w Rybniku Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Sztuka Malucha”. Od 3 do 4 listopada br. na scenicznych deskach Domu Kultury Chwałowice swoje aktorskie talenty zaprezentują przedszkolaki z 9 rybnickich przedszkoli.
W dziecięcym repertuarze znajdą się przedstawienia teatralne inspirowane wierszami Jana Brzechwy, Doroty Gellner oraz innymi utworami literatury dla dzieci. Festiwal „Sztuka Malucha” ma nietypową formułę, zarówno aktorzy, jak i widzowie znajdują się na scenie.
Mali artyści prezentują swoje przedstawienia w kameralnej atmosferze, a widownia będąc w bliskim kontakcie z aktorami, lepiej skupia uwagę i intensywniej przeżywa oglądane przedstawienia. Pomiędzy występami poszczególnych grup teatralnych, dzieci mają czas na aktywność ruchową i ekspresje plastyczną, co pozwala na uwolnienie zgromadzonych emocji i ponowne skupienie uwagi na kolejnych prezentacjach.
W festiwalu wezmą udział dzieci z rybnickich przedszkoli nr: 5, 7, 13, 14, 21, 25, 26, 33 i 36.
Poczynania małych aktorów oceniać będzie profesjonalne jury – artyści, pedagodzy teatru – w składzie: Katarzyna Chwałek – Bednarczyk, Izabela Karwot oraz Mateusz Banaszkiewicz. Nagrodą za sceniczne zmagania będzie spektakl „MiróMagia” w wykonaniu twórców i aktorów teatru PETI, prezentowany dla wszystkich uczestników Festiwalu.
W ramach Festiwalu organizowany jest też konkurs plastyczny „MiróMagia”, którego celem jest zapoznanie dzieci z twórczością hiszpańskiego malarza Joana Miró. Podczas Festiwalu odbędzie się wystawa prac nadesłanych na konkurs.
Sam spektakl „Mirómagia” to barwne i surrealistyczne przedstawienie inspirowane twórczością malarską Joana Miró. Bohaterem spektaklu jest obraz, a w zasadzie jego wyobrażenie o nim, który poprzez swoją magiczną siłę rozbudza nasze zmysły i przedstawia kosmiczny świat snów i eterycznej nocy a zarazem przenosi nas w wyimaginowany świat dziwnych postaci, którym nadaje cechy ludzkie. Można rzec, powołując się na słowa Joana Miró, iż: „Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest tylko ziarno, które zostało zasiane”.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |