Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Na czym polega Magia Czarnego Sportu? W Rybniku otwarto niezwykłą wystawę
Archiwalne fotografie, interesujące opowieści o żużlu sprzed lat, tłumy kibiców, największe sławy rybnickiego żużla i ogromne emocje. Oto magia czarnego sportu. W Rybniku otwarto wystawę z fotografiami Leona Majsiuka, z okazji 85-lecia żużla.
W sobotę 11 marca w galerii handlowej Focus Park w Rybniku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Magia Czarnego Sportu. 85 lat sportu żużlowego w Rybniku, na której pojawiły się tłumy kibiców. Na miejscu nie zabrakło też gwiazd żużla. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Andrzej Wyglenda, Jerzy Gryt, Antoni Fojcik, uznany polski żużlowiec Jerzy Wilim, były mechanik żużlowców Konrad Kuśka czy w końcu młody reprezentant rybnickiego ROWu Kacper Woryna, wnuk słynnego Antoniego Woryny. Zaproszeni goście opowiadali, o atmosferze, jaka panowała w klubie, gdy ROW przez 12 lat zdobywał drużynowe Mistrzostwo Polski, o tym jak kiedyś wyglądał żużel, czy o spektakularnym zwycięstwie nad Nowozelandczykami Maugerem i Briggsem na Mistrzostwach Świata Par w Rybniku w 1971 roku. Na początku prowadzący - Aleksander Król i Wacław Troszka, komentator żużla na rybnickim stadionie, poprosili o kilka słów prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę - wiernego fana żużla. Na kibiców, którzy przybyli na inaugurację wystawy czekało wiele atrakcji. Przygotowano konkursy, w których do wygrania były m.in. gadżety klubowe, kalendarze ROW-u, a także karnety na żużlowy sezon 2017.
Rybnik to miasto, gdzie tradycja żużla jest bardzo silna. Wystawa Magia Czarnego Sportu. 85 lat sportu żużlowego w Rybniku to nie lada gratka dla wszystkich fanów tego sportu, którzy będą mieli okazję powspominać najlepsze lata ROWu Rybnik na fotografiach Leona Majsiuka, autora m.in. słynnej wystawy Niezapomniany Rybnik. Ta wystawa to coś, czego jeszcze nie było – mówi Sonia Kostecka, dyrektor Focus Park Rybnik, na którego terenie zorganizowana jest wystawa.
Jakie zdjęcia można podziwiać na wystawie? Na 20 fotografiach Leona Majsiuka widać nie tylko emocje na stadionie, ale także całe miasto, które żyło i do dziś żyje żużlem. Są to zdjęcia z zawodów sportowych, z parku maszyn, zza kulis czy z najbardziej udanych dla rybnickiego żużla lat 60-tych, kiedy to rybnicka drużyna zdobywała raz za razem tytuł drużynowego mistrza Polski. Na zdjęciach można zobaczyć tych najbardziej znanych żużlowców, jak Antoni Woryna czy Andrzej Wyglenda, a także kilka młodych twarzy, których do dziś nie rozpoznano. Może dzięki wystawie uda się o nich czegoś więcej dowiedzieć? Do najciekawszych zdjęć należy m.in. fotografia kibiców żużla trzymających olbrzymi baner, zagrzewający drużynę do walki, zdjęcie żużlowców odpoczywających na trawie po zawodach, fotografia zrobiona podczas odbioru pucharu za zwycięstwo, zdjęcie Andrzeja Wyglendy, który zdobył Mistrzostwo Polski na stadionie w Rybniku w 1971 roku czy kadr przedstawiający schody teatru i gigantyczny baner Mistrzostwa Świata na żużlu w Rybniku. Rok 1971.
Wystawa w Rybniku jest organizowana wspólnie przez Dziennik Zachodni, klub ROW Rybnik i centrum handlowe Focus Park Rybnik. Imprezę wspiera także rybnicki Urząd Miasta. Wystawę będzie można oglądać jeszcze przez 2 tygodnie, do 24 marca. W tym roku Rybnik świętuje 85-lecie istnienia żużla w mieście. Z tej okazji zaplanowano specjalny turniej żużlowy, który ma odbyć się na Stadionie Miejskim w Rybniku latem.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |