Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Badania archeologiczne zakończone
W obrębie parku miejskiego im. św. Jana Sarkandra przy ulicy Gliwickiej w Rybniku zakończono badania archeologiczne prowadzone z inicjatywy Miejskiego Konserwatora Zabytków i Dyrektora Muzeum w Rybniku, w odpowiedzi na apele mieszkańców. Przedsięwzięcie realizowane było pod kierownictwem dr Artura Różańskiego przez studentów Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem badań było dostarczenie informacji na temat historii miejsca oraz pierwotnych założeń architektonicznych dzisiejszego kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP.
– Badania trwały trzy tygodnie i miały charakter sondażowy. Zależało nam głównie na rozpoznaniu sytuacji terenowej. Potwierdziliśmy historię tego miejsca, tzn., że był tu kiedyś cmentarz, który został zniszczony. Naszym celem była próba rekonstrukcji kościoła gotyckiego, który był tutaj w XV wieku. Niestety, znaleźliśmy tylko wkopy fundamentowe i wybrany materiał ceglany. Liczę, że w przyszłym roku uda się tu wrócić i poszukać śladów kościoła XII-wiecznego – mówi dr Artur Różański.
W ramach przedsięwzięcia powstały dwa wykopy o rozmiarach ok. 2 m x 5 m. Wykopy znajdowały się po zachodniej stronie kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP, w odległości ok. 5 m – 10 m od wejścia, na terenie zielonym. Przedsięwzięcie nie było łatwe do przeprowadzenia.
– Badania wykazały skalę zniszczeń z lat 70., kiedy to ówczesne władze partyjne podjęły decyzję o likwidacji cmentarza, bez przeprowadzenia jakiejkolwiek inwentaryzacji i dokumentacji. Skutkiem tego, w trakcie obecnych badań, wchodząc na wykopy, trzeba było przebić się przez gruzy, resztki konstrukcji grobów oraz zmieszane z ziemią ludzkie szczątki w postaci kości. Dopiero schodząc niżej, udało się dotrzeć do tego celu, który sobie wytyczyliśmy. Nie ukrywam, że mieliśmy aspiracje, aby doszukać się w tym miejscu śladów starszej budowli, może nawet i kamiennej budowli romańskiej, to się niestety nie ziściło. Mam nadzieję, że jest to jednak tylko wstęp, rekonesans do kolejnych prac badawczych – mówi dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.
Badania archeologiczne były prowadzone za pozwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Także i stamtąd płyną sygnały o konieczności kontynuacji badań.
– O terenie, na którym prowadzono badania także w latach 70. (przerwane z powodu braku sprzyjającego klimatu politycznego), wiemy niewiele. Źródła podają, że w XII wieku był tu kościół. Myślę, że następny sezon badawczy pozwoli powiedzieć więcej. Najprawdopodobniej relikwie starego kościoła są bliżej prezbiterium i tam trzeba by prowadzić wykopy. Z reguły bowiem starsze kościoły były mniejsze, potem, po wyburzeniu, obudowywano je murami późniejszego kościoła – podkreśla Jacek Pierzak z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Co zatem udało się ustalić?
- Dzięki badaniom wiemy, że prawdopodobnie cegły z rozbiórki gotyckiej budowli wykorzystano do budowy kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Mówi to nam z kolei o skali osiemnastowiecznych problemów miasta i ówczesnej oszczędności. Starano się budować kolejny kościół, wykorzystując materiał ze starszej świątyni i robiono to dosyć systematycznie, wybierając wszystko, co można było zużyć. Pozostały teren przygotowano pod dalsze użytkowanie jako przestrzeń pochówków dla raczej zamożniejszej części społeczeństwa Rybnika - podkreśla dr Bogdan Kloch.
Badacze odkryli też interesujące przedmioty.
– Znaleźliśmy cztery monety datowane na XV-XVII wiek, kilka krzyżyków, które pochowani zmarli mieli przy sobie, a także to, co w archeologii spotyka się najczęściej, czyli ceramikę. Najstarsze fragmenty pochodzą z okresu między przełomem XII/XIII wieku a XVII stuleciem. Rzeczy te zostaną przewiezione do Poznania, po opracowaniu i zakonserwowaniu wrócą zaś do Rybnika, do miejskiego muzeum – dodaje dr Artur Różański.
Po zakończonych badaniach teren parku miejskiego zostanie przywrócony do poprzedniego stanu.
http://www.rybnik.eu/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |