Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jakie czynniki mają wpływ na miarkowanie wysokości zadośćuczynienia?
Prawidłowo wyliczona wysokość odszkodowania to niebagatelna sprawa dla osoby poszkodowanej. Ma to szczególne znaczenie w obliczu faktu, że świadczenie to ma charakter jednorazowy, ale zarazem całościowy. Zakresem zadośćuczynienia objęte winny być wszelkie negatywne dla poszkodowanego doznania, również te odczuwane w przyszłości. Jakie zatem elementy mają wpływ na szacowanie, inaczej mówiąc, miarkowanie jego wysokości?
Czy w kodeksie cywilnym przyjęte są jakieś kryteria?
Odpowiednich wskazówek do określenia wysokości zadośćuczynienia należy poszukać w orzecznictwie sądów powszechnych. Kodeks cywilny nie zawiera żadnych wytycznych w zakresie wysokości tego świadczenia. Za to analiza linii orzecznictwa w tym zakresie, daje obraz powtarzających się elementów współkształtujących wysokość zadośćuczynienia.
Co jest brane pod uwagę?
Najczęściej wymieniane są:
- długotrwałość cierpień, choroby oraz długość leczenia i rehabilitacji. Przy okazji tego bierze się pod uwagę różnego rodzaju zabiegi i operacje (również w kontekście dolegliwości bólowych oraz konieczności leczenia sanatoryjnego). Ocenia się też długość okresu dochodzenia do zdrowia, czyli przywracania prawidłowych funkcji organizmu.
- wiek poszkodowanego z wyraźną tendencją do przyznawania wyższego zadośćuczynienia w przypadku młodych ludzi,
- stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przejawia się on w inwalidztwie spowodowanym przez wypadek, oszpeceniu, a także różnych ograniczeniach ruchowych uniemożliwiających codzienne funkcjonowanie,
- płeć poszkodowanego - w przypadku kobiet, oszpecenie, zniekształcenia twarzy czy blizny są inaczej miarkowane niż w przypadku mężczyzn
- poczucie bezradności życiowej, związane z brakiem perspektyw na przyszłość, czy niekorzystną zmianą możliwości zarobkowych poszkodowanego
- aktualna i zmieniająca się stopa życiowa polskiego społeczeństwa w kontekście sytuacji materialnej środowiska lokalnej społeczności poszkodowanego
- czynniki występujące indywidualnie, których należy poszukiwać w każdej sprawie, uwzględniając ogół cech poszkodowanego.
Teoria a praktyka
Zdaniem specjalistów z kancelarii AIF: „Rzeczywista praktyka zakładów ubezpieczeń odbiega czasami znacznie od nakreślonych przez orzecznictwo zasad ustalania zadośćuczynienia. Najczęściej bazują one i skupiają się na stopniu trwałego uszczerbku zdrowia poszkodowanego, mnożąc go przez określoną kwotę, ale pomijając inne czynniki. Proces, jakim jest miarkowanie zadośćuczynienia, czy dochodzenie odszkodowań w świetle przepisów prawa, nie może być mechanicznym, suchym wyliczeniem”.
Fachowa pomoc prawnicza w sytuacji dochodzenia zadośćuczynienia może okazać się szczególnie pomocna, nie tylko z uwagi na doświadczenie i wiedzę prawniczą, ale również z powodu znajomości orzecznictwa sądów. Tego typu sprawy oprócz dogłębnej analizy poszczególnych przypadków, rozpatrywanych indywidualnie wymagają również zdolności przewidywania konsekwencji pewnych ustaleń i częstotliwości występowania następstw wypadków.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Ogłoszenia | Pokaż wszystkie » |
Niestety nie ma jeszcze żadnych ogłoszeń
Telegraf | Pokaż wszystkie » |