Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rodzina Barteltów. Historia ostatnich prywatnych właścicieli dóbr rycerskich w Leszczynach
19 września w leszczyńskim Zameczku odbyło się spotkanie, którego celem było przybliżenie historii rodziny Barteltów. Wyjątkowy wieczór historyczno-literacki zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.
Uczestnicy spotkania mieli okazję odkryć wiele ciekawostek związanych z rodziną Barteltów, które zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon".
- Historię właścicieli Leszczyn przedstawiła zebranym Mirela Kluczniok, zaś fragmenty tekstów z książek odczytały: Magdalena Czerner i Alina Karaszewska. Sporo pozytywnych wrażeń i emocji dostarczyła zebranym scenka teatralna odegrana przez Ewę Skorupę i Annę Skorupę, które wcieliły się w postacie Konrada i Ernestny Barteltów - mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn "Dzwon" Krzysztof Kluczniok. - Na tym historyczno-literackim wieczorku nie zabrakło również kilku artefaktów z przeszłości naszej miejscowości. Ewa Kluczniok opowiedziała gościom o odnalezieniu zabytkowej tacy z wygrawerowanym monogramem „CB” należącej niegdyś do Konrada Barteta, ja zaś miałem przyjemność zaprezentować zebranym zabytkowy klucz z leszczyńskiego kościółka, który od pokoleń znajduje się w rodzinie Klucznioków - dodaje.
Podczas spotkania Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Adam Karaszewski podkreślił jak ważne jest dbanie o dziedzictwo kulturowe oraz zabytki, a także pielęgnowane pamięci o postaciach, które miały wpływ na lokalną historię. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał zakładkę do książki oraz folder „Rodzina Barteltów - historia ostatnich prywatnych właścicieli dóbr rycerskich w Leszczynach” autorstwa Mireli Kluczniok.
To już trzynasta publikacja Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, a równocześnie pierwsza z serii „Spotkania z historią najbliższą”, w ramach której Stowarzyszenie będzie opracowywać i wydawać tzw. „Zeszyty leszczyńskie” - cykl historyczny o wydarzeniach i postaciach związanych z dziejami naszej „małej Ojczyzny”. Foldery zostały również przekazane do Biblioteki Publicznej w Czerwionce i jej filii w Leszczynach - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia.
Podczas spotkania Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” przekazało na użytek mieszkańców dwie mobilne tablice informacyjne prezentujące historię życia Konrada Bartelta. Tablice zostaną wyeksponowane na terenie leszczyńskiego zameczku. Osoby odwiedzające to miejsce będą mogły w ten sposób zapoznać się z postacią Konrada Bartelta i historią Zameczku.
W spotkaniu wzięli udział: Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Artur Sola, Przewodniczący Zarządu Osiedle Malenie Damian Masny, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska oraz zaproszeni goście.
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Spotkania z historia najbliższą”. Projekt dofinansowano ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i zrealizowano w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2024 r.”
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |