Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak skutecznie ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Decydujesz się wynająć komuś mieszkanie? A może sam szukasz czterech kątów do wynajęcia? Bardzo często pojawia się w tym kontekście pytanie o to, kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu? Właściciel czy najemca? Jak rozstrzygnąć ten dylemat? I co zrobić, by interesy obu stron były zabezpieczone we właściwy sposób?
Podstawową kwestią, o którą powinni zadbać właściciel i najemca jest sporządzenie umowy najmu szczegółowo określającej prawa i obowiązki obu stron. Mnóstwo osób wychodzi z założenia, że taki dokument w zupełności wystarczy. I tu zaczynają się problemy – a najbardziej paląca w zaistniałej sytuacji jest kwestia poniesienia kosztów. Zarówno właściciel, jak i najemca mają wtedy swoje racje, ale wcale nie jest ławo dojść do rozsądnego porozumienia. Tymczasem sporu można uniknąć w bardzo prosty sposób – najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania na ubezpieczeniaonline.pl.
W tym momencie należy odpowiedzieć na pytanie: kto płaci za polisę? Nie da się udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ z punktu widzenia właściciela i najemcy sprawa przedstawia się inaczej. Dlatego też zwykle zalecane jest wykupienie ubezpieczenia przez każdą ze stron – aby nie było co to tego żadnych wątpliwości, stosowny zapis należy umieścić w umowie najmu.
Jakie elementy muszą się znaleźć w polisie?
Warto przy tym mieć na uwadze szkody, które są najczęściej zgłaszane towarzystwom ubezpieczeniowym przez właścicieli polis mieszkaniowych. Wymienia się tutaj:
- szkody pożarowe,
- włamania z rabunkiem,
- zalania.
Dla właściciela lokalu najistotniejszymi elementami w polisie ubezpieczeniowej są:
- ubezpieczenie od zdarzeń losowych,
- ubezpieczenie od włamania z rabunkiem,
- ubezpieczenie od dewastacji lokalu.
Z kolei w przypadku najemcy kluczowe znaczenie mają następujące elementy:
- ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży, włamań i nieprzewidzianych zdarzeń losowych,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroniące na wypadek wyrządzonych przez niego szkód, np. zalania mieszkania sąsiada z dołu.
Oczywiście nie ma konieczności wykupywania dwóch odrębnych polis. Wystarczy jedna – na nazwisko właściciela mieszkania. Ważne jest jednak, by znalazły się w niej wszystkie wymienione powyżej elementy.
Jak wybrać dobrą i skuteczną polisę?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia – znalezienie odpowiedniej polisy. Zważywszy na to, że ofert na rynku nie brakuje, nie jest to wcale takie proste, jak by się mogło wydawać – zwłaszcza że propozycje poszczególnych towarzystw na pierwszy rzut oka prezentują się dość podobnie. Nie obejdzie się zatem bez porównań i analiz, na podstawie których stwierdza się różnice w poniższych obszarach:
- zakres ochrony ubezpieczeniowej,
- katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej,
- wysokość składki,
- dodatkowe opcje.
Kwestia, jaką jest ubezpieczenie mieszkania a kalkulator na ubezpieczeniaonline.pl odgrywa tu ważną rolę, ponieważ za pomocą kalkulatora wylicza się orientacyjną wysokość składki. Jest ona zdeterminowana paroma przesłankami – w głównej mierze zakresem ochrony oraz wielkością sumy gwarancyjnej.
Zaniżanie wartości ubezpieczanego mienia nie kalkuluje się, o czym osoba wykupująca polisę mieszkaniową musi pamiętać. Co prawda składka jest wówczas niższa, ale obniżona zostaje też suma gwarancyjna, która w związku z tym może okazać się niewystarczająca do pokrycia szkód.
W takich okolicznościach właściciel polisy jest zobligowany do wyłożenia części środków z własnej kieszeni – a przypomnijmy, że w rachubę wchodzą zwykle niemałe kwoty rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Lepiej być zatem przezornym – w porównaniu z kosztami, jakie trzeba ponieść na pokrycie szkód, nieco wyższa składka nie jest wcale dużym wydatkiem.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |