Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co należy zapewnić pracownikowi z zagranicy, by móc go pozyskać?
Ściąganie pracowników ze Wschodu stało się dla dużej części polskich przedsiębiorstw najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ilości rąk do pracy. Wiąże się to jednak ze spełnieniem szeregu formalnych wymogów. Wszystko zależy od konkretnej podstawy, która ma umożliwiać danemu przybyszowi przebywanie i pracę na terenie naszego kraju.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – wymagania
Podstawowym życzeniem, jakie ma wobec pracowników większość pracodawców, jest nawiązanie stałej współpracy, która pozwala przedsiębiorstwu na stabilną działalność w oparciu o doświadczony personel. Ponadto, nie w każdej branży rozwiązaniem optymalnym będzie praca sezonowa. Toteż pożądani są przybysze ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy, które może zostać wydane na okres maksymalnie trzech lat. Bardzo często jest to jednolite zezwolenie na pobyt i pracę, które wymaga spełnienia szeregu warunków.
Ubiegający się o nie cudzoziemiec musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne a także źródło stabilnego i regularnego dochodu. Musi być on wystarczający do tego, by pokryć koszty utrzymania siebie i ewentualnych członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu. Oprócz tego, należy mu zapewnić miejsce zakwaterowania. Konieczne jest więc poświadczenie zameldowania, może zostać przedstawiona umowa najmu czy inna umożliwiająca władanie lokalem. Spełnieniem tego wymogu będzie także oświadczenie o zapewnieniu miejsca zamieszkania złożone przez osobę uprawnioną do władania lokalem.
Kolejna rzecz to brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych lokalnymi pracownikami, przy czym od lutego 2018 roku informacja starosty na ten temat nie jest już wymogiem formalnym i może zostać uzupełniona w trakcie postępowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Istnieje także wymóg dotyczący wysokości wynagrodzenia, które będzie określone w zawieranej z cudzoziemcem umowie. Nie może być niższa niż innych pracowników na porównywalnym stanowisku czy wykonujących zbliżoną pracę w tym samym wymiarze czasu.
Decyzja o udzieleniu zezwolenia – co zawiera i jakie to ma znaczenie?
Wśród informacji wskazanych w decyzji o zezwoleniu znajdziemy nie tylko jego okres ważności. Nie wszyscy – również poszukujący innych ofert pracownicy – pamiętają o tym, że zezwolenie takie wskazuje konkretnego pracodawcę. Jest więc wymieniony podmiot powierzający wykonywanie pracy, a także konkretne stanowisko. Poza tym znajdziemy w nim informacje dotyczące wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, czy rodzaju umowy. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia, konieczne jest więc skierowanie nowego wniosku. Jeśli zaś ma być ich więcej niż jeden, to wszyscy zostaną wskazani w decyzji, wraz z odrębnie ustalonymi warunkami. Ubiegając się o zezwolenia, warto korzystać ze wsparcia, jakie oferują w tej dziedzinie podmioty takie jak np. Visa and Work. Zwłaszcza wówczas, gdy w konkretnym przypadku pojawiają się różne niejasności, albo skala formalności ze względu na liczbę pracowników jest przytłaczająca. Doświadczeni specjaliści, od lat zajmujący się legalizowaniem pobytu i pracy cudzoziemców, bez trudu pomogą w kompletowaniu dokumentów, sporządzaniu wniosków, a także przeprowadzą swoich klientów przez wszystkie etapy poszczególnych procedur.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |