Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
TIR kampanii Ciśnienie na życie wyrusza w Polskę
Już 6 września w Rybniku (na placu przed Teatrem Ziemi Rybnickiej), w specjalnie przystosowanym Tirze będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Rybnik to trzydzieste trzecie z 40 miast na trasie przejazdu tira.
Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia organizowanych w centrach handlowych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” wysyłają w Polskę swojego tira. Warto wypatrywać oznakowanego logotypem akcji pojazdu na drogach – na wszystkich chętnych czeka wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu badania zinterpretują wynik, a dodatkowo udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Pomiary ciśnienia zostaną przeprowadzone w 40 wybranych miastach, a szczegółowe informacje dotyczące trasy przejazdu tira będzie można odnaleźć na oficjalnej stronie internetowej kampanii – www.cisnienienazycie.pl.
Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem. Mieszkańcy Rybnika 6 września będą mogli sprawdzić, czy problem nadciśnienia tętniczego dotyczy także ich. W specjalnie przystosowanym Tirze kampanii „Ciśnienie na życie”, ekipy doświadczonych pielęgniarek będą przeprowadzały pomiary ciśnienia tętniczego krwi wszystkim chętnym, którzy zgłoszą się na badanie.
„Mam nadzieję, że umożliwienie wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pozwoli zachęcić do pomiarów ciśnienia te osoby, które na co dzień nie sprawdzają stanu swojego układu krążenia, ponieważ najczęściej nie mają na to czasu – czasu dla siebie i swojego serca. A to właśnie regularne pomiary ciśnienia krwi są podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca” – zauważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.
Akcja ma na celu przekonanie Polaków do potrzeby dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.
Warto pamiętać, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu!
Więcej informacji na stronie www.cisnienienazycie.pl
Pomiary ciśnienia będą odbywać się na placu przed Teatrem Ziemi Rybnickiej, w specjalnie zaprojektowanym Tirze kampanii „Ciśnienie na życie”. Pomiaru można dokonać 6 września, od godziny 10:00 do18:00.
***
Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie”
Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w listopadzie 2012 roku „Nadciśnienie tętnicze - czy wiemy o nim wszystko?”, wiele osób po pięćdziesiątym roku życia nie zamierza diagnozować stanu swojego zdrowia. Znaczna część ankietowanych zaczęła regularnie mierzyć cieśnienie krwi dopiero po przykrym wypadku zdrowotnym (np. zawale serca). Co więcej, w społeczeństwie wciąż dominują złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia.
Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie 200 000 pomiarów ciśnienia krwi. Badania będą wykonywane w centrach handlowych, letnich i zimowych kurortach, a także podczas ważnych konferencji biznesowych, masowych wydarzeń sportowych oraz pielgrzymek. Kampania „Ciśnienie na życie” zawita też na uniwersytety trzeciego wieku, by przekonać aktywnych seniorów do regularnych badań układu krążenia.
Działania kampanii „Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku. Akcję zwieńczy sporządzenie raportu „Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego. Istotnym przedsięwzięciem będzie także wsparcie najbliższych obchodów Światowego Dnia Serca, które przypadają 29 września 2013 roku. Pamiętaj! Każdy wykonany pomiar ciśnienia to złotówka przekazana na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu!
Biuro prasowe kampanii:
Justyna Giers
881 203 322
justyna.giers@procontent.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |