Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gimnazjum nr 7 Szkołą Współpracy
Od 2013 roku nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Jest to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze.
Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół w Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych programów współpracy w uczestniczących w projekcie szkołach.
W każdej szkole powołany został zespół 6RUN (2 nauczyciel i, 2 uczniów, 2 rodziców)
Naszą szkołę reprezentują:
- rodzice – pani Renata Budnicka i Monika Szczepanik
- uczniowie – Oliwia Kąsek i Paweł Skarupa
- nauczyciele – pani Grażyna Szmidt i Bożena Kołacz.
Pierwszym etapem udziału szkoły w projekcie były szkolenia.
-szkolenie dla nauczycieli
- szkolenie dla rodziców
- szkolenie dla uczniów
Dzięki udziałowi w szkoleniach dowiedzieliśmy się m.in.:
-jakie są warunki skutecznej i satysfakcjonującej współpracy;
- jakie są obecnie ramy prawne i organizacyjne współpracy pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami;
-w jaki sposób wzmocnić już istniejące formy współpracy, a szczególnie samorząd uczniowski i rady rodziców;
-w jakich sprawach w szkole warto współpracować (organizacja życia szkolnego, oferta zajęć pozalekcyjnych; realizacja programu wychowawczego; rozwiązywanie problemów);
- w jaki sposób, na co dzień skutecznie się komunikować, żeby współpraca była konstruktywna i przyjazna.
Po szkoleniach rozpoczęliśmy analizę stanu współpracy w naszej szkole.
Na podstawie opracowanego scenariusza debaty szkolnej, zespół 6 RUN przeprowadził trzy debaty (wśród uczniów, rodziców i nauczycieli) na temat:, Co powinno się zmienić, żeby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli się angażować w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w „NASZEJ SZKOLE”? Debata ukierunkowana była na pytania:
- Jaka jest nasza szkoła?
- Jak wygląda współpraca w szkole?
- W jakim stopniu czujemy się współodpowiedzialni za naszą szkołę?
- Jak możemy współdziałać, angażować się w życie szkoły, jakich efektów oczekujemy?
- Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole – działając wspólnie?
W efekcie uczniowie dowiedzieli się, że działanie samorządów uczniowskich nie ogranicza się tylko do organizowania życia kulturalnego na terenie szkoły czy akcji charytatywnych , poznali zasady dobrego debatowania wypracowując wspólnie spójne wnioski do dalszej współpracy w szkole uczniów, rodziców i nauczycieli, a co najważniejsze zdali sobie sprawę, że ich głos w sprawach ważnych dla szkoły się liczy.
Realizacja projektu:
- 9 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Uczestniczyli w nim zarówno uczniowie naszej szkoły jak i dzieci i młodzież zamieszkująca w najbliższej okolicy, a także rodzice i nauczyciele. Było wiele konkurencji sprawnościowych: skoki na skakance, odbicia piłki siatkowej w parach, strzały na bramkę, rzuty osobiste do kosza, kręgle, a także mini tor przeszkód. Każda z tych konkurencji cieszyła się wielkim powodzeniem. Było wiele radości oraz zdrowej, sportowej rywalizacji. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali w nagrodę piękne, czerwone jabłko. Zainteresowani mogli również uczestniczyć w zajęciach z aerobiku lub obejrzeć film o zdrowym żywieniu.
- Działania podjęte 18 czerwca 2014 r. (Festyn Szkolny):Zespół 6RUN zaprezentował projekt 'Szkoła Współpracy' na scenie w czasie Festynu. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zapoznali publiczność z założeniami projektu, celami, dotychczasową działalnością.
- W październiku 2014 r. przeprowadzono debaty na temat funkcjonowania szkoły Odbyła się debata uczniowska pod kierunkiem Oliwi Kąsek i Pawła Skarupy. Podobna debata została przeprowadzona wśród rodziców pod kierunkiem pani Renaty Bubnickiej oraz pani Moniki Szczepanik oraz w gronie pedagogicznym.
- W październiku 2014 rozpoczęły się zajęcia Pilatesu dla rodziców, nauczycieli i chętnych osób ze środowiska lokalnego.
- Spotkanie z emerytowanym kapitanem PLL LOT panem Wiesławem Dziubą (październik 2014 r.)
- 17 listopada 2014 r. odbyło się spotkanie z Scottem Tattamem - z Australii.
- Lekcja języka tym razem z Anglikiem. Po spotkaniu z Australijczykiem przyszedł czas na Anglika. Naszym gościem był John Widdop, Brytyjczyk mieszkający w Rybniku ( 25 marca 2015 r.)
- Spotkanie kończące nasz projekt. W środę 15.04.2015 r. spotkaliśmy się z panem dr Lucjanem Buchalikiem, dyrektorem Muzeum w Żorach, który opowiadał nam o swoich podróżach po Afryce.
Projekt „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” rozwija w szkołach współpracę pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. W ten sposób pomaga szkołom realizować ich misję w zakresie edukacji i wychowania. Doświadczenie współpracy, jakie zdobywają uczniowie, rodzice i nauczyciele wzmacnia więzi między mieszkańcami, buduje zaufanie i zachęca do zaangażowania na rzecz swojego miasta. W ten sposób szkoła przyczynia się do budowy kapitału społecznego.
Opracowała:
Grażyna Szmidt
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |