Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do sypialni?
W pierwszym tygodniu lutego w naszym mieście znów pojawił się smog. Wielu mieszkańców stara się przed nim ochronić, stosując oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie przyda się nawet osobom, które większość dnia spędzają poza domem. Szkodliwe zanieczyszczenia wdychamy także podczas snu, dlatego warto zadbać o dobrą jakość powietrza w sypialni. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wybór idealnego sprzętu do tego pomieszczenia.
Rodzaj posiadanych filtrów
Głównym zadaniem każdego oczyszczacza powietrza jest usuwanie smogu. Skuteczność urządzenia w walce z takimi zanieczyszczeniami jak pyły zawieszone, węglowodory aromatyczne czy lotne związki organiczne uzależniona jest od rodzaju wykorzystywanych filtrów. Bardzo dobrym wyborem jest oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym oraz HEPA, ponieważ połączenie tych technologii pozwala na usunięcie smogu z dokładnością bliską 100%. Warto przyjrzeć się także innym filtrom, znajdującym się w niektórych oczyszczaczach. Obecnie szczególnie popularne są urządzenia z jonizatorami, które nie tylko wspomagają usuwanie zanieczyszczeń, lecz także chronią przed szkodliwym dla zdrowia nadmiarem jonów dodatnich.
Powierzchnia sypialni
Drugą ważną różnicą pomiędzy oczyszczaczami powietrza jest ich wydajność, która decyduje o tym, jak dużą powierzchnię są w stanie utrzymać w czystości. Z tego powodu w trakcie poszukiwań odpowiedniego oczyszczacza trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia. O wydajności sprzętu świadczy jego CADR. To czynnik informujący o ilości powietrza, którą urządzenie może oczyścić w ciągu jednej godziny. To czy oczyszczacz będzie zdolny na bieżąco usuwać wszystkie napływające do pomieszczenia zanieczyszczenia można obliczyć dzieląc CADR przez powierzchnię sypialni wyrażoną w m². Wynik dzielenia powinien być większy lub równy 8. Dla przykładu oczyszczacz, którego maksymalny przepływ powietrza wynosi 200 m³/h sprawdzi się w pomieszczeniu o wielkości 20 m² (200/20=10), ale nie w sypialni o powierzchni 30 m² (200/30=6,67).
Głośność filtracji
Sypialnia powinna zapewniać idealne warunki do snu i wypoczynku, tak więc nie może być w niej zbyt głośno. Wprawdzie nie istnieją nieme, a przy tym wysoce skuteczne oczyszczacze powietrza, ale nie brakuje modeli, które potrafią pracować tak cicho, że nie zakłócają snu. Oceniając głośność oczyszczaczy powietrza warto wziąć pod uwagę fakt, że większość z nich pracuje w kilku prędkościach i na każdej z nich generuje inny poziom hałasu. Jako przykład można wskazać Sharp KC-A60 EUW, który w zależności od wybranej prędkości emituje hałas na poziomie 19, 40 albo 49 dB. W takiej sytuacji najważniejsza jest głośność najwolniejszej prędkości, ponieważ to ona jest przeznaczona do pracy ciągłej, zwłaszcza w trakcie snu. Niektóre modele wyposażone są nawet w specjalny tryb nocny. Oczyszczacz powietrza Philips AC3256/10 na normalnych prędkościach może generować nawet 64 dB, ale w trybie snu głośność wynosi tylko 33 dB. To mniej więcej tyle samo co w przypadku tykającego zegara.
Cena oczyszczacza i koszty użytkowania
Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza różnią się między sobą także pod względem cenowym. Wbrew pozorom koszt urządzenia nie jest odzwierciedleniem jego skuteczności w usuwaniu smogu. Najtańsze modele wykorzystujące technologię HEPA i węgiel aktywny można nabyć za mniej niż 700 złotych. Cena oczyszczacza uzależniona jest od rodzaju posiadanych przez niego filtrów, wydajności oraz funkcji, w jakie został wyposażony, dlatego osoby, którym zależy na wysokim komforcie, muszą przygotować się na większy wydatek. Najtańsze modele mogą być pozbawione trybu automatycznego i czujników jakości powietrza. Do takich urządzeń potrzebne są oddzielne sensory pyłu zawieszonego, które będą monitorowały stan powietrza, umożliwiając wybór odpowiedniego tempa filtracji. Ponadto wśród droższych urządzeń łatwiej znaleźć oczyszczacze sterowane zdalnie lub za pomocą aplikacji, podczas gdy w przypadku tańszego sprzętu taką możliwość zapewniają tylko nieliczne modele, np. Klarta Forste (sterowanie pilotem) albo Xiaomi Air Purifier 2 (sterowanie aplikacją).
Podsumowanie
Podczas poszukiwań idealnego oczyszczacza powietrza do sypialni należy skupić się na sprzęcie wyposażonym w filtry skuteczne w walce ze smogiem, którego wydajność jest adekwatna do wielkości pomieszczenia. Jednym z najważniejszych parametrów urządzeń przeznaczonych do sypialni jest głośność pracy. Wyznacznikiem jakości nie jest natomiast cena, ponieważ wśród tańszych oczyszczaczy również można znaleźć urządzenia o wysokiej efektywności, które nie będą zakłócać komfortu snu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |