Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Urokliwe, acz mniej znane atrakcje Zakopanego
Rok w rok, każdego sezonu fale turystów zalewają najsłynniejszy polski kurort – Zakopane. Krupówki, baza wypadowa w Tatry, Puchar Świata w skokach narciarskich czy sylwester na szczycie Gubałówki. To pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o spędzeniu wolnego czasu w Stolicy Podhala. Dziś postaramy się przybliżyć kilka innych, a nie mniej urokliwych atrakcji w okolicy Zakopanego.
Dolina Chochołowska
Na pierwszy ogień idzie Dolina Chochołowska, czyli największa i najdłuższa dolina Tatr Polskich. Dolinę otaczają szczyty: Siwiańskie Turnie, Furkaska, Bobrowiec, Długi Upłaz, Rakoń, Wołowiec, Łopata, Jarzębczy Wierch, Kończysty Wierch, Starorobociański Wierch, Ornak oraz Kominiarski Wierch. Natomiast na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko, więc nic nie stoi na przeszkodzie by umilić sobie czas ciepłym posiłkiem lub odpocząć od trudów pieszej wędrówki.
Giewont
Kolejnym górskim szczytem, który warto zobaczyć jest słynny „śpiący rycerz” czyli masyw Giewontu. Popularna nazwa związana jest z legendą o rycerzach śpiących pod Tatrami i czekającymi na moment gdy Polska będzie w potrzebie. Jeśli nie odstraszają nas kolejki, które spotyka się podczas podejścia, powinniśmy wybrać się na ten mierzący 1874 metry szczyt. Możemy z niego podziwiać podziwiać piękne widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie, Gubałówkę, Bukowinę Tatrzańską, Biały Dunajec i inne podhalańskie miejscowości.
Dolina Pięciu Stawów
Przyszedł czas na jedno z ulubionych plenerów zdjęć ślubnych, czyli Dolinę Pięciu Stawów. Dolina ma długość około 4 kilometrów i składają się na nią Staw Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni oraz parę okresowych. Najniżej położonym jest Wielki, w którym zbierają się wody ze wszystkich stawów, by następnie już jako potok, Ścianami Stawiarskimi Doliny Pięciu Stawów Polskich, spaść do górnej części Doliny Roztoki. W dolinie również znajduje się schronisko PTTK.
Jaszczurówka
Chodź formalnie to dzielnica Zakopanego, to od centrum oddalona jest o ok. 4 km, na drodze do słynnego Morskiego Oka. Znane ze swych wód termalnych, z których korzystano już w XIX wieku, a jednym z pensjonariuszy był Henryk Sienkiewicz. W Jaszczurówce znajduje się tez jeden z najsłynniejszych budynków w stylu zakopiańskim, czyli kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezus, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.
Kasprowy Wierch
Jeśli nie jesteśmy zapalonymi piechurami, możemy skorzystać z powstałego w latach 30. XX w. wyciągu na Kasprowy Wierch. Za opłatą, w kolejce linowej, będziemy powoli sunąć ku temu bardzo popularnemu szczytowi ( ponad 4000 tysiące osób dziennie). Jeśli jesteśmy fanami narciarstwa, czekają na nas dwie spektakularne trasy : Gąsienicowa i Goryczkowa. Trzeba jednak pamiętać, że są przeznaczone raczej dla doświadczonych narciarzy.
To kilka przykładów atrakcji w okolicach Zakopanego (nie jedynych!), dla których warto wyruszyć poza ścisły teren miasta. To samo tyczy się noclegu, przeważnie te w centrum miasta są rezerwowane dużo wcześniej, ale jeżeli komuś zależy na aktywnym spędzaniu czasu, znalezienie noclegu poza ścisłym centrum Zakopanego, przeważnie będzie stanowiło lepsze rozwiązanie. Cisza, spokój piękne widoki, a do tego brak konieczności przejazdu przez centrum miasta co oznacza tylko skrócenie czasu dojazdu do wybranej destynacji bez stania w korkach. Jeżeli znacie jakieś niszowe lub mniej oblegane propozycje, podzielnie się nimi w komentarzach.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |