Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Projekt zagospodarowania działki – co warto o nim wiedzieć?
Gdy będziemy chcieli złożyć dokumentację dotyczącą budowy domu do właściwego urzędu, oprócz samego projektu domu będziemy potrzebowali też projektu zagospodarowania działki czy terenu.
Gdy będziemy chcieli złożyć dokumentację dotyczącą budowy domu do właściwego urzędu, oprócz samego projektu domu będziemy potrzebowali też projektu zagospodarowania działki czy terenu. Czym jest ten projekt i kto powinien go wykonać?
Projektem zagospodarowania terenu albo działki nazywamy dokument, który jest częścią projektu budowlanego i jest on niezbędny do uzyskania pozwolenia na realizację budowy. W projekcie tego rodzaju umieszcza się dokładne informacje o obiektach, które mają znaleźć się na określonym terenie, a także o usytuowaniu na nim innych elementów, w tym zieleni, instalacji, układu komunikacyjnego.
Co składa się na projekt zagospodarowania działki?
Projekt ten posiada dwie części, a mianowicie część opisową oraz mapki. W części opisowej znajdują się informacje o powierzchniach poszczególnych części zagospodarowania działki, które muszą równie zgadzać się z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a wtedy, gdy plan jest niedostępny, z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Druga część to mapa, na której znajdują się dokładnie zaznaczone części. Mapa przygotowywana jest przez geodetę posiadającego właściwe uprawnienia.
W projekcie zagospodarowania działki znajdują się:
- usytuowanie, obrys i układy obecnych i planowanych obiektów budowlanych
- granice działki i jej usytuowanie
- sieci uzbrojenia terenu
- układ komunikacyjny
- układ zieleni
- sposób odprowadzania albo oczyszczania ścieków
- miejsce składowania odpadów
- ogrodzenie
Kto może wykonać projekt zagospodarowania działki?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, projekt ten jest integralną częścią projektu budowlanego, dlatego powinien być także przygotowany przez osobę posiadającą do tego właściwe uprawnienia. Osoba ta także musi być członkiem izby samorządu zawodowego – Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.
Warto przy tym wskazać, że projekt zagospodarowania działki czy terenu może być wykonany przez innego architekta niż tego, który wykonał projekt domu jednorodzinnego. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy decydujemy się na projekty gotowe, które muszą być oddane do adaptacji, czyli między innymi przystosowania do lokalnych warunków zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy w warunkach zabudowy.
Podsumowując, jeżeli kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, w takim przypadku wtedy, gdy będziemy zlecali jego adaptację, również architekt adaptujący będzie mógł przygotować dla nas ten ważny dokument, który będzie potem dołączony do ogólnej dokumentacji budowlanej.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |