Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zakup mieszkania na wynajem
Od lat jedną z popularniejszych metod na lokowanie nadwyżek finansowych oraz budowanie swojej wolności finansowej jest zakup nieruchomości na wynajem. Najczęściej są to mieszkania kupowane w dużych miastach. Jednak nie tylko mieszkania mogą przynieść regularny przychód w formie comiesięcznego czynszu płaconego przez najemcę. Również lokale użytkowe są dobrym pomysłem na ulokowanie oszczędności.
Najczęściej w celach inwestycyjnych kupowane są mieszkania, które będzie można przeznaczyć na wynajem młodym ludziom, głównie studentom. Dlatego łakomym kąskiem dla inwestorów są miasta akademickie jak Wrocław, Kraków czy Poznań gdzie funkcjonują prestiżowe uczelnie, które przyciągają rzeszę studentów z całej Polski, tworząc w ten sposób niesłabnący popyt na mieszkania do wynajęcia.
Rozważając zakup mieszkania na wynajem należy w pierwszej kolejności sprawdzić popyt na takie nieruchomości w mieście, w którym zamierzamy zainwestować. Najlepiej gdy znamy miasto, w którym zamierzamy kupić mieszkanie, gdyż wówczas wiemy jakie dzielnice dadzą najlepszy zysk, a jakich lepiej unikać. Kupując nieruchomości mieszkalne w dużym mieście warto rozpatrywać lokalizacje w pobliżu największych uczelni oraz w centrum, wówczas nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem najemcy.
Jeśli już mamy upatrzoną lokalizację, musimy zdecydować się jakiej wielkości mieszkanie nas interesuje. Taka decyzja zależna jest od naszych funduszy lub zdolności kredytowej jaką posiadamy. Jeśli zakup mieszkania zamierzamy sfinansować kredytem warto poznać aktualną ofertę baków, na przykład na stronie http://www.ehipoteka.com.pl/kredyty-mieszkaniowe. W dużych miastach można znaleźć sporo mieszkań w okazyjnych cenach co znacznie zwiększa rentowność naszej inwestycji. Warto pamiętać o tym, że mieszkanie kupujemy w celach inwestycyjnych, a nie dla siebie dlatego nasze gusta powinny być ostatnim czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze nieruchomości na cele inwestycyjne. Najważniejsze, żeby inwestycja była opłacalna.
O ile wybraliśmy mieszkanie i udało nam się porozumieć ze sprzedającym, to po sfinalizowaniu transakcji pozostaje nam jeszcze remont oraz wyposażenie mieszkania tak, aby zachęcało potencjalnych najemców. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli mieszkań na wynajem jest założenie, że student, który jest najczęstszym najemcą, będzie mieszkał w każdych warunkach.
Może i tak jest, jednak mieszkanie o tym samym metrażu i tej samej lokalizacji, ale będące lepiej wyposażone, z pewnością przyniesie dużo większe korzyści w formie comiesięcznych przychodów z najmu swojemu właścicielowi niż zaniedbane mieszkanie, zagracone starymi meblami, co niestety zdarza się bardzo często. Zaniedbane mieszkania, choć również znajdują najemców, nie zachęcają do pozostania w nich przez dłuższy czas. Zazwyczaj taki najemca po znalezieniu czegoś lepszego wypowie umowę najmu.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |