Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jaki certyfikat SSL wybrać? Praktyczny poradnik
Z roku na rok coraz więcej sfer ludzkiej działalności przenosi się do Internetu. Obserwujemy ogromny wzrost rynku e-commerce. W związku z tym, kluczową kwestą, która w równej mierze zajmuje specjalistów od połączeń sieciowych i transmisji danych, jak też zwyczajnych użytkowników jest bezpieczeństwo połączeń bankowych, systemów logowania, poufność przekazywania wrażliwych danych, dotyczących m.in. adresu zamieszkania, numeru PESEL czy informacji na temat kart kredytowych.
Czym są certyfikaty SSL?
Korzystanie z bankowości elektronicznej, niezbędnej do realizacji przelewów, prowadzenia własnej firmy, opłacania rachunków czy też robienia zakupów online stanowi jedną z podstawowych czynności wielu z nas. Certyfikaty SSL (Secure Sockets Layer) umożliwiają sprawne i bezpieczne szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy internautą a serwerem.
Od czego zacząć?
Na wstępie, zanim zapadnie decyzja odnośnie wyboru konkretnego pakietu i wykupienia usługi, warto zadać sobie pytanie: "Który z certyfikatów odpowiada moim potrzebom? Który jest dla mnie najlepszy?". Ułatwieniu w diagnozie własnych potrzeb służą różne rodzaje certyfikatów SSL wraz z krótką charakterystyką:
Domain Validation (DV) – najprostszy z dostępnych na rynku certyfikatów, świetnie sprawdza się wśród osób dokonujących zakupów przez Internet, wykonujących podstawowe operacje finansowe związane z bieżącymi wydatkami domowymi;
Organization Validation (OV) – certyfikat SSL przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność, mających firmową stronę internetową czy sklep on-line. Aby móc z niego skorzystać, dostawca weryfikuje dane dotyczące własności domeny i informacje odnośnie prowadzenia działalności;
Extended Validation (EV) – certyfikat SSL stworzony z myślą o dużych organizacjach i przedsiębiorstwach, takich jak banki, szpitale czy firmy ubezpieczeniowe. Dostarcza najwyższego poziomu zabezpieczenia. Osoby starające się o tą walidację, muszą przygotować niezbędne dokumenty, jak też przejść proces dokładnej i rzetelnej weryfikacji pod kątem prawdziwości i zgodności danych. Te spośród organizacji, które pozytywnie przejdą proces weryfikacji, wyróżnione są w przeglądarkach charakterystycznym paskiem o zielonej kolorystyce. Będąc szefem dużej i poważnej instytucji warto starać się o walidację, gdyż daje ona poczucie bezpieczeństwa wśród użytkowników przesyłających poufne dane, a także stanowi swojego rodzaju znak jakości samej instytucji. Certyfikaty EV są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi.
Różne certyfikaty, różne potrzeby
Certyfikaty SSL można wyróżnić także ze względu na liczbę domen, jaką mają ochraniać. Użytkownik, w zależności od tego, czy prowadzi niewielką działalność ograniczoną do jednej domeny, czy też kilka stron internetowych, może wybrać jeden z poniższych wariantów:
podstawowy certyfikat SSL – stanowi wystarczające rozwiązanie dla osób posiadających jedną tylko domenę
certyfikat multi-domain – służy ochronie od kilku do kilkaset stron, posiadających różne domeny. Certyfikat pozwala zapewnić bezpieczeństwo danych użytkownika korzystającego z kilku własnych domen, a zarazem prowadzi do zmniejszenia kosztu jednostkowego certyfikatu
certyfikat wildcard – idealne rozwiązanie dla osób posiadających jedną domenę główną, do której przypiętych jest wiele mniejszych podstron i kategorii. W takiej sytuacji jeden wykupiony certyfikat rozciąga ochronę zarówno na domenę główną, jak i na subdomeny
Być świadomym własnych praw
Użytkownik, który posiada wykupiony certyfikat SSL ma prawo do wypłaty odszkodowania w przypadku, kiedy szyfrowanie zostanie złamane przez osoby trzecie, a przesyłane dane - ujawnione. Posiadanie certyfikatora SSL stanowi więc swego rodzaju ubezpieczenie przed kradzieżą wrażliwych danych. W związku z tym, istotną kwestią podczas wyboru odpowiedniego dostawcy usług jest zapoznanie się z kwotą gwarancji, na którą podpisywana jest umowa.
Koszty dodatkowe
Wybierając dostawcę i rodzaj usługi należy zwrócić uwagę również na to, czy istnieje możliwość anulowania lub zmiany typu certyfikatu. Ważną kwestią z punktu widzenia użytkownika jest także to, czy z tytułu tejże zmiany usługodawca pobiera opłatę manipulacyjną. Przed zakupem warto również zorientować się, jakie procedury przewidział wybrany przez nas dostawca w przypadku zagubienia klucza prywatnego i konieczności ponownego wystawienia certyfikatu. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach.
Szeroką ofertę certyfikatów SSL, jak też wsparcie ze strony specjalistów, którzy zdiagnozują potrzeby użytkownika i doradzą przy wyborze odpowiedniej usługi można znaleźć na stronie internetowej nazwa.pl.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |