Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pigwowiec - właściwości, uprawa i zastosowanie
Wiele osób myli pigwę z pigwowcem. Mimo podobieństwa w nazwie, są to dwie zupełnie inne rośliny. Pigwa może mieć postać krzewu lub w idealnych warunkach drzewa. Jej owoce przypominają gruszki lub jabłka. Pigwowiec to krzew, którego owoce są mniejsze, bardziej kwaśne, cierpkie i twarde. Jednocześnie są wyjątkowo aromatyczne i mają szereg właściwości zdrowotnych.
Pochodzenie pigwowca
Pigwowiec to wieloletni krzew z rodziny różowatych. Roślina jest chętnie uprawiana przez ogrodników w Polsce, jednak pierwotnie była hodowana w Japonii. Doskonale radzi sobie w polskich warunkach, nie przemarza, rzadko jest atakowana przez szkodniki i choroby.
Wymagania krzewu
Pigwowiec to mało wymagająca roślina. Urośnie praktycznie na każdej glebie i w każdych warunkach. Nie wymaga żyznej i zasobnej w składniki gleby, ma przeciętne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jest mrozoodporna, doskonale radzi sobie z suszą i wiatrami. Pigwowiec wymaga regularnego przycinania ponieważ rośnie szybko, jego gałęzie pokładają się. Aby uzyskać ładną i atrakcyjną roślinę, należy regularnie stosować przycinanie. Pigwowiec możemy posadzić jako soliter. Piękne różowo-bordowe kwiaty ozdobią wiosenny ogród,. Jesienią, kuliste zielone, a następnie żółte owoce będą zdobić rabaty aż do późnej jesieni. Krzew pigwowca posadzony gęsto tworzy barwny, kłujący żywopłot.
Rodzaje pigwowca
Na rynku dostępnych jest wiele gatunków rośliny. Różną się kolorem kwiatów, wielkością owoców czy rozmiarem samego krzewu. Do najbardziej znanych odmian należą: pigwowiec japoński, okazały (chiński) oraz pośredni. Pigwowiec japoński jest niewysokim krzewem, dorastającym do jednego metra. Kwiaty mają kolor od łososiowego do pomarańczowo-bordowego. Małe owoce są kwaśne, cierpkie i aromatyczne. Pigwowiec chiński (okazały) jest ulubioną odmiana ogrodników w Polsce. Dorasta do dwóch metrów, owoce osiągają średnicę 8 centymetrów. Posiada liczne kolce, ich długość może dochodzić nawet do jednego centymetra. Pigwowiec pośredni jest mieszanką pigwowca japońskiego i chińskiego. Dorasta do 1-2 metrów, zdarza się, że powtarza kwitnienie w lipcu.
Właściwości zdrowotne
Owoce pigwowca są źródłem wielu cennych składników. Są wyjątkowo przydatne podczas przeziębienia czy grypy. Spożywane regularnie wspierają układ odpornościowy organizmu. Zawierają dużą dawkę witaminy C, witaminy z grupy B oraz pierwiastki mineralne: wapń, fosfor, magnez, potas. Ponieważ są twarde i cierpkie, nie nadają się do spożywania na surowo. Istnieje jednak wiele sposobów przetworzenia pigwowca, a uzyskane produktu nie tylko cechują właściwości zdrowotne, ale również wspaniałe walory smakowe.
Przetwory z pigwowca
Na przeziębienia idealnie sprawdzi się syrop z pigwowca, który można dodać do herbaty lub gorącej wody. Świeże owoce wystarczy pokroić, pozbywając się nasion, zasypać taką samą ilością cukru i odstawić na kilka dni aż puszczą sok. Syrop można przechowywać do pół roku w lodówce lub pasteryzować na dłuższe przechowywanie. Smakoszom dobrze znana jest również nalewka z pigwowca, dżem czy marmolada z tego pysznego i zdrowego owocu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |