Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Powstaje wystawa w ramach projektu Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych
Trwają prace nad wystawą przygotowywaną w ramach drugiego etapu projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.
Projekt "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane. Pierwszym etapem projektu był zorganizowany w 2022 roku konkurs na spisane lub nagrane wspomnienia, który stał się próbą zarejestrowania opowieści kobiet z rodzin górniczych.
Drugim etapem projektu jest wystawa, która zostanie zaprezentowana we wrześniu 2023 roku w przestrzeni Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce. Trafią na nią przedmioty, które przywodzą na myśl wspomnienia związane z życiem rodziny górniczej - m.in. zdjęcia, pamiątki rodzinne czy przedmioty użytku codziennego. Zgłoszenia do projektu przyjmowane były do połowy czerwca, obecnie trwają prace nad wystawą.
- Drugi etap projektu jest naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań, czyli konkursu na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Na warsztaty, które wtedy przeprowadziliśmy, uczestniczki projektu przynosiły różne przedmioty związane z ich wspomnieniami z młodości. Pomyśleliśmy wtedy, że warto byłoby stworzyć wystawę o codzienności i życiu w rodzinach górniczych. Pozostajemy nadal przy założeniu z pierwszego etapu projektu - chcemy pokazać ową codzienność z perspektywy kobiet - tłumaczy pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.
- Już dziś serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy. Pokażemy wtedy nie tylko przyniesione przedmioty, które wyeksponujemy w pięknej przestrzeni jednego z familoków Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko”, chcemy zaprezentować również cykl fotografii, które stworzy dla nas fotograf Karolina Jonderko, zdobywczyni nagrody World Press Photo 2021. Również we wrześniu rozpoczniemy trzeci etap projektu, czyli konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych, ale adresowany do kobiet z terenu całego województwa - dodaje M. Glosowitz.
- W naszych domach mamy wiele pamiątek rodzinnych. Wiąże się z nimi sporo wspomnień, z czasów dzieciństwa i młodości. Wszystkie te przedmioty przypominają nam nasze rodzinne domy, w których górnictwo zawsze było obecne - na kopalni pracowali nasi dziadkowie, ojcowie i mężowie. Dziś te pamiątki chcemy pokazać i opowiedzieć historie z nimi związane - mówią uczestniczki projektu.
Efekty ich pracy będzie można podziwiać we wrześniu. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września.
Środki na realizację zadania pozyskało Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |