Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Powrót za kierownicę po utracie prawa jazdy za alkohol. Jak to zrobić?
Osoby prowadzące samochody pod wpływem alkoholu to zawsze będzie zjawisko, które zwalczane być powinno z wszelką surowością, niezależnie od skali, z jaką występuje. Nie dziwi więc, że jedną z konsekwencji, z jaką liczyć się muszą nieodpowiedzialni amatorzy napojów alkoholowych, jest utrata prawa jazdy. Jego odzyskanie jest jednak możliwe, nawet zanim upłynie określony wyrokiem sądu okres obowiązywania środka karnego. Potrzebne będzie jednak kolejne jego postanowienie oraz odpowiednie urządzenie.
Musisz przekonać sąd, że to nie będzie zła decyzja
Podstawowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby można było ubiegać się o odzyskanie możliwości kierowania samochodem, jest upływ połowy czasu trwania orzeczonego zakazu, lub dziesięciu lat, jeśli jest on dożywotni. To jednak nie wszystko. Aby starania mogły zakończyć się sukcesem, wykazać trzeba będzie dwie rzeczy: że posiadanie prawa jazdy jest nam naprawdę potrzebne do życia, a także, że zaszły w nim konkretne zmiany dowodzące, że ze swojego zachowania wyciągnęliśmy właściwe wnioski.
Odnośnie zagadnienia pierwszego, pomocne będą wszelkie (zwłaszcza udokumentowane) dowody na to, że otrzymany zakaz stanowi znaczne utrudnienie, jeśli chodzi o możliwości utrzymania własnego lub zależnych osób, a jego złagodzenie otwierałoby przed ukaranym dużo szersze perspektywy.
Kluczowa jest jednak oczywiście sprawa druga, a więc dowiedzenie, że zastosowany środek karny spełnił swoją rolę i objęty nią kierowca pojął swoją winę, a obecnie zwrócenie mu możliwości uczestnictwa w ruchu drogowym nie będzie wiązało się zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Przesłanką za tym może być fakt przestrzegania prawa podczas trwania zakazu, a także, np. rezygnacja z konsumpcji alkoholu czy podjęcie terapii w przypadkach, gdy stanowił on w życiu skazanego poważniejszy problem.
Ciesz się odzyskaną swobodą, ale pozostań ostrożny
Zawarłszy np. te wymienione wyżej argumenty w uzasadnieniu, możemy złożyć do sądu wniosek o zmianę orzeczenia i umożliwienie prowadzenia pojazdu wyposażonego w alkoblokadę. W przypadku jego pozytywnego rozpatrzenia czeka nas ponowny egzamin (chyba, że czas trwania zakazu nie przekraczał roku), po którym otrzymamy prawo jazdy ze stosowną adnotacją. Fakt zastosowania nowego środka karnego musi być odnotowany także w dowodzie rejestracyjnym samochodu, w którym blokada alkoholowa zostanie zainstalowana, a poprawność jej działania musi potwierdzić diagnosta.
Urządzenie tego rodzaju, w jakie można wyposażyć się np. w sklepie Promil-Lab, to w istocie normalny alkomat (więc tak samo jak wszystkie inne wymaga powtarzanej we właściwym czasie kalibracji), połączony z modułem blokującym zapłon. Co ważne, dostępne obecnie modele nie tylko archiwizują informacje dotyczące wszystkich prób użycia, ale także zdolne są wykryć usiłowanie oszustwa – próba podania im innego powietrza niż samodzielnie wydmuchane może więc spowodować, że do uruchomienia takiego pojazdu niezbędna stanie się fachowa pomoc. Pamiętajmy jednak, że odzyskane w ten sposób prawo jazdy bardzo łatwo stracić, jeśli zachowanie posługującego się nim kierowcy spowoduje zagrożenie.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |