Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lepsza dostępność do nocnej i świątecznej opieki medycznej dla Rybniczan
Na terenie miasta Rybnika funkcjonuje obecnie tylko jedna przychodnia, która pełni dyżury nocne. Jest to NZOZ „Pro Vita” mieszczący się przy ulicy Mikołowskiej 94 w dzielnicy Rybnika Paruszowiec-Piaski.
Do marca 2011 roku miasto posiadało dwa niezależne punkty medyczne, które świadczyły tego typu usługi. Jednym z nich był wspomniany wcześniej NZOZ „Pro Vita”, a drugim – NZOZ „Medicor”, usytuowany przy ulicy Patriotów 11 (dzielnica Boguszowice Osiedle). Takie rozwiązanie pozwalało równomiernie obciążyć obydwa punkty medyczne oraz było dogodne dla rybniczan pod względem logistycznym. Kwestie finansowe sprawiły jednak, że NFZ zrezygnował z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w boguszowickiej przychodni, na skutek czego w 2011 roku zaprzestała ona prowadzenia dodatkowych dyżurów. Wspomniana decyzja NFZ spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony mieszkańców, który przejawił się m.in. poprzez akcję zbierania podpisów w lokalnych przychodniach. W tej sprawie poseł Marek Krząkała w 2011 r. odbył spotkanie z ówczesnym dyrektorem Odziału NFZ w Katowicach Zygmuntem Klosą.
W lipcu 2012 r. NFZ zwrócił się do władz miasta z prośbą o informację dotyczącą ewentualnej korekty dotychczasowego podziału na obszary Rybnika. Podczas konsultacji ze środowiskiem medycznym uzgodniono podział miasta na 3 obszary zabezpieczenia – jednak w żaden sposób nie determinuje to przynależności pacjenta do miejsca udzielania świadczeń. Należy zaznaczyć, że w 2011 r. władze miasta Rybnika podziału takiego nie dokonały.
W ramach kontraktowania na 2013 rok Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił szereg konkursów na oferty świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w czasie godzin nocnych i w dni świąteczne. Na podstawie rankingu punktowego możliwe było wyłonienie tylko jednego realizatora świadczeń na jeden obszar.
W piśmie skierowanym 4 kwietnia br. na ręce dyrektora NFZ Katowice Grzegorza Nowaka
- poseł podzielił zdanie o racjonalności utworzenia w Rybniku dodatkowych nocnych i świątecznych dyżurów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej,
- jednocześnie podkreślił, że uruchomienie dodatkowych dyżurów nocnych w innych miejscach na terenie Rybnika pozwoli mieszkańcom w łatwiejszy sposób uzyskać nocną pomoc medyczną,
- oraz wyraził nadzieję, że Śląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia podejmie decyzje najlepsze z punktu widzenia Rybniczan.
Zgodnie z rozporządzeniami Narodowego Funduszu Zdrowia udziela się świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego, a także całodobowo w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
Nocna i świąteczna opieka medyczna dla miasta Rybnika – obecnie:
I OBSZAR dla całego miasta – "PRO VITA" ul. Mikołowska 94, Rybnik - Paruszowiec Piaski
Nocna i świąteczna opieka medyczna dla miasta Rybnika
– od 1 czerwca 2013 do 31 grudnia 2015 r. (na podstawie decyzji z dn. 8 maja br.)
I OBSZAR – Niewiadom, Zamysłów, Popielów, Radziejów, Chwałowice, Boguszowice Stare, Boguszowice Osiedle, Gotartowice, Kłokocin,
Medicor Sp. z o.o. ul. Patriotów 11;
II OBSZAR – Ochojec, Stodoły, Chwałęcice, Grabownia, Golejów, Kamień, Rybnicka Kuźnia, Orzepowice, Wielopole, Zebrzydowice, Maroko–Nowiny,
Nowiny Sp. z o.o. ul. Orzepowicka 8d;
III OBSZAR – Śródmieście, Rybnik-Północ, Paruszowiec-Piaski, Smolna, Meksyk, Ligota-Ligocka Kuźnia, Niedobczyce,
Centrum Medyczne Sp. z o.o. ul. Byłych Więźniów Politycznych 3.
W żaden sposób powyższy podział nie determinuje przynależności pacjenta do miejsca udzielania świadczeń.
PODSUMOWANIE:
- zwiększa się liczba punktów w Rybniku udzielających nocną i świąteczną pomoc medyczną,
- zmniejsza się liczba mieszkańców przypadająca na 1 punkt medyczny (z 140.000 do 50.000 osób).
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |